Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Yetenek Sınav Soruları Nasıl Belirleniyor?

Yetenek Sınavlarına Hazırlananlar İçin İpuçları

Güzel sanatlar fakültelerinin yetenek sınavlarına hazırlanan sanatsever gençlerin en çok merak ettiği konuların başında doğal olarak yetenek sınavı soruları geliyor. Yetenek sınav soruları neye göre, nasıl belirleniyor, sorular zor mu, ciddi bir birikim gerektiriyor mu? Güzel sanatlar yetenek sınavları hazırlık sürecinde aklınızın bu tür sorularla dolup taşması çok doğal…

Öncelikle hemen vurgulamak gerekiyor ki güzel sanatlar sınavı için önceden belirlenmiş, sabit bir yöntem yok. Her üniversite ve üniversitenin akademisyen kadrosu farklı bir sınav yöntemi belirliyor. Aynı şekilde sınav soruları da üniversitedeki akademisyenlerin tercihlerine ve yaratıcılığına kalmış durumda. Yine de bazı üniversitelerde gelenek haline gelmiş çeşitli uygulamalardan bahsetmek mümkün. Hatta yeni açılmış güzel sanatlar fakültelerinin birçoğu da yetenek sınavlarında daha köklü üniversitelerin uygulamalarını takip ediyor. 

Gelin işe Mimar Sinan Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar Fakültesi yetenek sınavı soruları hakkında bilgi edinerek başlayalım.

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Yetenek Sınavı Soruları

Mimar Sinan Güzel Sanatlar yetenek sınavları için gelenekselleşmiş bir yol izliyor. Buna göre güzel sanatlara girmek isteyen öğrencilere iki aşamalı bir sınav yapılıyor. Bu iki aşamadan ilki, baraj aşaması. Baraj aşamasında, sınav tarihinden önce sınav komisyonu tarafından yetenek sınavı soruları belirlenerek bir A4’e yazılıyor ve mühürlenerek sınav gününe kadar kapatılıyor. Ardından aday adedince çoğaltılan yetenek sınav soruları, sınav başlangıcında adaya duyuruluyor.

Baraj sınavını geçen adaylar güzel sanatlar yetenek sınavı için hak kazanıyor. Bu sınavda öğrenci adaylarının, genel bir sınavın aksine tercih etmiş oldukları bölümün akademisyenleri tarafından hazırlanan bir sınavı geçmesi gerekiyor. Baraj sınavıyla aynı şekilde uygulanan bölüm sınavlarında öğrencinin daha çok çizim tekniği ve imgesel çizim gücü ölçülüyor.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Yetenek Sınavları – Çıkmış Sorular

İlk aşamada öğrencilerden natürmort çizim yapması isteniyor. Ardından yetenek sınavı imgesel bir çizim sorusuyla devam ediyor. Örneğin, bir fotoğrafçının müşterisini stüdyoda fotoğrafladığı anın kompoze edilmesi daha önce çıkmış sorulardan.

Başka bir örnekte ise yetenek sınavları baraj aşamasında öğrencilerden yangın tüpünü görerek çizmeleri isteniyor. İkinci bölümde ise açık havada sohbet eden 3 figürlü imgesel bir kompozisyon oluşturmaları bekleniyor. Bunlara ek olarak;

  • Tiyatro ve sinema gibi alanlarda seyirciler,

  • Küresel ısınmanın sonuçlarına dair kompozisyonlar,

  • Hamam,

  • Hastane önü, ambulans, hastane içi,

  • Seyyar satıcılar, pazar yerleri, pazarcılar,

  • Sporcular ve seyirciler,

  • Müze ve ziyaretçileri,

  • Köy yaşamı ve köylüler,

  • Atlar ve at yarışları gibi konular da yetenek sınavları konuları arasında yer alabiliyor.

Güzel sanatlar yetenek sınavları elbette profesyonel seviyede olmasa da öğrencilerin temel beceri ve birikimlere sahip olmasını gerektiren, zaman zaman (özellikle aday sayısı fazla olduğunda) zorlayıcı bir hal alabilen sınavlardır. Bu nedenle eğer güzel sanatlar bölümlerinde okumaya kararlıysanız yeteneklerinizi geliştirmek için ciddi bir hazırlık süreci geçirmeli, özellikle temel noktaları gözden kaçırmadığınızdan emin olmalısınız.

Yetenek Sınavlarına Bizimle Hazırlanın!

Güzel sanatlar yetenek sınavları için hazır olduğunuzdan emin misiniz? Yoksa sınav tarihi yaklaştıkça endişeleriniz giderek daha da artıyor mu? Eğer geleceğinizi sanatla şekillendirmek istiyorsanız Resim Akademi’de sizlere birçok seçenek sunuyoruz!

Teknik eğitimler, güzel sanatlar fakültelerine hazırlık kursları ve workshoplarımızla yetenek sınavlarına hazırlanabileceğiniz eğlenceli ve kapsamlı programlarımıza göz atın! Gelin, yetenek sınavlarına birlikte hazırlanalım, güzel sanatlar yetenek sınavı için ihtiyacınız olan tüm becerileri kazanımlarınız arasına ekleyin!

[widget-171]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77