Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Çocuklara Sanat Eğitimi Neden Verilmeli? Çocuklar İçin Sanat Eğitiminin Faydaları Neler?

Çocuklarda Sanat Eğitiminin Önemi Nedir?

Fazıl Say’ın henüz dört yaşındayken piyano çalmaya başladığını biliyor muydunuz? Ya da ünlü ressamların lise döneminde iken keşfedilip resim sanatına yönlendirildiğini… Çocuklar için sanat eğitimi, çocukların boş vakitlerini telefon veya tablet karşısında değil de faydalı bir hobi ile geçirmesini sağlamak üzere oluşturulan programlardır. 

Tabii çocuklara sanat eğitimi verilirken bir yandan da yetenekleri keşfedilir, ilgi alanlarını fark etmeleri sağlanır. Bu yönüyle de çocuklarda sanat eğitiminin geliştirici etkisi vardır. Şimdi çocuklarda sanat eğitimi neden önemli, çocuklar için sanat eğitiminin faydaları neler gelin birlikte bakalım. 

Yaratıcılıkları Güçlenecek! – Çocuklar İçin Sanat Eğitiminin Önemi

Çocuklarda sanat eğitimi neden önemli diye merak edenler için ilk yanıtımız; yaratıcılığı artırmasıdır. Özellikle resim kursu, drama kursu ve karikatür kursu gibi sanat eğitimleri, çocukların hayal güçlerinin sınırlarını zorlamalarını, üretken olmalarını ve farklı bakış açıları geliştirebilmelerini desteklemektedir. 

Biliyorsunuz, günümüzde çocuklarda yalnızca fen, matematik, sosyal bilimler gibi derslerin hayatları için önemli olduğuna dair bir inanışları var. Aslında çocuklar için sanat eğitiminin önemi de en az bu derslerle aynı. Yani çocuklar yalnızca matematik derslerinden iyi not aldıklarında başarılı sayılmazlar; güzel resim çizebildiklerinde, bir enstrüman çalabildiklerinde ya da güzel rol yapabildiklerinde de başarılı olurlar.

Kendilerini İfade Edecek, Özgüven Kazanacaklar! – Çocuklarda Sanat Eğitimi Neden Önemli?

Çocuklara sanat eğitimi vermenin en önemli katkılarından biri de hiç kuşkusuz özgüvenlerini arttırmaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çocuklarda sanat eğitimi kendilerini ifade edebilecekleri yeni yollar keşfetmelerini sağlar. Kendilerini sağlıklı bir ortamda, sınıf arkadaşlarının ve eğitmenlerinin önünde ifade etme fırsatı bulan çocukların kendilerine çok daha fazla güveneceği bir gerçektir. Bir yetişkin olduklarında özgüven problemi yaşamamaları, daha başarılı bireyler olmaları için oldukça önemlidir.

Yaratıcılık ve özgüven ile çocuklara sanat eğitimi vermenin önemine dair 2 noktayı vurguladık. Bunun dışındaki kazanımları da şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Çocuklara sanat eğitimi vermek keyif aldıkları bir aktiviteyle odaklanma ve dikkat sürelerini arttırarak okul başarılarını arttırır.

  • Dans ve bale gibi çocuk kursları; çocuklara sanat eğitimi verirken bir yandan da fiziksel gelişimlerine katkı sağlar, motor becerilerini geliştirir.

  • Çocuk fotoğrafçılık kursları ve resim kursları gibi aktiviteler; görsel algılarını ve farkındalıklarını geliştirir.

  • Çocuklarda sanat eğitimi; başarıya giden yolda çekilen zorlukları öğrenmenin en eğlenceli yollarından biridir. Bu açıdan çocukların kazanımları arasına sabretmeyi eklemek için sanattan yararlanmak oldukça etkili bir yöntemdir.

  • Çocuklara sanat eğitimi vermenin en önemli noktalarından biri de kendilerine ve çevrelerine dair farkındalıklarını geliştirmektir.

  • Özellikle grup halinde yapılan çocuk drama kursu gibi aktiviteler çocukların iletişim becerilerini güçlendirmelerine katkı sağlar.

  • Çocuklarda sanat eğitiminin faydaları arasında vurgulanması gereken bir diğer nokta da sorumluluk duygusunun gelişimine sağladığı katkıdır. Sanatla meşgul olan çocuklar, başarı ve başarısızlığın sorumluluğunu almayı erken yaşta öğrenir.

  • Çocuklara sanat eğitimi ile çocukların kendi öğrenme hızlarını ve öğrenme yöntemlerini keşfetmelerini sağlamak mümkündür. Bu da araştırma ve bilgi edinme pratiklerini geliştirir.

Resim Akademi’de Çocuklarımızın Gerçek Potansiyelini Açığa Çıkarıyoruz!

Resim Akademi resim kursu olarak çocuklara sanat eğitimi veren Türkiye’nin en iyi kurumlarından biriyiz. Bünyemizde başta temel resim eğitimi olmak üzere graffiti kursu, karakalem resim kursu, sulu boya resim kursu, yağlı boya resim kursu, minyatür kursu, taş boyama kursu ve ahşap boyama kursu gibi pek çok alternatif de var. 

Eğer siz de çocuklar için sanat eğitiminin önemini keşfeden bir aileyseniz ve çocuğunuza iyi bir gelecek armağan etmek istiyorsanız Resim Akademi’nin çocuk sanat kursları ile ilgili detaylı bilgi almak üzere kurumumuzu ziyaret edebilirsiniz. 

[widget-180]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77