Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Yurt Dışı İç Mimarlık Eğitimi İçin Portfolyo Nasıl Hazırlanır?

Geçmiş Çalışmalarınız Geleceğinizi Aydınlatacak!

Dünyadaki mimari gelişmeleri yakından takip etmek, gerçek birer sanat merkezi olan dünyanın en iyi sanat okullarında işin ustalarında yurt dışı iç mimarlık eğitimi almak istiyorsanız yeteneklerinize yatırım yapmanız gerekiyor. Unutmayın, geleceğinizi bugününüzle şekillendireceksiniz. Peki nasıl?

İç mimarlık eğitimi için portfolyo hazırlamaya başlamalı, geçmiş çalışmalarınıza bakarak çizim yeteneğinizi ortaya koyan artwork ve sketchbookları ayırmalı, gelişiminizi hayalini kurduğunuz üniversitelere göstererek kendinizi kanıtlamalısınız.

Gelin, öncelikle portfolyo nedir sorusuna yanıt verelim. Sonrasında yeteneklerinizi göstermek için portfolyo hazırlama sürecinde nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Portfolyo Nedir?

Portfolyo; öğrencilerin belirli bir eğitim süreci sonucunda becerilerini, yeteneklerini ve tercih ettikleri alanlar ile ilişkili olarak ürettikleri çalışmaların başarı düzeyini yansıtan kişisel gelişim dosyalarıdır. En basit tanımıyla portfolyo nedir sorusunu bu şekilde yanıtlayabiliriz. İç mimarlık eğitimi için portfolyo talep etmek uluslararası eğitim veren çoğu üniversite tarafından gerçekleştirilen bir uygulamadır. Üniversiteler, öğrenci alımı için öğrencilerin geçmiş eğitim başarılarına göz attıktan sonra öğrenciden portfolyosunu isteyerek bir karara varır.

Yurt Dışı İç Mimarlık Eğitimi İçin Neden Portfolyo Gerekli?

Yurt dışı iç mimarlık eğitimi için üniversiteler öğrenci alırken başvuran yüzlerce adayı bir elemeye tabi tutar. Ancak uluslararası öğrenciler söz konusu olduğunda öğrencilerin neredeyse tamamı farklı ülkelerde olduğu için bir sınav yapmak pek de mümkün değildir. Yine de üniversitenin öğrencinin çizim yeteneğinin ilgili programa uygun olup olmadığını görmesi gerekir.

Unutmayın ki yurt dışı iç mimarlık eğitimi programlarına yalnızca Türkiye’den öğrenciler başvurmuyor. Dünyanın farklı ülkelerinden yüzlerce öğrenci, başarılı sanatçılar ve iç mimarlar yetiştiren bu okullara başvurarak yeteneklerini geliştirmek, kariyerlerine bir adım önde başlamak istiyor. Bu noktada iç mimarlık eğitimi için portfolyo kabul edilecek öğrencileri seçmek için önemli bir kriter haline geliyor.

Portfolyo Nasıl Hazırlanır? Portfolyo Hazırlama Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurt dışı iç mimarlık eğitimi portfolyo nasıl hazırlanır sorusunu yanıtlamadan önce hemen bir hatırlatma yapalım. Yurt dışı iç mimarlık eğitimi için herhangi bir merkezi sınav sistemi yoktur. Dolayısıyla başvuruları doğrudan doğruya üniversitenin kendisine yapmanız gerekir. Dolayısıyla her üniversitenin kendine özgü şartları ve standartları olabilir. Biz burada yalnızca portfolyo hazırlama sürecinde dikkat etmeniz gereken genel geçer noktalara vurgu yapacağız. Buna ek olarak üniversitenin neler talep ettiğini göz önünde bulundurduğunuzdan emin olmalısınız.

Bu kısa hatırlatmayı yaptıktan sonra iç mimarlık eğitimi için portfolyo hazırlama sürecinde dikkat etmeniz gereken noktaların bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Portfolyo hazırlama sürecinde çizim tekniğinizi yansıtan, özgün eserleri seçmelisiniz.

  • İç mimarlık eğitimi için portfolyo çalışmalarınız göze hoş gelen veya havalı duran tasarımlar değil, ayakları yere basan projeler olmalı.

  • Güvenmediğiniz projelerinizi portfolyo hazırlama sürecinde elemelisiniz. Proje sayınızı yüksek göstermek için güvenmediğiniz çalışmaları üniversitelere göndermeyin.

  • Yurt dışı iç mimarlık eğitimi için alan bilginizi yansıtacak çalışmaları seçin.

  • Portfolyonuz kaliteli ve profesyonel olmalıdır.

  • Sunumu kolay bir portfolyo hazırlamanız son derece önemlidir. Karşı taraf portfolyonuzu inceleyerek çalışmalarınız ve sizin hakkınızda fikir edinebilmelidir.

  • Portfolyo hazırlama sürecinde seçeceğiniz çalışmalar gelişiminizi göstermelidir.

  • Portfolyonuzda kullandığınız eserleri daha önce başka bir projede kullandıysanız kullandığınız alanlar belirtilmiş olmalıdır.

Eğer daha önce iç mimarlık eğitimi için portfolyo hazırlığı yapmadıysanız veya yurt dışı iç mimarlık eğitimi veren sanat okullarının nasıl bir portfolyo istediğinden emin olamıyorsanız profesyonel bir desteğe başvurmanız faydalı olabilir. Deneyimli isimlerden eğitim alarak portfolyo hazırlama sürecinde yapmanız gerekenleri daha iyi anlayabilirsiniz.

Şansınızı Artırmak İçin Resim Akademi ile Tanışın!

Yurt dışı iç mimarlık eğitimi için portfolyo hazırlama sürecinde Resim Akademi ile tanışmak sizi birkaç adım öne geçirecek! Dünyanın farklı bölgelerinde yüzlerce öğrenci arasında fark yaratmak, profesyonelce hazırlanmış portfolyonuzla dünyanın en iyi sanat okullarını etkilemek istiyorsanız gelin, ihtiyacınız olan portfolyo tasarım kursuna birlikte karar verelim.

Resim Akademi portfolyo tasarım kursu programlarımızda alanında uzman akademisyenlerden portfolyo nasıl hazırlanır tavsiyeleri alacak, çalışmalarınıza yaptıkları yorumlarla portfolyo hazırlama sürecinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini yaşayarak öğreneceksiniz!

[widget-172]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77