Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Grafik Tasarım Nedir? Grafik Tasarım Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

En Dikkat Çeken Tasarımlar Sizin Hayal Gücünüzden Çıkacak!

Özellikle dijitalleşmenin hayatımızda vazgeçilmez bir yer tutmaya başlamasıyla grafik tasarım hem ülkemizde hem de dünyanın diğer bölgelerinde en çok tercih edilen alanlardan biri olmaya başladı. Nitekim aynı nedenle grafik tasarım bölümü olan üniversitelerin, öğrencilerin ve mezunların sayısı da her geçen gün artıyor. Peki grafik tasarım mezunları ve öğrencilerini sonrası için ne bekliyor?

Grafik tasarım bölümü mezunları ne iş yapar, grafik tasarım bölümü iş imkanları açısından sizlere neler sunuyor birlikte bakacağız. Ancak gelin öncelikle grafik tasarım nedir sorusuna yanıt verelim…

Grafik Tasarım Yalnızca Dijitalden İbaret Değil! – Grafik Tasarım Nedir?

Günümüzde dijital dünyanın kazandığı önem nedeniyle grafik tasarım başta olmak üzere kimi sanatlar yalnızca dijitalden ibaret sanılsa da durum böyle değil. Grafik tasarım nedir sorusuna yanıt verirken alanın; iki boyutlu kaligrafi, illüstrasyon, litografi, tipografi, serigrafi ve diğer baskı türleri, çizim, fotoğraf ve buna benzer pek çok alanı kapsadığını veya içerisinde bu alanlardan parçalar barındırdığını unutmamak gerekir.

Nitekim buna bağlı olarak bir grafik tasarım bölümü mezunu, elbette alanında uzmanlaşmak kaydıyla oldukça geniş bir iş sahasına sahiptir. Son derece hayal gücü gerektiren bir alan olarak grafik tasarım bölümü iş imkanları açısından yaratıcılığa ve sanata tutkunsanız hem maddi hem de manevi anlamda tatmin yakalayabileceğiniz bir meslektir.

Serbest Tasarımcı Olabilirsiniz!

Freelancer olarak çalışma seçeneğinin en yaygın olduğu alanların başında grafik tasarım gelir. Grafik tasarımcı olarak hiçbir firmaya veya ajansa bağlı olmaksızın tasarımlarınızı evinizden yaparak kişilere veya kurumlara satabilir, oldukça yüksek gelirler elde edebilirsiniz. Ancak bunun için özellikle sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanarak çok sayıda müşteriye ulaşmanız gerektiğini unutmayın.

Özel Firmalarda ve Ajanslarda Çalışabilirsiniz!

Elbette grafiker olarak kendi müşterilerinizi kendiniz bulmak zorunda değilsiniz. Bir ajansta grafik tasarımcı olarak işe girerek işin yalnızca tasarım bölümüne odaklanabilir, müşteri bulma gibi konuları ajansınızın diğer birimlerine bırakabilirsiniz. Ayrıca ajanslar dışında bir firmada işe başlayarak grafik tasarım ile ilgili tüm süreçleri yönetebilir, grafik tasarım alanınızdaki birikiminizi firma lehine kullanabilirsiniz.

Tek Bir Sektöre Bağlı Kalmak Zorunda Değilsiniz!

Grafik tasarım bölümü mezunu olarak önünüzdeki seçeneklerin yalnızca çalışabileceğiniz yerler açısından değil, sektörler açısından da oldukça geniş olduğunu söyleyelim. Konsept art sanatçılığından storyboard’lara, dergi ve yayın tasarımcılığından animasyona, web tasarımdan oyun geliştirmeye kadar grafiker desteği gereken her sektörde iş bulabilirsiniz.

Akademisyen veya Eğitmen Olabilirsiniz!

Grafik tasarımcı olarak işin uygulama kısmında olmak istemiyorsanız Güzel Sanatlar Fakültesinde akademisyen olarak kalmayı deneyebilir veya eğitim kurumlarıyla anlaşarak grafik tasarım dersleri verebilirsiniz. Böylelikle sahada olmak yerine geleceğin grafik tasarımcılarını yetiştirebilir, kariyerinizi eğitmen olarak planlayabilirsiniz.

Kendinize Yatırım Yapın, Başarılı Bir Grafiker Olun!

Grafik tasarımı bölümü iş imkanları açısından mezunlarına birçok seçenek sunar, evet. Ancak tüm bu olanakları değerlendirmeye hazır olmanız gerektiğini de unutmamalısınız. Kendinizi sürekli geliştirerek tasarımlarınızla fark yaratmalı, firmaların isteklerine ve sektörün ihtiyaçlarına yanıt verebilmelisiniz.

Eğer kendinize yatırım yapmak ve geleceğin başarılı tasarımcılarından biri olarak adınızı duyurmak istiyorsanız Resim Akademi’de size özel eğitimlerimiz olduğunu vurgulamak isteriz. Grafik tasarım kursu başta olmak üzere teknik eğitimlerimiz, Güzel Sanatlar Liseleri ve Fakültelerine hazırlık kurslarımız ve workshoplarımızla grafik tasarım sanatının sırlarını öğrenmenize ve deneyim kazanmanıza olanak tanıyoruz…

[widget-178]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77