Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Resim Yapmanın Çocuk Gelişimine Faydaları Neler?

Çocuğa Resim Yapmayı Öğretmek Neden Önemli?

Resim yapmayı sevmeyen, boya kalemleri olmayan kaç tane çocuk vardır? Resim yapmak, çocuklara tıpkı doğuştan gelen bir öğreti gibidir. Çocuklar kalem tutmaya başladıkları andan itibaren bir şeyler karalamaya ve boyamaya başlar. Resim yapmanın çocuk gelişimine faydaları da o andan itibaren gözle görülür hale gelir. 

Peki, çocuğun gelişiminde resim yapmanın önemi nedir? Çocuğa resim yapmayı öğretmek için hangi yaş aralığı beklenmelidir? Merak etmeyin, resim yapmanın çocuk gelişimine faydaları ile ilgili aradığınız tüm bilgileri bu yazıda bulacaksınız…

Resim Yapmanın Çocuğa Faydaları - Yaratıcılık

Resim yapmanın çocuk gelişimine faydalarından en önemlisi yaratıcılığın artmasını sağlamasıdır. Çocuğunuz hayallerini nasıl resmetmesi gerektiğini düşünecek, hangi renkleri kullanması gerektiğine karar verecek ve işe koyulacak. Böylece hayal dünyasında neler varsa kağıda ya da tuvale o dökülecek. Resim yapmanın çocuk gelişimine faydaları merak edildiğinde ilk bahsedilmesi gereken yaratıcılığın artmasıdır. 

Resim Yapmanın Çocuğa Faydaları – İç Dünyanın Keşfi

Çocuklarınızın aklından geçenleri okumak zor olabilir. Ya da kendi dilleriyle ifade ettiklerinde anlamayabilirsiniz. Oysa resim yapmanın faydaları arasında bilinçaltının dışa vurumu da var. Yani çocuğunuz kağıdı ve kalemi eline aldığında çizdikleri çoğunlukla tesadüf değildir. Çocuk psikologlarının her bir resim öğesi altında yatan ifadeleri fark edebildiklerini biliyor muydunuz? Resim yapmanın çocuk gelişimine faydaları açısından düşündüğümüzde, çocuğunuzun gerçek duygularını resimlerinden anlayabilir, tedavi gerektiren durumları fark edebilirsiniz. Çocuğa olan davranışlarınızı düzeltebilmeniz için de iyi bir fırsat olacak.

Resim Yapmanın Çocuğa Faydaları – Özgüven

Resim yapmanın faydaları ile özgüven arasında bağ kuramamış olabilirsiniz. Ancak çocuklar gelişim dönemindeyken başardıkları her şey ve attıkları her adım, onlar için bir özgüven kaynağıdır. Yani çocuğa resim yapmayı öğretmek, aslında kendine daha fazla güvenen, ayakları yere sağlam basan bir çocuk yetiştirmek açısından önemlidir.

Resim Yapmanın Çocuğa Faydaları – Motor Becerileri

1 4 yaş çizimleri ve 5 6 7 yaş çizimleri her ne kadar pek bir anlam ifade etmiyor gibi olsa da aslında çocuklar, kalem tutmayı öğrenirken bir yandan el, kol ve parmak kaslarının gelişimini destekler.

Küçüklük döneminde resim kursuna giden ve resim yapan çocukların ileride daha yazma konusunda yaşıtlarına göre daha hızlı ilerleme aldığı görülür. Bu yüzden çocuğun gelişiminde resim yapmanın önemi olarak belirtilebilecek bir unsur da ince ve kaba motor becerilerinin ilerlemesidir. 

Resim Yapmanın Çocuğa Faydaları – Faydalı Eğlence

Çocuğunuz telefonda ya da tablette gelişimi için hiçbir fayda sağlamayan oyunlar oynamak yerine resim yaparak, kalem tutmayı öğrenerek ve sanatla tanışarak vakit geçirse daha iyi olmaz mı? 

Üstelik resim yapmanın faydalarından biri de resim kursunda bolca eğlenmeleri, yaşıtlarıyla bir arada sosyal ve etkileşimli bir ortamda bulunmaları iken neden onları bu keyifli ortamdan uzak tutasınız, öyle değil mi?

Çocuğunuza Resimle Sanat Sevgisi Aşılayın ve Olabilecekleri Görün!

Sanata değer veren çocuklar yetiştirmenin topluma da çok büyük katkıları olacaktır. Bu sebeple çocuğunuzun sanata en belirgin noktadan ulaşmasını sağlamalısınız. Hemen hemen herkesin içinde yer alan ve son derece ilkel bir dürtü olan resim yapmanın çocuk gelişimine faydaları nasıl da önemli, öyle değil mi? O halde resim yapmayı sevdirin ve gerekiyorsa çocuğa resim yapmayı öğretmek hakkında da bilgiler edinin. Rastgele çizdiklerinin yanında profesyonel başarılar elde etmek istediğinde resim yapmayı bilmesi gerekir. 

Çocuğunuzun ileride başarılı bir sanatçı olabilmesi için destek olmak istiyorsanız veya sadece detaylı çizimler öğrenerek odaklanma becerilerini geliştirsin, eğlensin ve sosyalleşsin istiyorsanız çocuk resim kursları almasını sağlayabilirsiniz. Resim Akademi’nin eğitimleri için eğitim danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz. 

[widget-180]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77