Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

4 Yaş Çocuğu Hangi Kurslara Gidebilir? 4 Yaş Çocuk Kurslarında Neler Öğretilir?

4 Yaş Kurslarında Hangi Branşlar Var? 

Aileler 4 yaş kursları ile bebeklik döneminden çıkan çocuklarının dış dünyaya açılmasını, sosyalleşmesini ister. Ayrıca öğrenme sürecine katkılarından dolayı da 4 yaş için kurslara önem verilir. Peki ama 4 yaş çocuk kurslarının hepsi faydalı mıdır? 4 yaş erkek çocuğu hangi kurslara gidebilir? 4 yaş kız çocuğu hangi kurslara gidebilir? 4 yaş kursları arasından seçim yaparken dikkat edilmesi gerekenler var mıdır?

Aslında tüm bu sorulardan önce çocuğunuzun neden 4 yaş kurslarına ihtiyacı olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Çünkü gelişim döneminde destekleyici eğitimler ve etkinlikler için öncelik ihtiyaç analizine veriliyor. Yani çocuğunuz daha çok hangi alanda gelişime ihtiyaç duyuyorsa 4 yaş çocuk kursları arasından seçimi ona göre yapıyorsunuz ve daha çok verim alıyorsunuz.

4 Yaş Çocukların Gelişim Özellikleri ve İhtiyaçlarının Fark Edilmesi

4 yaş çocuğu hangi kurslara gidebilir diye araştırmadan önce çocuğun daha iyi olması gereken durumların tespit edilmesinin önemli olduğunu söylemiştik. Okul öncesi dönem olarak da adlandırılan bu yaşta çocuklar, duygularını ifade etmeyi öğreniyor ve mimikler yaparak, sesler çıkararak ve konuşarak hislerini aktarmaya başlıyor.

Kalabalık içinde olmayı seviyor ve sosyalleşmekten keyif alıyor. Hikaye anlatmayı, masal dinlemeyi ve sohbet etmeyi seviyor. Artık 5-6 kelimeli cümleler kurabiliyor. 10’a hatta 20’ye kadar sayabiliyor. Resim yaparken gerçeğe yakın renklendirmeler yapmaya başlıyor. Kendi adını söyleyebiliyor ve sağ-sol ayrımını bilebiliyor. 

4 yaş çocukların gelişim özellikleri bu şekilde. Peki 4 yaş kursları için ihtiyaçlarını nasıl fark edeceğiz? Çocuğunuz kendini ifade etmekte zorluk yaşıyorsa, 2 ve 3 yaş aralığında rastlanan öfke patlamaları hala süregeliyorsa, kendi yaş gruplarıyla oynamak istemiyor, paylaşım duygusunu benimsemiyorsa sosyalleşmeye ihtiyacı var demektir. O halde 4 yaş çocuk kurslarından kendi yaşıtları ile bir arada bulunabileceği, paylaşım yapabileceği çocuk sanat kurslarını deneyebilirsiniz. İşte 4 yaş için kurslar:

 • Resim kursu,

 • Sulu boya resim kursu,

 • Taş boyama kursu,

 • Bale kursu,

 • Drama kursu vs.

4 Yaş Çocuğu Hangi Kurslara Gidebilir? 4 Yaş Spor Aktiviteleri mi Çocuk Sanat Kursu mu?

4 yaş çocukların gelişim özelliklerinden ve 4 yaş kurslarına nasıl karar verileceğinden bahsettik. Şimdi geldik ailelerin en çok merak ettiği konuya. Çocuk sanat kursuna mı yönlendirilmeli yoksa 4 yaş spor aktivitelerine mi? 4 yaş için kurslarda sportif faaliyetler de sanatsal etkinlikler de oldukça önemli. Çocukların fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimi için spora da sanata da ihtiyacı var. Dolayısıyla böyle bir ayrım yapmak söz konusu değil. 

Ancak çocuklar çok küçük olduğu için 4 yaş spor aktivitelerine uyum sağlamakta zorlanabilir. Dolayısıyla öncelikli olarak sosyalleşmesi ve çocuk kursuna alışması için 4 yaş çocuk kurslarından sanat temalı olanları tercih etmek daha doğru olabilir. 4 yaş erkek çocuğu hangi kursa gidebilir, 4 yaş kız çocuğu hangi kursa gidebilir diye merak ediyorsanız aşağıdaki çocuk kursları önerilerimize göz atabilirsiniz. 4 Yaş Kursları:

 • Hip hop dans kursu,

 • Modern dans kursu,

 • Bale kursu,

 • Resim kursu,

 • Müzik kursu,

 • Ahşap boyama kursu,

 • Yaratıcı drama kursu,

 • Orff kursu,

 • Bateri kursu,

 • Piyano kursu,

 • Tiyatro kursu vs.

Çocuk Kursları Çocukların Kendilerine Olan Güvenlerini Artırıyor! – En İyi 4 Yaş Kursları

4 yaş çocuk gelişiminde benlik saygısı ve özgüven inşasının ne kadar önemli olduğunu tahmin edebilirsiniz. Çocuklar, 4 yaş kursları ile yeni yeni yetenekler oluşturdukça ve kendilerini ifade etmenin farklı yollarını keşfettikçe özgüven kazanırlar. Üstelik 4 yaş için kurslarda o kadar çok seçenekleri var ki sanatın her bir dalını deneyimleyebilirler. 

Resim kursu, dans kursu ve müzik kursu gibi 4 yaş kursları, çocuğun hem daha sosyal bir birey olmasını hem de yaşının gelişim özelliklerine daha hızlı adapte olabilmesini sağlar. Uzmanlar da 4 yaş çocuğu hangi kurslara gidebilir diye merak eden ebeveynler için sanatın gücünden mutlaka faydalanılması gerektiğini dile getirir.

[widget-184]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77