Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Grafik Tasarımcı Maaşları Ne Kadar?

Sevdiğiniz İşi Yaparak Para Kazanın!

Grafik tasarım, özellikle internet kullanımının artmasıyla günümüz dünyasında en çok rağbet edilen mesleklerden biri halini almıştır. Bugün bir grafik tasarımcı hem iş imkanları hem de kazanç anlamında grafik tasarım bölümünü bitirdiği andan itibaren bile çok sayıda seçeneğe sahiptir. Nitekim yaratıcılık ve hayal gücünü gerektiren meslekler arasında kariyer açısından böylesine imkanlara sahip olan grafik tasarım, Güzel Sanatlar Fakültelerinde okumak isteyen öğrencilerin ilgisini çekmektedir.

Peki grafik tasarımcılar ne kadar kazanır? Günümüzde güncel grafik tasarımcı maaşları ne kadar? Yazımızda ilk olarak grafik tasarım iş imkanları hakkında bilgi verecek, sonrasında da grafik tasarımcı maaşları hakkında konuşacağız…

Grafik Tasarım İş İmkanları

Grafik tasarım, yukarıda da söylediğimiz bilhassa internet kullanımının hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmasıyla oldukça geniş kariyer fırsatlarına sahip bir bölüm haline gelmiştir. Üstelik uzun bir süre boyunca bu durumun artarak devam edeceğini öngörmek zor değildir. İşte grafik tasarım iş imkanları:

  • Grafik tasarımcı olarak ajanslara, firmalara ve markalara freelance tasarım desteği verebilirsiniz.

  • Özel firmalarda grafik tasarımın tüm süreçlerinde çalışabilir, dergi veya kitap tasarımından reklamcılığa web tasarımdan arayüz geliştirmeye kadar birçok alanda iş bulabilirsiniz.

  • Grafiker olarak oyun geliştiricilerle çalışabilirsiniz.

  • Özel eğitim kurumlarında grafik tasarım eğitimi verebilirsiniz.

  • Güzel Sanatlar Fakültelerinde akademisyen olarak kariyerinize devam edebilirsiniz.

Grafik Tasarımcılar Ne Kadar Kazanır?

Gelelim asıl konumuz olan grafik tasarımcı maaşları ne kadar sorusuna… Elbette her sektörde olduğu gibi grafik tasarım için de ne kadar kazanç elde edeceğiniz kariyer planınız, çalıştığınız pozisyon, sektör, deneyim ve becerinize göre şekillenecektir. Ancak bir grafik tasarımcı için tüm bu konularda birçok mesleğe göre avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

Deneyimsiz grafiker maaşları açısından baktığımızda genellikle grafik tasarımcıların ilk iki yıllarındaki kazancı aylık 4 haneli rakamlarda kalmaktadır. Ancak bir firmada çalışmak yerine freelance grafik tasarım yaparak bu kazancı artırmak da mümkündür. Deneyime bağlı olarak grafik tasarımcı maaşları da ciddi ölçüde artmaktadır. 4-5 yıllık deneyime sahip bir grafik tasarımcı maaşı itibariyle 5 haneli rakamları kolaylıkla bulabilmektedir.

Grafik Tasarımcıların Çalışma Şartları

Elbette bir mesleği tercih etmenin tek nedeni yüksek gelir olamaz. Yüksek gelirin yanı sıra çalışma şartları açısından da görece bir rahatlığa sahip olmalı, kişinin yaşam tarzıyla uyum sağlamalıdır. Elbette çalışma şartları söz konusu olduğunda ilk akla gelen noktalardan biri çalışma saatleridir.

Temel olarak grafik tasarım çalışma saatleri bakımından en rahat mesleklerden biridir. Çünkü çoğu zaman bir grafik tasarımcının çalışmak için ofise gitmesine bile gerek yoktur. Bilgisayarından tasarımını hazırlayarak müşteriye veya ofis yöneticilerine gönderebilir.

Ancak dürüst olmak gerekirse her sektörde olduğu gibi reklam ve pazarlama söz konusu olduğunda da firma veya ajansların kurumsal bir şekilde işleyenlerinin yanı sıra kurumsallıktan uzak bir işleyişe sahip işletmelerin var olduğunu da unutmamak gerekir. Grafik tasarım çalışma saatleri başta olmak üzere mesailer, ödemeler ve diğer pek çok konuda bu tür firmalar çalışanlara sıkıntı yaratabilmektedir. Ancak bunların sektörde azınlık olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Yeteneklerinizi En İyi Şekilde Kullanmayı Öğrenin, Kariyerinizi Zirveye Taşıyın!

Eğer çok kazanan bir grafik tasarımcı olmak, grafik tasarımcı maaşları ve çalışma şartları bakımından kendi şartlarınızı koyabilmek istiyorsanız kendinize yatırım yapın, yeteneklerinizi en iyi şekilde kullanmayı öğrenin, geleceğin en başarılı grafik tasarımcıları arasına adınızı yazdırmak için hazırlanın. Kariyeriniz boyunca daima bir adım önde olmak için kendinizi geliştirmeye ara vermeyin.

Grafik tasarım bölümü için hazırlanan öğrenciler, kariyerini grafik tasarımla şekillendirmek isteyenler ve işinin sırlarını öğrenmeyi arzulayanlar için Resim Akademi’de teknik eğitimler, workshoplar ve konservatuvara hazırlık kursları hazırladık… Alanında deneyimli ve uzman eğitmenlerden dersler alın, atölye çalışmalarında deneyim kazanın, kariyerinize avantajlı başlayın…

[widget-178]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77