Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Yaz Okulunun Faydaları Nelerdir?

Yaz Okulu Çocuklarınıza Ne Katar? Neden Çocuğunuzu Göndermelisiniz?

Çocukların iple çektiği zamanlar vardır. Bir okul döneminin daha bitmesi ve yaz tatilinin gelmesi gibi. Yazın sürekli yüzeceğini, bisiklet süreceğini söyleyen çocuklar da vardır; zamanını kendini geliştirmeye ayırmayı amaçlayanlar da. Duyarlı ve bilinçli ebeveynler ise karne zamanı yaklaştıkça çocukların yaz tatillerini verimli geçirmeleri için bir uğraş bulma çabasına giriyor. Yazın hem eğlenecekleri hem de gelişimlerini destekleyici bir yaz kursu, genelde ilk tercih oluyor. 

Eğitim kurumları da okulların kapanmasıyla birlikte farklı dallarda yaz kursları ve yaz kampları başlatıyor. Spordan dansa, müzikten resme kadar eğlenceli aktiviteleri olan yaz okullarının faydaları aileleri cezbediyor. Peki gerçekten yaz okulunun çocuklar için faydaları var mı? Çocuklarınızı neden yaz okuluna göndermelisiniz? 

Çocuğumu Neden Yaz Okuluna Göndermeliyim Diyenler İçin 10 Sebep!

Yukarıdaki sorularımızı cevaplamaya başlayalım. Yaz mevsiminde çocuklarınızın odasından çıkmamasını, tüm gününü bilgisayar ve tabletle geçirmesini istemezsiniz değil mi? Cevabınız evetse yaz okulları sizin için doğru seçenektir. Yaz okulunun çocuklar için faydaları arasında öncelikle bu istenmedik durumun önüne geçmesi yer alır. Yazın çokça boş vakti olan çocukları teknolojinin kollarına bırakmak istemezsiniz. 

Bunun dışında yaz okulu faydaları: 

  • Yaz okulu ile çocuğunuzun gelişimini ve sosyalleşmesini sağlayabilir, okuldan uzaklaşmanın yaratmış olduğu öğrenme boşluğunu eğlenceli ve keyifli şekilde giderebilir. 

  • Yaz okulunun faydaları arasında çocukların fazla enerjilerini atmalarına imkan sağlaması yer alır. Yüzme, koşma, atlama, bisiklet sürme gibi sportif aktiviteler sayesinde zamanlarını daha aktif geçirirler. 

  • Çocukların kendi yaş grupları ile birlikte zaman geçirerek sosyal ve kültürel gelişimlerini sağlamaları da yaz okulunun faydaları olarak karşımıza çıkıyor. Çocukların yeni bir arkadaş grubuna dahil olduklarında özgüvenleri ve öz saygıları gelişiyor, bu durum da hem okuldaki başarısına hem de ilerleyen dönemlerdeki sosyal yaşamına yansıyabiliyor.

  • Yaz okulunun çocuklar için faydaları arasında çocuğun yeteneklerinin keşfedilmesi de yer alıyor. İlgi alanlarında deneyimler edinen çocukların motivasyonları artıyor, kendilerini dansta, müzikte, resimde, tiyatroda ve spor dallarında geliştirmek için hevesli oluyorlar. 

  • Yaz okulunun çocuğun kişiliğine katkıları da göz ardı edilemez. Yaz okulu programını takip eden, eğitimin amacına uygun davranan ve verilen görevleri yerine getirmek için çalışan çocukların sorumluluk bilinci gelişiyor ve bu da onların okul hayatındaki başarılarını artırıyor. 

  • Yaz okulu faydası olarak sıralayabileceğimiz bir avantaj da çocukların hobi edinmesini sağlaması olabilir. Farklı sanat ve spor dalları ile tanışan çocuklar yeteneklerini keşfederek bu alanlarda ilerlemek isteyebilirler.

  • Yaz okulunun faydaları açısından bir diğer konu da çocuklara takım çalışmasını, paylaşmayı ve yardımlaşmayı öğretmesidir. Grup etkinliklerinde birbirlerine destek olan çocuklar, farklılıklara saygı duymayı, empati kurmayı ve ekip ruhunun gücünü öğrenirler. 

  • Yaz okulları sayesinde çocuklar doğa sevgisi ve çevre bilinci de kazanacaklar. Canlıları sevmeyi öğrenecekler, çevreye zarar vermemenin önemini kavrayacaklar.

Yaz okulunun çocuklar için faydaları saymakla bitmez. Doyasıya eğlenecekleri, spordan sanata aktivitelerle günlerini geçirecekleri, yeni arkadalar kazanacakları bu keyifli ortama dahil olmalarını sağlayın!

Yaz Okulu Sonrası Çocuklarınızdaki Değişimi Görün!

“Çocuğumu neden yaz okuluna göndermeliyim?” diye merak eden ailelerin bu sorusuna cevap verebildiğimizi düşünüyoruz. Yaz okulunun faydaları arasında daha saymadığımız fiziksel, ruhsal, sosyal ve zihinsel pek çok yarar var. 

Çocuğunuzda yaz okulunun faydalarını görmek istiyorsanız ilk tavsiyemiz, onun ilgisini çekebilecek bir kurs bulmanız. Bu bir gitar kursu, bale kursu, dans kursu ya da resim kursu olabilir. Yaz okulu sonrasında göreceğiniz değişim sizi çok şaşırtacak! Yaz okulunun faydaları sayesinde çocuklarınız bambaşka biri olacak… 

[widget-184]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77