Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Master Başvurusu İçin Yurt Dışı Üniversiteler ve Bölümler Hangileridir?

Hayallerinizin Sanat Okulunu Arıyorsanız Bu Üniversitelere Göz Atın!

Her geçen gün, lisans eğitimi için tercihini yurt dışı üniversiteler ve Güzel Sanatlar Fakültelerinden yana kullanan öğrencilerin sayısı artıyor. Nitekim sanatın kalbi kabul edebileceğimiz sanat merkezlerinde eğitim alarak alanının en iyisi olmak birçok sanatseverin hayallerinden biri olsa gerek. Dünyanın en iyi sanat okullarında eğitim almak istiyorsanız güçlü bir portfolyo hazırlayarak bu okullara başvurmalısınız.

Sizler için yurt dışı güzel sanatlar üniversiteleri hakkında bilgi verdiğimiz bir liste hazırladık. Listemizdeki sanat okullarına bakarak yurt dışındaki üniversiteler sizlere neler vadediyor öğrenebilir, geleceğinizi hangi ülkede şekillendirmek istediğinize karar verebilirsiniz. İşte Güzel Sanatlar Fakültesi olan yurt dışı üniversiteleri:

1. IED

Güzel Sanatlar ve İtalya üniversiteleri denince akla gelen ilk isimlerden biri olan IED’nin ayrıca Brezilya ve İspanya’da da kampüsleri bulunuyor. Fashion, Design, Management ve Visual Communication alanlarında lisans eğitimi başta olmak üzere master ve sertifika programları bulunan sanat okulu hem eğitim kalitesi hem de network’üyle dünyanın en iyilerinde biri.

Yurt dışı üniversiteler arasında tercih edebileceğiniz başlıca okullar arasındaki IED’nin İtalya’da Roma, Milan, Torino, Venize, Floransa ve Cagliari’de kampüsleri bulunuyor. Bunun dışında İspanya’da Madrid ve Barcelona, Brezilya’da ise Sao Paulo kentlerinde IED’nin kampüsleri var. Öğrencilerine İngilizce, İtalyanca ve İspanyolca eğitim seçenekleri sunan üniversitenin programlarına bir göz atın. Kesinlikle size uygun bir şeyler bulacaksınız!

2. Politecnico Di Milano

Listemize İtalyan üniversiteleri ile devam ediyoruz. Güzel Sanatlar Fakültesi olan yurt dışı üniversiteler arasındaki yıldızlardan biri Politecnico Di Milano, 1863 yılında kurulmuş köklü bir kurumdur. Mühendislik ve Teknoloji alanında dünyanın en iyi 24. okulu sayılan kurumun yıllık eğitim ücreti ise 4 bin Euro’dur. Ancak uluslararası öğrencilere yönelik Silver, Gold ve Platinum olmak üzere 3 farklı bursu olduğunu da söyleyelim. Ayrıca uluslararası öğrencilerin İtalya devletinden DSU bursu alma şansı da var.

3. NABA

Tasarım bölümüyle meşhur İtalyan üniversiteleri arasında yer alan NABA master, lisans ve yaz okulu programlarıyla öne çıkıyor. YÖK denkliği de bulunan Milano kentindeki okulun programları genellikle 1 veya 2 yıllık. Bazı bölümlerde İngilizce eğitim verilirken bazı bölümler de ise İtalyanca eğitim veriliyor. Eğer tasarımcılık alanında yüksek kariyer hedeflerine sahipseniz yurt dışındaki üniversiteler arasından NABA’yı seçmeniz hedeflerinize ulaşmanıza büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

4. Instituto Marangoni

Dünyaca ünlü tasarım ve moda okulu Instituto Marangoni master, sertifika ve yaz okulu programlarıyla dünyanın ünlü modacılarını mezun etmeyi sürdürüyor. Güzel Sanatlar Fakültesi olan yurt dışı üniversiteler arasında yeri tartışılmaz olan okul dünyanın 4 büyük moda merkezinde kampüse sahip: Milano, Paris, Londra ve Floransa. Dolce Gabana’nın ünlü isimleri Domenica Dolce ve Moschino’nun da mezunu olduğu okul, sağlam bir kariyer için oldukça üst düzey bir başlangıç olabilir.

5. University of Westminster

İtalya’dan 4 üniversite saydıktan sonra artık İngiltere üniversiteleri hakkında konuşmaya bşalayabiliriz. 1838 yılında kurulan University of Westminster, oldukça köklü bir okul olsa da şu anki ismini 1992 yılında aldı. 2000 ve 2005 yıllarında Kraliçe Girişim Ödülü’ne layık görülen okul, daima başarılı girişimciler ve sanatçılar yetiştiren bir kurum oldu.

