Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Kreş mi Kurs mu? Çocuğum İçin Hangisi Daha İyi?

Kreşlerin ve Çocuk Kurslarının Faydaları Neler?

Ailelerin pek çoğu 3 ila 6 yaş aralığındaki çocuklar için kreş mi kurs mu ikilemine giriyor. Kreşin önemi ve çocuk kurslarının faydalarını kıyaslamak için her ikisini de ayrı ayrı ele almak gerekiyor. Öncelikle şunu soralım: Çocuğunuzu çocuk kurslarına ya da kreşe neden göndermek istiyorsunuz? 

Evde olamadığınız için çocuğunuzun vakit geçirebileceği güvenli bir ortam arayışında mısınız yoksa çocuğunuzu sosyal, ruhsal ve zihinsel olarak geliştirmeyi mi hedefliyorsunuz? Siz bunu düşünürken biz de çocuk kurslarının faydaları ve kreşin faydalarını karşılaştıralım. 

Kreşin Önemi – Kreşin Faydaları Nelerdir?

Kreş mi kurs mu diye karar veremeyen aileler için ilk olarak kreşin faydalarından ve kreşin öneminden bahsedeceğiz. Kreşler, çalışan anne ve babaların öncelikli tercihi. Çocuklar kreşte iken arkadaşlarıyla birlikte oyun oynuyor ve aileleri alana kadar güvenli bir ortamda bulunuyor. Dolayısıyla kreşin önemi öncelikli olarak çocuklar için güvenli bir ortam yaratmak. 

Eğitmen gözetimindeki çocuklar şarkı söylüyor, dans ediyor, arkadaşlık ilişkileri kuruyor ve güzelce vakit geçiriyor. Ayrıca kreşler çocukların sosyalleşme, iletişim ve duygusal gelişimleri açısından da büyük katkı sağlıyor. Ancak sabahtan akşama kadar kreşte vakit geçirdiklerinde sıkılabiliyorlar. Bu durumda onların okuldan uzaklaşmalarına neden oluyor. Dolayısıyla kreşin faydalarının her çocuk için aynı olduğunu söylemek pek de mümkün değil. 

Çocuk Kursları Neden Faydalı?

Yaratıcı drama kursu, dans kursu, bale kursu, tiyatro kursu, müzik kursu ve resim kursu gibi çocuk kursları, çocukların yeteneklerini keşfedebilmelerini, farkındalık geliştirebilmelerini, sorumluluk bilinci kazanmalarını, kendilerini ifade etme becerilerini iyileştirmelerini, aktif bir yaşam sürmelerini ve keyifli vakit geçirmelerini sağlar. 

Özellikle okul öncesi dönemde çocuklar, eğitici kurslarla bağımsız düşünmeyi öğrenir ve arkadaşlık kavramı ile tanışır. İlk kez sosyal bir ortama girerek sevmeyi, sevilmeyi ve saygı duymayı öğrenir. Ayrıca da çocuk kursunda sanat dallarıyla tanışarak kültürel olarak da gelişimini sürdürür. 

Kreş mi Kurs mu? Çocuklar Hangisinde Daha İyi Vakit Geçirir?

Yukarıda hem kreşin faydalarından hem de çocuk kurslarının etkilerinden bahsettik. Her ne kadar kreşler sosyalleşme, paylaşım, iletişim gibi faydalara sahip olsa da çocukların hem fiziksel hem de zihinsel gelişimlerine katkı sağlamak üzere çocuk kursları çok daha avantajlı gözükmektedir. Eğer daha çok, çocuğunuzun vakit geçirmesi için bir yer arıyorsanız evet kreşleri tercih edebilirsiniz ancak amacınız “Çocuğum okumayı öğrensin, sayı saymayı bilsin, sosyal bir çevre edinsin, özgüven kazansın, kendini daha iyi ifade etsin.” ise kesinlikle ve kesinlikle çocuk kursları daha doğru bir seçim. 

Çocuk Kursları Hem Faydalı Hem de Eğlenceli! 

Çocuğunuzu resim kursu, piyano kursu, gitar kursu, dans kursu, bale kursu ve fotoğrafçılık kursu gibi çocuk kurslarına yazdırdığınızda neler olacak biliyor musunuz? Örneğin çocuk resim kursunu ele alalım. Çocuğunuz, resim kursunda her gün farklı bir teknik öğrenecek, her gün farklı kompozisyonlar yapacak, yaptığı resimleri arkadaşlarıyla paylaşacak ve beğenileri toplayacak.

Yani hem sosyalleşecek hem de takdir edilme, beğenilme ve özgüven kazanma gibi sosyal becerileri edinecek. Kreşin önemi ve çocuk kurslarının faydaları bu şekilde… Karar sizin. 

[widget-184]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77