Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Yurt Dışı Görsel Sanatlar Eğitimi İçin Portfolyo Nasıl Hazırlanır?

Başarılarınız Sizin Adınıza Konuşsun!

Eğitim hayatını sanat tutkusuyla şekillendirmek ve dünyanın en iyi sanat okullarında eğitim almak isteyen birçok öğrenci yurt dışı görsel sanatlar eğitimi için İngiltere, İtalya, Fransa ve ABD gibi sanatın kalbinin attığı merkezlere sahip üniversitelere başvuruyor. Ancak bu noktada unutulmaması gereken bir şey var. Yurt dışında güzel sanatlar eğitimi portfolyo hazırlamalı, birikim ve becerilerinizin dünyanın en iyi sanat okullarında eğitim almaya yeterli olduğunu göstermelisiniz.

Peki yurt dışı görsel sanatlar eğitimi için portfolyo nasıl hazırlanır? Portfolyo hazırlama sürecinde nelere dikkat etmelisiniz? Tüm bunlara yazımızda yanıt bulacaksınız, ancak gelin önce portfolyo nedir sorusuna cevap verelim.

Portfolyo Nedir?

En basit tanımından hareket ederek portfolyo nedir sorusuna şu cevabı verebiliriz: Portfolyo; öğrencilerin belirli bir eğitim süreci sonucunda becerilerini, yeteneklerini ve tercih ettikleri alanlar ile ilişkili olarak ürettikleri çalışmaların başarı düzeyini yansıtan kişisel gelişim dosyalarıdır.

Yurt dışı görsel sanatlar eğitimi başta olmak üzere Güzel Sanatlar Fakülteleri olan üniversiteler programlarına öğrenci alırken başvuran yüzlerce adayı bir elemeye tabi tutar. Ancak uluslararası öğrenciler söz konusu olduğunda öğrencilerin neredeyse tamamı farklı ülkelerde olduğu için bir sınav yapmak pek de mümkün değildir. Yine de üniversitenin öğrencinin çizim yeteneğinin ilgili programa uygun olup olmadığını görmesi gerekir.

İşte tam da bu noktada yurt dışı görsel sanatlar eğitimi için portfolyo istenerek öğrencilerin daha önce yaptığı çalışmalara göz atılır. Yani portfolyo hazırlama ve üniversiteye sunmadaki temel amaç, çalışmalarınızı kuruma göstererek yeterliliğinizi kanıtlamaktır.

Ayrıca yurt dışındaki üniversiteler öğrencilerin farklılıklarını portfolyo üzerinden değerlendirir. Çünkü öğrencilerin yetenekleri, el becerisi, yaratıcılığı ve performansı ya da bölüme hangi seviyeden başlaması gerektiği önceden bilinemez. Bu noktada öğrencilerden görsel sanatlar eğitimi için portfolyo hazırlamalarını isteyerek üniversite, aynı zamanda yeni öğrencilerinin seviyesini öğrenerek programını buna göre düzenleyebilir.

Portfolyo Nasıl Hazırlanır? Portfolyo Hazırlama Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Görsel sanatlar eğitimi için portfolyo hazırlarken görsel okur yazarlığınızı, tekniğinizi, çizim veya fotoğraf becerilerinizi ve temel konulardaki bilgilerinizi açık bir biçimde karşı tarafa gösteren çalışmalar seçmeniz büyük önem taşır. Bu nedenle portfolyo hazırlama aşamasında çalışmalarınızı kompozisyon, perspektif, desen, estetik ve sanat tarihi gibi alanlarda incelemeli, seçiminizi buna göre yapmalısınız. Buna ek olarak portfolyo hazırlama sürecinde dikkat etmeniz gereken temel noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Portfolyo hazırlama sürecinde seçeceğiniz eserler yeteneğinizi ve özgünlüğünüzü yansıtmalıdır.

  • Yurt dışı görsel sanatlar eğitimi için alan bilginizi yansıtacak çalışmalar tercih etmelisiniz.

  • Bölüme başvurma isteğinizi ve heyecanınızı gösteren çalışmalar sizi bir adım öne geçirir.

  • Görsel sanatlar eğitimi için portfolyo düzeniniz ve yer verdiğiniz çalışmalar üniversitenin standartlarını ve şartlarını göz önünde bulundurarak hazırlanmalıdır.

  • Portfolyonuz kaliteli ve profesyonel olmalıdır.

  • Portfolyo nasıl hazırlanır sorusuna verebileceğimiz bir yanıt da sunuma elverişli olmasıdır. Karşı taraf portfolyonuzu inceleyerek çalışmalarınız ve sizin hakkınızda fikir edinebilmelidir.

  • Portfolyo hazırlama sürecinde seçeceğiniz çalışmalar gelişiminizi göstermelidir.

  • Portfolyonuzda kullandığınız eserleri daha önce başka bir projede kullandıysanız kullandığınız alanlar belirtilmiş olmalıdır.

Hayallerinize Kavuşmak İçin Destek Alın!

Yurt dışı görsel sanatlar eğitimi programlarından kabul almak ve hayallerinize doğru dev bir adım atmak istiyorsanız portfolyo hazırlama sürecinde deneyimli akademisyen ve sanatçılardan destek almak işinize yarayabilir. Portfolyonuzu başvuracağınız kurumun standartlarına uygun bir hale getirmek için profesyonel destek alabilir, yeteneklerinizi sunmayı öğrenebilir, yurt dışı güzel sanatlar fakültelerinden kabul alma şansınızı yükseltebilirsiniz.

Hayaller Sınır Tanımaz!

Görsel sanatlar eğitimi için portfolyo hazırlığınızı bizimle birlikte yapın, yurt dışında eğitim alma şansınızı artırın, geleceğe sağlam adımlarla ilerleyin. Resim Akademi’de teknik eğitimler, workshoplar ve konservatuvara hazırlık kursları ile yeteneklerinizi geliştirmekle kalmıyor, portfolyo hazırlık kursları ile yurt dışı görsel sanatlar eğitimi için sizi hazırlıyoruz.

Resim Akademi portfolyo tasarım kursu programlarımızda alanında uzman akademisyenlerden portfolyo nasıl hazırlanır tavsiyeleri alacak, çalışmalarınıza yaptıkları yorumlarla portfolyo hazırlama sürecinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini yaşayarak öğreneceksiniz!

[widget-172]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77