Ayrıca okulun yurt dışından gelen öğrencilere verdiği destekle Times Higher Award ödülüne layık görüldüğünü de söyleyelim. Yurt dışı üniversiteler arasında tercih yaparken uluslararası öğrencilere 300’den fazla lisans, master ve doktora programıyla eğitim veren bu okulu kesinlikle aklınızda bulundurmalısınız.

Londra’daki 4 kampüsüyle hizmet veren University of Westminster, şehrin merkezine, kütüphanelere ve eğlence yerlerine yakınlığıyla da gençler için kusursuz olanaklar sunuyor.

6. Berlin University of Arts

Universitat der Künste Berlin, yani Berlin Sanat Üniversitesi olarak da isimlendirilen ve 300 yıldan uzun bir geçmişe sahip olan okul Güzel Sanatlar, Müzik, Medya ve Mimarlık söz konusu olduğunda dünyanın en iyi kurumlarından biridir. Uluslararası öğrencilere 70’ten fazla kurs ve doktora programı sunan kurum, doktora sonrası kariyerinize yurt dışında devam etmek istiyorsanız yurt dışı üniversiteler listenize eklemeniz gereken okulların başında geliyor.

7. Academy of Fine Arts (Munich)

Kuruluşu 1808’e uzanan Akademie der Bildenden Künste München, Bavyera yer alan bir yüksek öğrenim kurumudur. Yaklaşık bin kadar öğrenciye eğitim veren kuruma kabul edilmenin zor olduğunu söyleyelim. Ancak eğitim kalitesi açısından 200 yaşını geçmiş bu kurumda eğitim almak size kesinlikle çok şey katacaktır. Giriş sınavıyla öğrenci alan yurt dışı üniversiteleri arasındaki okula başvurmak için iyi hazırlanmalı, ayrıca ileri seviyede dil de öğrenmelisiniz.

8. Beaux-Arts De Paris (National School Fine Arts)

İki hektarlık geniş bir alana yayılmış Beaux-Arts de Paris’nin kuruluşu 18. yüzyıla kadar uzansa da içerisindeki binaların bazıları okuldan daha eski. Kendisi de başlı başına bir sanat eseri olan okulun Güzel Sanatlar Fakültesi olan yurt dışı üniversiteler arasında özel bir yere sahip olduğunu da söyleyelim. Görsel sanatlarda kendinizi geliştirmek istiyorsanız ilk bakmanız gereken okullardan biri Beaux-Arts!

9. California College of Arts

Avrupa’daki sanat okulları ile ilgili uzun uzun konuştuğumuza göre artık Amerika üniversiteleri hakkında yorum yapmaya başlayabiliriz. 1907 yılında Frederick Meyer tarafından kurulan California Sanat Yüksek Okulu, öğrencilerine disiplinlerarası bir yaklaşımla yenilikçi programlar sunuyor. Mimari, tasarım ve sanat hakkında eleştirel ve pratik yönden gelişmek için aradığınız okul California College of Arts olabilir. 22 lisans ve 12 master programıyla uluslararası öğrencilere eğitim veren okulu okumak isteyeceğiniz yurt dışı üniversiteler arasına kesinlikle ekleyin.

10. Pratt Institute

Ülkemizdeki başarılı birçok ismin de almaya hak kazandığı Fulbright bursu başta olmak üzere Guggenheim, Tiffany gibi burslarla sayısız sanatçı, tasarımcı ve eleştirmen yetiştiren Pratt Institute, yurt dışı üniversiteler söz konusu olduğunda eğitim alabileceğiniz en iyi okullardan biridir. Geniş bir network’e sahip olan kurum ayrınca stüdyo ortamları ve teknik olanaklarıyla öğrencilerine eğitim için kusursuz bir mekan sunar. Yalnızca mesleki eğitim vermeyen Pratt Institute geleceğin entelektüel ve yaratıcı sanatçılarının yetiştiği gerçek bir sanat merkezidir.

Geleceğiniz İçin En Doğru Seçimi Yapın!

Yurt dışı üniversiteler ve bölümleri hakkında daha fazla bilgi almak, dünyanın en iyi sanat okulları tarafından kabul edilmek için Türkiye’nin en iyi sanat okulu Resim Akademi ile işbirliği yapın, yeteneklerinizi şimdiden şekillendirmeye başlayın, hayallerinize sağlam adımlarla ilerleyin.

Resim Akademi’de yeteneklerinizi geliştirecek teknik eğitimler ve Güzel Sanatlar Fakültelerine hazırlık kurslarının yanı sıra portfolyo tasarım kursu gibi yeteneklerinizi sergilemenize yardımcı olacak eğitimlere de önem veriyor, geleceğin başarılı sanatçılarından biri olma yolunda A’dan Z’ye sizleri hazırlıyoruz!

[widget-172]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77