Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Resim Kurslarına Kaç Yaşında Başlanır?

Resim Kursuna Kaç Yaşında Başlanmalı? – Hangi Yaş İdealdir?

Resim kurslarına kaç yaşında başlanır diye sorgulamadan önce çocuklar kaç yaşında resim çizmeye başlar, elleri ne zaman kalem tutma yetisine sahip olur ve görsel algıları ne zaman gelişir sorularını cevaplamak daha doğru olur. Resim yapmak, çocuklar için tıpkı doğuştan gelen bir kazanım gibidir. 

1 ila 1.5 yaşlarında iken kalem tutmaya başladıklarında rastgele çizimler ve karalamalar yaparak resim yapmaya başlarlar. Çocukların yetenekleri erken zamanda fark edilip resim kurslarına yönlendirildiğinde gelişigüzel olan bu çizimler, güzelleşir ve estetik duygusu ile birleşir. Peki resim kursuna kaç yaşında başlanır? 3 yaş kursları, 4 yaş kursları verimli olur mu? Gelin birlikte bakalım…

Resim Kurslarına Kaç Yaşında Başlanır? – Çocuklar Resim Yapmaya Hangi Yaşta Yönlendirilmelidir?

Çocuğun gelişim özelliklerine göre değişmekle birlikte 3 yaş kurslarının resim yapmaya başlamak için uygun olduğu düşünülür. Halihazırda resim kurslarında da 3 yaş sınıfları bulunmaktadır. Elbette 3 yaş kurslarında öğretilenlerle yetişkin resim kurslarında öğretilenler bir değil.

Çocuk resim kurslarında yapılan aktiviteler daha çok çocuğun yeteneklerini açığa çıkarmasına, kendini keşfetmesine, motor becerilerini geliştirmesine ve resim sanatı ile tanışmasına fayda sağlıyor. 

Çocuğunuzun henüz resim kursu için uygun olmadığını düşünüyorsanız da 4 yaş kurslarını veya 5 yaş kurslarını araştırabilirsiniz. Ancak resim kursuna kaç yaşında başlanır diye merak eden ailelere şunu söyleyelim, çocuk gelişim uzmanları ve öğretmenler, çocukların okul öncesi dönemde mutlaka resim sanatı ile buluşturulmasını tavsiye ediyor. Dolayısıyla 3 ila 5 yaş aralığında, en uygun zaman dilimini belirleyebilirsiniz. 

Resim kursuna kaç yaşında başlanmalı sorusunu bir de yetişkinler özelinde ele alalım. Çocukken resim eğitimi alamamış ama mükemmel bir yeteneğe sahip olan yetişkinler, resim kurslarına kaydolmak için geç kaldığını düşünebilir. Ancak her yaşta resim eğitimi alınabilir. Çünkü yeteneğin oluşması için doğru bir eğitim, istek, zaman ve pratik gerekir. 

Dolayısıyla resim kursuna kaç yaşında başlanır, geç mi kaldım diye kaygılanmanıza gerek yok. 50 yaşında da olsanız 70 yaşında da olsanız resim kurslarının size çok şey katacağından emin olabilirsiniz. 

Resim Kursunu Hem Hobi Hem de Mesleki Amaçlı Olarak Değerlendirebilirsiniz!

Çocuklar kaç yaşında resim çizmeye başlar ve resim kurslarına kaç yaşında başlanır gibi sorularınızı yanıtladık. Her yaşta resim eğitimi alabilirsiniz. Ancak çocukların algılarının en açık olduğu dönem olan okul öncesinin iyi değerlendirilmesi ve kapsamlı bir resim kursuna kaydolunması, daha verimli olacaktır. 

Üstelik bu durum yalnızca resim kursu için geçerli değil. Sanatın her dalı, her yaşa hitap eder. Eğer isterseniz 50 yaşında da gerçek bir dansçı gibi dans edebilirsiniz. İçinizdeki sanat tutkusunun zamanı hiçbir zaman geçmez. Tutku her şeyden daha önemlidir…

Meslek edinmek, gelir sağlamak ya da zanaat öğrenmek için resim kursuna kaç yaşında başlamalı diye merak ediyorsanız da bunun için de hiçbir zaman kısıtlamanız olmadığını söyleyebiliriz. Çok çalıştıkça resim yapma konusunda daha iyi olabilirsiniz.

[widget-180]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77