Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Seramik Bölümü Nedir? Yetenek Sınavlarına Nasıl Hazırlanmak Gerekir?

Yetenek Sınavlarına Hazırlananlar İçin İpuçları

Seramik ve cam tasarım gibi süsleme sanatları tarihin ilk dönemlerinden bu yana yerini koruyan meslekler arasındadır. Nitekim günümüzde de seramik bölümü bu tarihi mesleği sürdürecek yeni insanlar yetiştirmekte, seramik sanatının yok olmasının önüne geçmektedir.

Elbette seramik bölümü nedir sorusunu böyle kısa bir yanıtla geçiştirmek mümkün değildir. Yüksek ısıda pişirilmiş toprak anlamına gelen seramik sanatı, milattan önce 6000’li yılara kadar uzandığı için pek çok teknik ve üslubun ortaya çıktığını unutmamak gerekir. Ayrıca günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte seramik işleme yöntemleri de değişmiştir. Dolayısıyla seramik bölümü öğrencilerini antik dönemlere kıyasla çok daha kapsamlı bir öğrenim ve meslek beklemektedir. Gelin, seramik bölümü yetenek sınavları, seramik bölümü olan üniversiteler, seramik bölümü iş imkanları gibi diğer detaylara birlikte bakalım...

Seramik Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıl?

Güzel Sanatlar Fakültesi kapsamında olan seramik bölümü 2 yıllık bir eğitim süresine sahiptir. Önlisans eğitimi verilen bölümün ismi bazı üniversitelerde seramik bölümü iken bazı üniversitelerde ise seramik ve cam, seramik tasarımı, seramik ve cam tasarımı, seramik, cam ve çinicilik gibi farklı isimler alabilmektedir.

Seramik Bölümü Dersleri Nelerdir?

2 yıllık önlisans seramik bölümü dersleri arasında yer alan başlıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Dekor Teknikleri,

 • Alçı Modelleme ve Şekillendirme,

 • Seramik Analiz Yöntemleri,

 • Tasarım ve Uygulama,

 • Kalıp Uygulama,

 • Seramik Sırları ve Hesaplama,

 • Yüzey Tasarımı,

 • Çamur Tornasında Şekillendirme

Elbette her üniversitenin seramik bölümü için ufak farklılıklarla bir müfredat belirlediğini unutmamak gerekir. Seramik bölümü öğrencileri 2 yıl, 4 dönemlik eğitimleri boyunca bu tür derslerden sorumludur. Bu dersleri başarıyla tamamlayarak bölümden mezun olan öğrenciler Seramik Bölümü Önlisans Diploması almaya hak kazanır.

Seramik Bölümü Nasıl Kazanılır?

Seramik bölümü okumanız için ilk önce tıpkı diğer üniversite sınavlarına giren öğrenciler gibi T.Y.T. sınavına girmeli ve baraj puanını geçmelisiniz. Her üniversite seramik bölümü için kendi baraj puanını belirleyebilir. Ama bu baraj puanı YÖK’ün belirlediği puanın altında olamaz.

Buna ek olarak seramik bölümü yetenek sınavları ile kazanılan bölümler arasındadır. Dolayısıyla T.Y.T. sınavında baraj puanını geçmeniz bölümü kazandığınız anlamına gelmez, yalnızca seramik bölümü yetenek sınavı için hak kazandığınızı gösterir. Seramik bölümü yetenek sınavı sonucunda başarılı olduğunuzda ise bölüme kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Seramik Bölümü Olan Üniversiteler

Seramik bölümü yetenek sınavları için hazırlanıyor ve hangi üniversitelerde seramik bölümü olduğunu merak ediyorsanız sizler için seramik bölümü bulunan üniversiteleri listeledik. Ülkemizdeki birçok devlet üniversitesinde seramik bölümü bulunuyor. İşte seramik bölümü bulunan üniversiteler:

 • Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi (İstanbul),

 • Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi (İstanbul),

 • Akdeniz Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi (Antalya),

 • Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi (Eskişehir),

 • Atatürk Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi (Erzurum),

 • Çukurova Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi (Adana),

 • Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi (İzmir),

 • Erciyes Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi (Kayseri),

 • Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi (Ankara),

 • Sakarya Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi (Sakarya),

 • Selçuk Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi (Konya),

 • Süleyman Demirel Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi (Isparta)

Seramik Bölümü İş İmkanları

Antik bir sanatı koruyan ve sürdüren seramik bölümü iş imkanları açısından mezunlarına her şeyden önce meslek erbabı olmayı vadeder. İşte seramik bölümü iş imkanları:

 • Seramik bölümü okuyarak seramik endüstrisinde çalışabilir, el ve torna ürünleri kalıp döküm yapabilirsiniz.

 • Güzel Sanatlar Fakültesinde akademisyen veya öğretici olabilirsiniz.

 • Sanat atölyelerinde seramik sanatçısı ve duvar uygulamaları gibi alanlarda sanat danışmanı, uygulamacı ve öğretici olarak çalışabilirsiniz.

 • Seramik bölümü mezunu olarak eğitim sertifikası aldığınız takdirde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ortaöğretim kurumlarında eğitimci olabilirsiniz.

 • Özel eğitim kurumlarında seramik ve cam tasarım gibi bölümlerde ders verebilirsiniz.

Seramik Bölümü Yetenek Sınavları İçin Nasıl Hazırlanmalıyım?

Seramik bölümü yetenek sınavları için hazırlanıyor, ancak nereden başlayacağınızdan emin olamıyorsanız doğru adrestesiniz! Seramik bölümü yetenek sınavları genellikle öğrencilerin cam ya da seramik gibi objelerle oluşturabileceği geometrik formları ölçmeye çalışır. Ancak sınava gireceğiniz üniversiteye göre imgesel figür çizimlerine aşina olmanız da gerekebilir.

Çünkü birçok Güzel Sanatlar Fakültesi seramik bölümü yetenek sınavları için iki aşamalı bir sistem kullanmaktadır. Buna göre tüm Güzel Sanatlar Fakültesi bölümlerine başvuran öğrenciler birinci aşama sınavına girer. Bu sınavda seramik bölümü yetenek sınavı soruları değil, genel çizim, hayal gücü ve görsel okur yazarlığınız ölçülür. Ancak ikinci aşamada seramik bölümü yetenek sınavı sorularıyla karşılaşabilirsiniz, bunun için de ilk sınavı geçmeniz gerekir.

Seramik bölümü yetenek sınavı için hazırlanırken bol bol natürmort çizimler yapmanız, cam ve seramik gibi malzemelerle üç boyutlu görselleştirme becerilerinizi geliştirmeniz önemlidir.

Kesin Başarı İçin Alanında Uzman Eğitmenlere Güvenin!

Seramik sanatında ustalaşmak istiyor, seramik bölümü okuyarak bir meslek erbabı haline gelmeyi planlıyorsanız öncelikle yetenek sınavlarını geçmelisiniz. Seramik bölümü yetenek sınavı sonucunda başarılı olmak için güvenilir ve deneyimli eğitmenlerden destek alarak başarı şansınızı yükseltebilir, hayallerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Resim Akademi’de seramik ve cam tasarım kursu, konservatuvara hazırlık eğitimi, diğer teknik eğitimlerimiz ve atölyelerimizde sanatınızın inceliklerini uygulamalı eğitimlerle öğrenin, seramik bölümü yetenek sınavları ve sonrasına kendinizden emin bir şekilde hazırlanın!

[widget-171]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77