Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Resim Yapmak Neyi Geliştirir? Resim Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Resim Yapmak Bize Ne Kazandırır? – Resim Kursu

Resim yapmak, çocukların kalem tutmaya başladıkları andan itibaren doğal olarak dahil oldukları bir sanattır diyebiliriz. Renkli kalemlerle rastgele yapılan çizimler, zamanla çocuk gelişimi ile resmin arasında güçlü bir bağ olduğunu gösterecektir. Peki resim yapmak neyi geliştirir, resim yapmanın çocuk gelişimine katkıları nelerdir?

Çocuklar için bir oyun olan resim, aslında onlara keşfetmenin en eğlenceli halini sunar. Küçük yaşta resim sanatı ile tanışan çocukların gelecekte daha üretken ve yaratıcı oldukları da bilinir. Ayrıca çocuk gelişim uzmanları ve pedagoglar da resim yapmanın çocuk gelişimine katkılarından bahsederek okul öncesi dönemde mutlaka çocukların resim sanatı ile buluşturulması gerektiğini ifade eder.

Resim Yapmak Neyi Geliştirir? Çocuklar İçin Resim Yapmanın Faydaları Nelerdir? 

Resim yapmak neyi geliştirir diyen ebeveynler için hazırladığımız bu yazımızda öncelikli olarak resim yapmanın çocuk gelişimine katkılarından bahsedeceğiz. Okul öncesi dönemde resim yapmaya başlayan çocukların yazma konusunda başarılı olma olasılığı daha yüksektir. Çünkü çizim yapmak çocukların ince ve kaba motor becerilerini geliştirir; el, kol ve bilek kaslarının güçlenmesini sağlar. Çocuklar boya kalemi ve fırça tuttukça okulda da yazı yazarken ellerini daha konsantre bir şekilde kullanır.  

Resim yapmanın çocuk gelişimine katılarından bir diğeri de yaratıcılıktır. Çocuklar resim kursunda resim yaptıkça hem üretkenlikleri artar hem de daha akılcı ve pratik düşünmeye başlarlar. Resim yapmanın faydaları ile birlikte okul sürecinde de daha başarılı olurlar. 

Bunun dışında çocuğun örüntü tanıma, bağlantı kurma ve hafıza becerilerinin iyileşmesi de resim yapmanın beyne faydalarıdır. 

Bu arada küçük bir not olarak şunu da söylemek istiyoruz ki; çocuk resimleri onların entelektüel gelişim düzeylerini gösteren bir kaynaktır. Dolayısıyla resim yapmanın çocuk gelişimine katkılarını göz ardı etmemek ve onları resim sanatına yönlendirmek çok önemlidir. 

Peki tüm bunlar dışında resim yapmak neyi geliştirir, biliyor musunuz? Çocukların resim yaptıkça deneyim kazandı ve karalama aşamasını geçti diyelim. Bundan sonraki adımı ne olacak? Kafasında ne çizeceğini planlayacak, figürleri ve şekilleri kağıtta nasıl konumlandıracağını düşünecek ve ardından hangi malzeme ile boyama yapacağını kararlaştıracak…

Yani resim yapmanın faydalarından bir diğeri gerçekleşecek ve çocuğunuz daha gelişmiş bir planlama becerisine sahip olacak. Bunun yanı sıra çocukların el-göz koordinasyonu iyileşecek, görsel algıları gelişecek ve dikkat süreleri uzayacak. 

Resim yapmanın beyne faydalarından biri olarak da çocuklar, genellikle çizdikleri nesneleri işaret ederek ve adlandırarak, kelime/resim bağlantılarını deneyimleme fırsat bulurlar. Bu da hem ifade becerilerini güçlendirmeleri hem de zihin gelişimlerini tamamlamaları açısından çok önemlidir. 

Resim Yapmak Bize Ne Kazandırır Diyen Ailelere Kısa Süre İçinde Çok Yönlü Gelişim Vadediyoruz!

Çocuğunuzu küçük yaşta bir resim kursuna yazdırdığınızda ya da onun resimle ilgilenmesini sağladığınızda, akranlarından hem sosyal hem ruhsal hem de zihinsel olarak daha gelişmiş bir çocuğa sahip olursunuz. Böylece resim yapmanın faydalarını ilkokul sürecinde de görür, çocuğunuzun okuma ve yazmaya daha kısa sürede alışmasını sağlarsınız.

Resim yapan çocuğunuza telefon ve tabletten uzaklaşarak, faydalı bir hobi ile buluşma imkanı sunarsınız. Bunun yanı sıra resim kurslarının sosyal ve etkileşimli ortamında çocuğunuzun yaşıtlarıyla bir arada bulunmasını, paylaşmayı ve iş birliğini öğrenmesini desteklersiniz. İşte resim yapmanın çocuk gelişimine katkıları… Hala resim yapmak neyi geliştirir diye merak ediyorsanız eğitim danışmanlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

[widget-180]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77