Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Güzel Sanatlar Fakülteleri Bölümleri Hangileridir?

Yeteneğinize En Uygun Güzel Sanatlar Fakültesi Bölümünü Seçin!

Ülkemizde Güzel Sanatlar Fakülteleri pek çok farklı bölümle oldukça yüksek standartlarda eğitim veriyor. Eğer siz de sanata gönül verdiyseniz ve geleceğinizi sanat tutkunuz üzerine inşa etmeyi düşünüyorsanız Güzel Sanatlar Fakülteleri bölümleri ile kendinizi yetiştirebilir, profesyonel bir ressam, tasarımcı, iç mimar ve benzeri mesleklerde ustalaşarak kariyerinize güçlü bir başlangıç yapabilirsiniz.

Güzel sanatlar fakültesi bölümleri talep sayısına göre açıldığı için maalesef her ilimiz ve üniversitemizde bulunmuyor. Yine de ülkemizde güzel sanatlar bölümleri açısından ciddi bir zenginlik olduğunu söyleyebiliriz. İşte üniversite tercihlerinizi yaparken göz önünde bulundurabileceğiniz güzel sanatlar fakülteleri bölümleri:

1. Resim Bölümü - Güzel Sanatlar Fakültesi Bölümleri

Güzel sanatlar fakülteleri bölümleri denince akla gelen ilk seçeneklerden biri resim. Resim bölümü öğrencilerini yetenek sınavlarıyla seçiyor ve yetenek sınavlarında adayların karşısına genellikle figürlü kompozisyonlar soru olarak çıkıyor. Elbette güzel sanatlar fakültesi bölümleri yetenek sınavları söz konusu olduğunda her üniversitenin kendisine göre bir soru tarzı olduğunu hatırlatalım. Eğer resim bölümü ya da resim iş öğretmenliği bölümüne hazırlanıyorsanız kendinizi imgesel çizim ve çizim tekniği gibi konularda geliştirmeniz faydalı olabilir.

2. Heykel Bölümü - Güzel Sanatlar Fakülteleri Bölümleri

Güzel sanatlar fakültesi bölümleri arasında öğrencilerin en çok tercih ettiği bölümlerden biri de heykel! Heykel bölümü yetenek sınavlarında da genellikle adayların karşısına figürlü kompozisyonlar çıkıyor. Eğer güzel sanatlar heykel bölümü okumayı düşünüyorsanız çizim tekniğinizin yanı sıra hayal gücünüzün gelişmiş olması da son derece önemli.

3. Grafik Tasarım Bölümü - Güzel Sanatlar Fakültesi Bölümleri

Grafik tasarım bölümü, güzel sanatlar bölümleri arasında en çok sevilen bölümlerin başında geliyor. Yetenek sınavlarında daha çok afiş tasarımı, ürün illüstrasyonu ve tipografi gibi soruların sorulduğu grafik tasarım bölümü aşamalı sınavlarla da alım yapabiliyor.

4. Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü - Güzel Sanatlar Fakülteleri Bölümleri

Son yıllarda öne çıkan güzel sanatlar fakültesi bölümleri arasında yer alan moda ve tekstil tasarımı yetenek sınavları açısından baktığımızda öğrencilerinden iyi bir çizim tekniğine sahip olmasını istiyor. Ayrıca hayal gücünüzün gelişmiş olması ve moda tasarımının temellerini bilmeniz de önemli.

5. Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü - Güzel Sanatlar Fakültesi Bölümleri

Geleneksel Türk el sanatları bölümü, güzel sanatlar fakültesi bölümleri içinde popüler alanlardan biri. Yetenek sınavlarında genellikle natürmort çizim kompozisyonları istenen bölüm, ayrıca Türk el sanatları hakkında temel seviyede bilgi sahibi olmanızı da önemsiyor.

6. Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü - Güzel Sanatlar Fakülteleri Bölümleri

Seramik ve cam tasarımı bölümü, son yılların yükselen güzel sanatlar fakülteleri bölümleri ve mesleklerinden biri. Yetenek sınavlarında seramik ve cam tasarımı bölümü öğrencilerinden genellikle geometrik formlar içeren kompozisyonlar bekleniyor. Ancak elbette her üniversitenin farklı bir yetenek sınavı metoduna sahip olduğunu unutmamak gerekiyor.

7. Çizgi Film – Animasyon Bölümü - Güzel Sanatlar Fakültesi Bölümleri

Çizgi film – animasyon bölümü öğrencilerinin çizim yönlerinin kuvvetli olması beklenir. Bu nedenle yetenek sınavlarında figürlü kompozisyonlara dair sorularla karşılaşmanız kuvvetle muhtemeldir. Güzel sanatlar fakültesi bölümleri arasında giderek yükselmekte olan çizgi film – animasyon bölümü derslerinin dijital çizim, tasarım ve canlandırma programlarını belli bir düzeyde kullanmayı gerektirdiğini de unutmayın!

8. Resim İş Öğretmenliği Bölümü - Güzel Sanatlar Fakülteleri Bölümleri

Resim öğretmenleri yetiştirmeyi hedefleyen resim iş öğretmenliği bölümleri bu hedefe bağlı olarak kapsamlı ve deneysel bir eğitim programına sahiptir. Yetenek sınavlarında adaylardan genellikle figürlü kompozisyon çalışmaları isteyen resim iş öğretmenliği bölümü, programı itibariyle resim ve tasarım sanatının pek çok farklı dalına yer verir.

Yetenek Sınavlarına Bizimle Hazırlanın!

Güzel sanatlar fakültesi bölümleri arasından hangisinin sizin için en uygun bölüm olduğuna karar verdiniz mi? O zaman erkenden hazırlanmaya başlayın, yeteneklerinizi ve tekniğinizi geliştirin, sınav esnasında jüriyi bile şaşırtın!

Resim Akademi olarak sizlere teknik eğitimler, güzel sanatlar fakültelerine hazırlık kursları ve workshoplarımızla yetenek sınavlarına hazırlanabileceğiniz eğlenceli ve kapsamlı programlar sunuyoruz. Gelin, yetenek sınavlarına birlikte hazırlanalım, güzel sanatlar fakülteleri bölümleri için ihtiyacınız olan tüm becerileri kazanımlarınız arasına ekleyin!

[widget-171]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77