Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

İş Stresine Ne İyi Gelir? İş Stresiyle Başa Çıkma Yolları Nelerdir?

İş Stresini Eve Taşımak Zorunda Değilsiniz! İş Stresiyle Başa Çıkmak Mümkün!

Çok yoğun bir iş düzeniniz mi var? Ya da birkaç kişinin işini tek başınıza mı yapıyorsunuz? Üstlerinizden baskı mı görüyorsunuz? Tüm bu durumların iş stresine yol açması çok normal. Peki, iş stresine ne iyi gelir? 

Stresin her türlüsü, ciddi problemlere yol açar. Ancak vaktimizin çoğunu iş yerinde geçirdiğinizi düşünürsek iş stresinin, sizleri çok daha zorladığını söyleyebiliriz. Peki ama iş stresiyle başa çıkmak için bir çözüm bulmak dururken neden kendinizi stresin kucağına bırakıyorsunuz? Gelecekte iş stresiyle başa çıkma yollarını uygulamadığınız için pişman olmayın! Hem vücudunuza hem de ruhunuza iyi bakın!

İş Stresi Nelere Yol Açar? – İş Stresiyle Başa Çıkma Yolları

İş stresine ne iyi gelir sorusunu açıklamadan önce iş stresinin nelere sebep olduğunu ve sizi nasıl yaşlandırdığını konuşmak daha doğru olur. Stresli bir çalışma ortamı; baş ağrısı, kronik yorgunluk, uyku bozukluğu, yüksek tansiyon, konsantrasyon güçlüğü, hafıza problemleri, obezite, kalp rahatsızlığı, ani kilo kaybı/artışı, zayıflamış bağışıklık sistemi gibi sorunlara yol açar. İş stresiyle başa çıkmak için çoğu zaman yanlış tüketim alışkanlıklarına başvurulur ve bu davranışlar da sağlığı riske sokar. Peki, iş stresi nasıl giderilir?

İş Stresine Ne İyi Gelir? İş Stresiyle Başa Çıkmak İsteyenler Mutlaka Okuyun!

Düşük maaş, aşırı iş yükü, yoğun çalışma temposu, esnek çalışma saati, mobbing ve kontrolsüzlük gibi durumlar, iş stresi yaratır. Sorumluluklar arttıkça stres faktörü de artar ve mutsuzluk, huzursuzluk gibi durumlar belirir. Yukarıda iş stresi nelere yol açar sorusunu açıkladık; tabii ki bunun dışında da depresyon, anksiyete gibi hastalıklarda yoğun iş stresine maruz kalan kişilerde baş gösterir. Şimdi iş stresi nasıl giderilir, ona bakalım.

  • Kendinizi Şarj Edin: Sürekli iş düşünmek, yorucu tempoya ara vermemek ve zihni dinlendirmemek, iş stresini sürdürür. Bu yüzden farklı ve eğlenceli bir hobiye odaklamanız gerekir. Resim kursu, dans kursu, müzik kursu, ahşap boyama kursu, taş boyama kursu ve karikatür kursu gibi aktiviteler, katılımcılara geniş çaplı bir dinlenme imkanı sunar.

  • Sınır Koyun: İş stresini eve taşımak, yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Bu yüzden iş stresiyle başa çıkma yollarından en önemlisi, çalışma rutinini sınırlandırmaktır. 24 saat ulaşılabilir olmak zorunda değilsiniz. Mesai bitiminde istisnai durumlar dışında iş kabul etmeyin. Kendinize mutlaka zaman ayırın. 

  • Meditasyon Yapın: İş stresiyle başa çıkma yollarından bir diğeri de nefes egzersizi ve rahatlama çalışmaları yapmaktır. Günde 10 ila 15 dakikanızı meditasyon ve farkındalık çalışmalarına ayırarak iş stresiyle başa çıkmak için adım atabilirsiniz. Böylece iş stresini eve taşımak yerine sağlıklı bir şekilde tahliye edersiniz. 

  • Kişisel Gelişim Aktiviteleri Yapın: İş stresi nasıl giderilir diye merak edenler için bir diğer önerimiz de stresle başa çıkma eğitimi, stres yönetimi eğitimi ve farkındalık eğitimi gibi kişisel gelişim kurslarıdır. İş stresiyle başa çıkmak için kişilik ve sosyal özelliklerinizi değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Hobi Kursları Sakinleştirici Bir Uğraş! – İş Stresiyle Başa Çıkma Yollarını Deneyin!

Hobi kursları, iş hayatında daha sağlıklı ilişkiler geliştirebilmeniz, ihtiyaçlarınızı ve tercihlerinizi belirlemeniz ve gevşemeniz için çok önemlidir. Piyano kursu, keman kursu, dans kursu, drama kursu, fotoğrafçılık kursu, tiyatro kursu ve oyunculuk kursu gibi hobiler, yaşamınızdaki stres faktörünün azalmasını sağlamaktadır. 

Ev ve işinizin arasında mekik dokumak yerine motivasyonunuzu artırabileceğiniz hobi kursu seçeneklerini değerlendirirseniz hem odaklanma seviyenizi hem de iş-yaşam dengenizi artırırsınız. 

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77