Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Grafik Bölümünü Kazanmak İçin Kursa Gitmek Şart Mı?

Güzel Sanatlar Fakültelerine Hazırlananlar İçin İpuçları

Güzel Sanatlar Fakülteleri kapsamındaki tüm bölümler yakın zamana kadar yetenek sınavları ile alım yapıyordu. Ancak geçtiğimiz yıllarda YÖK’ün aldığı kararla birlikte birçok Güzel Sanatlar bölümünde uygulama değişti. Grafik bölümü yetenek sınavları da bu değişikliğe maruz kalan bölümlerden biri.

Ancak bildiğiniz gibi grafik bölümü kimi üniversitelerde 4 yıllık programların yanı sıra 2 yıllık ön lisans programı olarak da var. Bu da öğrencilerin grafik bölümü yetenek sınavları hakkında akıllarının daha fazla karışmasına neden oluyor. Bu nedenle isterseniz grafik bölümünü kazanmak için kursa gitmek şart mı sorusunu yanıtlamadan önce grafik bölümü nasıl kazanılır sorusunu inceleyelim.

Grafik Bölümü Nasıl Kazanılır?

Grafik bölümü, yukarıda da belirttiğimiz gibi 2 yıllık ön lisans ve 4 yıllık lisans olmak üzere iki farklı programa sahiptir. 2 yıllık ön lisans grafik bölümü yetenek sınavları ile alım yapmayı sürdürmektedir. Ancak öğrencilerin yetenek sınavı öncesinde TYT sınavına girerek baraj puanı geçmesi gerekmektedir.

YÖK’ün grafik tasarım bölümü yetenek sınavları kaldırma kararı ise 4 yıllık lisans programları için geçerlidir. Grafik bölümü yetenek sınavları yerine öğrencilerin TYT ve AYT sınavlarına girmesi gerekmektedir. Eşit ağırlık puanı ile alım yapan 4 yıllık grafik bölümü için yetenek sınavları uygulaması şu an uygulanmamaktadır. Ancak üniversitelerin bu konuda itiraz ettiğini de vurgulayalım. Dolayısıyla bu uygulama yakın gelecekte değişebilir.

Nitekim Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi başta olmak üzere bazı üniversitelerin 4 yıllık programlar için de TYT sınavına ek olarak AYT değil, yetenek sınavları ile alım yaptığını söyleyelim. Dolayısıyla grafik bölümü yetenek sınavları hakkında kesin bilgi almak için üniversitenin kayıt koşullarını incelemenizi tavsiye ederiz.

Grafik Bölümü Yetenek Sınavları İçin Nasıl Hazırlanmalıyım?

Eğer dört yıllık lisans programlarında grafik bölümü okumayı planlıyorsanız en azından bölümü kazanmak için yetenek sınavlarına değil, TYT ve AYT sınavlarına hazırlanmalısınız. Gerçi bölüme başladıktan sonra zorluk çekmemeniz için tasarım, çizim ve görsel okur yazarlığınızı geliştirmenizi yine de tavsiye ederiz.

2 yıllık ön lisans grafik bölümü içinse şunları söyleyebiliriz. Her ne kadar grafik bölümü yetenek sınavları için soruları üniversitelerin kendileri belirlese de artık klasik haline gelmiş bazı soru türleri olduğunu söylemek mümkündür.

Bunların başında da afiş veya ambalaj tasarımı, ürün illüstrasyonu ve tipografi gibi konular gelmektedir. Genellikle grafik tasarım bölümü yetenek sınavları için öğrencilerden gerçekten var olan veya hayali bir ürünle ilgili temel düzeyde tasarımlar yapması istenir. Ayrıca öğrencilerin bu tasarımları nasıl sunduğu da önemlidir.

Bunun dışında hatırlatmak gerekir ki grafik bölümü yetenek sınavları genelde iki aşamalıdır ve ilk aşama grafik tasarımdan çok genel olarak öğrencinin güzel sanatlara yatkınlığını ölçer. Dolayısıyla ilk aşamaya hazırlanmak için figür çizimleri, figür mekan ilişkisi gibi konuların üzerinde durmanız ve çizim tekniğinizi geliştirmeniz gerekir.

Grafik Tasarım Kursu ile Şansınızı Yükseltin!

Grafik bölümünü kazanmak veya bölüme iyi bir başlangıç yapmak istiyor, geleceğin grafik tasarımcısı olarak şimdiden öne çıkmayı hedefliyorsanız grafik tasarım kursu almak şansınızı ciddi oranda artıracaktır. Nitekim Güzel Sanatlar Liselerinden mezun değilseniz ya da daha önce tekniğinizi geliştirmeye yönelik eğitimler almadıysanız tek başınıza yeterince gelişim sağlamanız daha zor ve uzun bir süreç olabilir.

Bunlara ek olarak tek başınıza çalışmak farkında olmadan hatalarınızı pekiştirmeniz anlamına gelebilir. Çünkü yanınızda yaptıklarınızı denetleyecek deneyimli bir eğitmen bulunmayacaktır. Buna karşılık grafik bölümü yetenek sınavları için bir eğitmenle birlikte hazırlanarak yaptığınızı hataları görebilir, çok daha hızlı yol kat edebilirsiniz.

Öğrenme Garantili Grafik Tasarım Kursları İçin Resim Akademi ile Tanışın!

Akademik yolculuğuna Güzel Sanatlar Fakültelerinde devam etmek isteyenler için Resim Akademi’de çok sayıda kurs var! Grafik tasarım kursu başta olmak üzere, teknik eğitimlerimiz, Güzel Sanatlar Fakültelerine hazırlık kurslarımız ve workshoplarımızla sanatınızda ustalaşmanıza destek oluyor, deneyim kazanmanızı sağlıyoruz.

Size özel hazırlanmış grafik tasarım kursu programlarıyla Türkiye’nin en iyi sanat okulunda eğitim almanın ayrıcalığını yaşamak istiyorsanız Resim Akademi ile tanışın… Grafik bölümü yetenek sınavları için alanında uzman eğitmenlerle hazırlanın.

[widget-178]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77