Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Çocuk Kurslarına Hangi Yaşta Başlanmalı?

Çocuk Kursu İçin İdeal Yaş – Erken Yaşta Eğitim Gelişimlerini Destekler!

Çocukların ilgi alanlarına yönelik ve gelişimlerini destekleyecek aktiviteler yapmalarını sağlamak çok yönlü bir gelişim ve farklı kazanımlar edinmeleri için son derece önemlidir. Ancak her aktivitenin farklı yaş gruplarına ve gelişim düzeylerine hitap ettiğini de bilmek gerekir. Yani 4 yaş çocuğunun yapacağı etkinliklerle 6 yaş çocuğunun yapacağı etkinlikler aynı değildir. 

Bu durum çocukların hobi edinecekleri kurslara başlama yaşlarını da etkiler. Çocuk kursu başlama yaşları, gelişim dönemlerine bağlı olarak değişebilir. Çocuk kurslarına hangi yaşta başlanmalı sorusuna yanıt vermek için aşağıda farklı kurslara göz atacak, her kurs için başlama yaşını gerekçeleri ile ele almaya çalışacağız. Siz de çocuk kursu başlama yaşı hakkında bilgi almak istiyor, piyano çalmaya başlama yaşı, resim kursuna başlama yaşı, dans kursuna başlama yaşı ve müzik kursuna başlama yaşı gibi meraklarınızı gidermek istiyorsanız yazımı incelemeye devam edin...

Hangi Kurs İçin Kaç Yaş Uygun? – Çocuk Kursu Başlama Yaşı

Çocuk kurslarına hangi yaşta başlanmalı sorunuza yanıt vermek için çocuk kurslarını ayrı ayrı değerlendirmemiz gerek. Örneğin; dans kursları söz konusu olduğunda çocuk kursu için ideal yaş daha erken olabilirken müzik kursları için kurs başlama yaşı daha geç olabilir. Gelin, farklı çocuk kursları için ideal yaş neymiş birlikte bakalım:

Dans ve Bale Kursları – Çocuk Kursu Başlama Yaşı

Yukarıda da vurguladığımız gibi çocuk kursu başlama yaşı açısından dans; ne kadar erken başlansa o kadar verim alınacak bir hobidir. Bu açıdan 3 yaşından itibaren dans kurslarına başlamak fiziksel gelişimlerine katkı sağlamak açısından faydalıdır. Dansa başlama yaşı olarak kurslara göre en erken baleye başlanması gerektiğini vurgulayabiliriz. 3 – 4 yaş baleye başlama açısından idealdir. Çocuk kursu başlama yaşı olarak profesyonel bir kariyer hedefiyle erken yaşlarda başlamanın yararlı olduğunu söyleyebiliriz.

Resim Kursları – Çocuk Kursu Başlama Yaşı

Resim tutkusu çocukların ellerine kalem almasıyla güdüsel olarak başar. Eline kalem-kağıt geçen her çocuk resim yaparak kendisini ifade eder ve hayal gücünü yansıtır. Resme başlama yaşı dediğimizde 3 yaşından itibaren çocuklarınızı kurslara gönderebilirsiniz. Çocuk kursu için ideal yaş özellikle sanat eğitimlerinde en erken yaşlar olmalıdır. 

Müzik ve Enstrüman Kursları – Çocuk Kursu Başlama Yaşı

Müzik kursları için genellikle anne babalar; okul çağının gelmesini bekler. Ancak çocuk kursu başlama yaşı açısından çok daha erken dönemlerden itibaren çocuklara müzik eğitimi vermek mümkündür. Piyano çalmaya başlama yaşı 4-5 yaşlar olabileceği gibi ilerleyen yaşlarda da piyano kursuna çocuklarınızı gönderebilirsiniz. Keman ve gitar kursları için de aynı durum geçerli.  

Tiyatro ve Drama Kursları – Çocuk Kursu Başlama Yaşı

Çocuk kurslarına hangi yaşta başlanmalı sorusuna yanıt olarak son ele alacağımız başlık tiyatro ve drama kursları olacak. Yaratıcı drama kursları için 4-5 yaştan itibaren kayıt yaptırabileceğiniz gibi daha öncesinde de özel dersler aldırabilirsiniz. Çocukların sosyal becerilerini destekleyen, yaratıcılıklarını geliştiren, zihinsel becerilerini arttıran yaratıcı drama çocuk kursu başlama yaşı ne kadar erken olursa o kadar iyi. Ancak tiyatro kursları için daha ileri yaşları tercih edebilirsiniz. Çünkü tiyatroda çocuğun okuması gereken yazılı metinler, monologlar, diyaloglar vb. şeyler vardır. Okul çağını bekleyebilirsiniz. 

Çocuğunuzun Öğrenme Aşkına Dur Demeyin! Her Yaşta Çocuk Kursları… 

Yukarıda çocuk kurslarına hangi yaşta başlanmalı sorusuna genel geçer yanıtlar vermeye çalıştık. Ancak burada unutulmaması gereken her gelişim hızı hem fiziksel hem de zihinsel açıdan farklıdır. Bu nedenle çocuğunuzun eğitsel ihtiyaçlarının, gelişim düzeyinin çocuk kursu başlama yaşı için göz önünde bulundurulması gerekir. 

Çocuğunuzun yetenek ve ilgi alanlarının analiz ederek buna göre bir eğitim planlaması yapmanızda yarar vardır. Çocuk kurslarına hangi yaşta başlanmalı sorunuza yanıt almak, dansa başlama yaşı, resme başlama yaşı, müziğe başlama yaşı konularında bilgi edinmek için rehber hocalarımızla iletişime geçebilirsiniz. 

[widget-184]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77