Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Animasyon Nedir? Animasyon Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Sevilen Animasyonlara Hayat Verin!

Her ne kadar dijital dünyanın bu denli yaygınlık kazanmasından önce de animasyon sanatı önemli bir alan olsa da internetin hayatımızın en önemli parçalarından biri haline gelmesiyle animasyon bölümü iş imkanları açısından da çok daha fazlasını vadeder noktaya gelmiştir.

En temelde birkaç resim karesinin hızlı bir şekilde arka arkaya gösterimiyle oluşan animasyon tekniği elbette bugün bu şekilde değil, bilgisayar teknolojisinin desteğiyle piksel ve vektörel tabanlı bir şekilde uygulanmaktadır. Adeta dijital dünyada vektörlerle heykel şekillendirdiğiniz bir sürece benzetebileceğimiz animasyon yapımı, yalnızca çizgi film ve dizilerde değil; medikal sunumlarından video oyunlarına, mimari görselleştirmeden otomotiv endüstrisine kadar pek çok alanda kullanılmaktadır.

Animasyon nedir sorusuna kısaca yanıt verdiğimize göre gelin şimdi, animasyon bölümü iş imkanları açısından animasyon bölümü mezunları ve öğrencilerine neler vadediyor, birlikte bakalım…

Serbest Animasyon Sanatçısı Olabilirsiniz!

Günümüzde pek çok firma, özellikle internet reklamları söz konusu olduğunda 3D animasyon kısa filmlerin görsel gücünden yararlanmaktadır. Küçük veya büyük ölçekli fark etmeksizin bu tür firmaların animasyon film taleplerine yanıt vermek için serbest animasyon sanatçısı olabilir, ürün, hizmet veya markalarının tanıtımını yapacak kısa 3D animasyonlar hazırlayabilirsiniz.

Animasyon Uzmanı Olarak Çalışabilirsiniz!

Freelance bir animatör olmak yerine reklam ajansları veya kendi bünyesinde animasyon uzmanı pozisyonu açan firmalarla çalışabilir, animasyon uzmanı veya reklam tasarımcısı olarak çalışabilirsiniz. Oldukça yüksek maaşlara iş bulabilen animasyon bölümü mezunları için sektördeki fırsatların her geçen gün arttığını söyleyebiliriz.

Grafik Tasarımcılık Yapabilirsiniz!

Animasyon bölümü mezunu olarak yeteneklerinizin yalnızca 3D animasyonlarla sınırlı olmayacağı açıktır. Aksine kendinizi geliştirmek için çaba gösterdiğiniz sürece yeteneklerinizin üzerine ufak bir ekleme yaparak grafik tasarımcı olarak da çalışabilir, çalıştığınız firmanın hem animasyon hem de grafik tasarım süreçlerini yöneterek tüm görsel reklam yönetimini siz yapabilirsiniz.

Eğitmen veya Akademisyen Olabilirsiniz!

Animasyon bölümü mezunları için tek seçenek sahada olmak değildir. Bunun yerine animasyon yapımının tekniğini ve sırlarını gelecek nesillere aktarmayı tercih edebilir, yarının animasyon uzmanlarını yetiştirmek üzere kariyerinizi eğitim üzerinden şekillendirebilirsiniz. Güzel Sanatlar Fakültelerinde akademisyen olarak kalmayı deneyebilir veya özel eğitim kurumlarında animasyon kursları verebilirsiniz.

Tek Bir Sektöre Bağlı Kalmayın!

Animasyon bölümü mezunu olarak son derece geniş seçeneklere sahip olduğunuzu söyleyelim, tek bir sektöre bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Mimari süreçlerin hazırlık aşamalarından otomotiv endüstrisine, bilgisayar oyunlarından reklamcılığa kadar farklı alanlarda çalışabilir, birçok sektörde animasyon uzmanı veya grafik tasarımcı olarak kendinize iş bulabilirsiniz.

Yeteneklerinize Yatırım Yapın, Firmaların Aradığı İsim Olun!

Animasyon bölümü iş imkanları bakımından mezunlarına çok sayıda fırsat sunuyor olsa da bu fırsatları değerlendirmek için hazır bulunmanız gerektiğini göz ardı etmemelisiniz. Kendinize yatırım yaparak yeteneklerinizi geliştirmediğiniz, portfolyonüze yeni çalışmalar eklemediğiniz sürece sektörün ihtiyaçlarına yanıt verecek usta bir animatör haline gelemez, kariyerinizi zirveye taşıyamazsınız…

Ancak endişe etmeyin! Resim Akademi’de animasyon sanatında ustalaşmış, dikkat çeken işlere imza atarak sektörde kendini kanıtlamış deneyimli eğitmenler ve animatörlerle birlikte Çizgi Film ve Animasyon kursu başta olmak üzere ihtiyaçlarınıza yönelik teknik eğitimler, konservatuvara hazırlık kursları ve workshoplar sunuyor, kendinizi geliştirerek en iyisi haline gelmenize olanak tanıyoruz.

[widget-178]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77