Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

İç Mimarlık Nedir? İç Mimarlık Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Yeteneklerinizle Yaşam ve Çalışma Alanlarına Hayat Vereceksiniz!

Çoğu zaman Güzel Sanatlar ve Sanat Tasarım Fakülteleri bölümlerinin iş imkanları açısından sınırlı olduğu düşünülür. Hatta pek çok ebeveyn bu nedenle çocuklarına farklı bölümler seçmesi yönünde telkinde bulunur. Ancak söz konusu iç mimarlık bölümü olduğunda durumun hiç de böyle olmadığını ifade etmek gerekir? İç mimarlık bölümü mezunları için bolca iş imkanı ve tatmin edici bir kariyer fırsatı sunmaktadır.

İç mimarlık nedir, iç mimarlık bölümü mezunları ne iş yapar? Tüm bu sorulara yanıt verecek, geleceğin iç mimarlarından biri olarak kariyerinizi nasıl şekillendirebileceğiniz üzerine birlikte düşüneceğiz…

Yaşam ve Çalışma Alanlarını Yaşanılır Kılın!

Kariyer seçeneklerinden bahsetmeden önce iç mimarlık nedir, ilk olarak bu soruya yanıt vermeye çalışalım. Temel olarak bir iç mimar yaşam ve çalışma alanlarında hem estetik hem de işlevsel değişiklikler yapan kişidir. Bu değişiklikler ısıtma ve soğutma sistemleri, aydınlanma, ekonomik enerji tüketimi gibi konularla ilgili olabileceği boya, mobilya ve aksesuar seçimi gibi estetiğe yönelik konularla ilgili de olabilir. Peki iç mimarlık bölümü mezunu olarak yapabileceğiniz işler nelerdir, gelin şimdi de buna bakalım.

Özel Firmalarda İç Mimar Olarak Çalışabilirsiniz

Elbette iç mimarlık bölümü mezunu olarak akla gelen ilk kariyer seçeneği özel bir firmada iç mimar olmaktır. Giderek değeri yükselen mesleklerden biri olan iç mimarlık, kendinizi kanıtlamaya başladıkça gelir anlamında oldukça yüksek rakamlar vadeder. Deneyim kazandıktan sonra kısa sürede iç mimar olarak 5 haneli maaşlar almaya başlayabilirsiniz.

Kendi İşyerinizi Açabilirsiniz

Başarılı bir iç mimar olarak kariyerinizin olgunlaşma döneminde firmalara bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Kendi işyerinizi açarak iç mimarlık desteğine ihtiyaç duyan kişi veya kurumlara yardımcı olabilir, mesleğinizde ustalığınızı gösterdikçe daha kapsamlı işler alarak hem gelir hem de kariyer anlamında zirveye doğru ilerleyebilirsiniz.

Akademisyen Olabilirsiniz

İç mimarlık bölümü, Mimarlık, Sanat Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültelerinin 4 yıllık lisans programları arasında yer alır. Dolayısıyla iç mimarlık bölümü mezunları lisans programının ardından akademik kariyerlerine yüksek lisans ve doktora programlarıyla devam ederek mesleğin uygulama aşamasında olmak yerine eğitim bölümünde yer almayı tercih edebilir.

Eğitmen Olarak Çalışabilirsiniz

İç mimarlık bölümü mezunu olmak iç mimar olarak çalışmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Eğer kariyerinize sahada değil, arka planda devam etmek istemiyorsanız güzel sanatlara yönelik sanat ve eğitim merkezlerinde iç mimarlık eğitmeni olabilir, geleceğin iç mimarlarını siz yetiştirebilirsiniz.

Kendinizi Geliştirin, Kariyerinizi Zirveye Taşıyın!

İç mimarlık bölümü iş imkanları açısından hem yüksek gelir hem de çok sayıda kariyer olanağı vadeden bir bölümdür. Yeteneklerinizi gösterdiğiniz takdirde deneyimsiz bir iç mimar olarak bile sektörde yüksek ücretlerle iş bulabilirsiniz. Ancak adından söz ettiren bir iç mimar olmak istiyor, her zaman zirveyi hedefliyorsanız kendinizi geliştirmekten asla vazgeçmemelisiniz!

Eğer siz de kariyerinizi yeteneklerinizle geliştirmek istiyor, sürekli gelişimin önemine inanıyorsanız iç mimarlık bölümü ile yetinmeyin. Türkiye’nin en iyi sanat okulu Resim Akademi’de sizler için hazırladığımız teknik eğitimlerimize, workshoplarımıza ve konservatuvara hazırlık kurslarımıza göz atın! Alanında deneyimli eğitmenlerle birlikte atölye çalışmalarına katılın, işin teknik sırlarını öğrenin, hem deneyim kazanın hem de kendinizi geliştirin...

[widget-175]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77