Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Güzel Sanatlar Lisesi Bölümleri Nelerdir?

Güzel Sanatlar Lisesinde Hangi Bölümler Var?

Matematik, fen bilimleri veya sosyal bilimler… Öğrencilerin geneli bu konulardan sınava giriyor ve anadolu liselerine girmek için birbiriyle yarışıyor. Siz bu yarışın dışında, yaşamınızı sanatla geçirmek isteyen taraftaysanız güzel sanatlar lisesi bölümlerini araştırmanız, ruhunuza hitap eden sanat dalında eğitim almanız daha doğru olur. 

Güzel sanatlar lisesi bölümüne göre öğrencileri istedikleri alanlara ve daha sonrasında da üniversite yaşamlarına hazırlar. Aslında güzel sanatlar lisesi dersleri, konservatuar öncesi bir hazırlık eğitimi gibi de düşünülebilir. Güzel sanatlar lisesinde sanatların temel eğitimleri alınır ve öğrenciler, ilgi duydukları alanla ilgili sağlam bir temel oluşturur. Gelin şimdi güzel sanatlar lisesi bölümleri nelerdir, güzel sanatlar lise dersleri nasıl geçer, birlikte bakalım.

Güzel Sanatlar Lisesinde Hangi Bölümler Var?

Güzel sanatlar lisesi bölümleri nelerdir sorusu, geleceğini sanat üzerine profesyonel bir kariyer ile şekillendirmek isteyen birçok öğrencinin cevabını merak ettiği konuların başında geliyor. Güzel sanatlar lisesi bölümleri her öğrencinin hayaline ve isteğine göre değişkenlik gösteriyor.  Güzel sanatlar lisesi bölümleri için hazırlanan her öğrenci hemen hemen bilgi sahibi olsa da biz hangi bölüm nasıl bir eğitim veriyor biraz daha yakından inceleyelim. 

Müzik Bölümü

Güzel sanatlar lisesi müzik bölümü; piyano derslerinin zorunlu olduğu ve her öğrencinin müzik teorisi hakkında dersler işleyerek konservatuvara hazırlandığı bir eğitim programını kapsıyor. Güzel sanatlar lisesi müzik bölümüne girebilmek için yetenek sınavlarını başarıyla geçmiş olmak gerekiyor. Müzik bölümünde enstrüman derslerinin yanı sıra sanatın tarihi, müzisyenler ve müziğin doğası ile ilgili de dersler oluyor. 

Tiyatro Bölümü

Güzel  sanatlar lisesi bölümleri arasında tiyatro da yer almaktadır. Tiyatro bölümünde geleceğin oyuncu adayları güzel sanatlar fakültelerine hazırlanırken kendilerini sahne sanatları ve teorik bilgi açısından da geliştirir. Oyunculuk, toplu oyunculuk, diksiyon ve artikülasyon gibi ses ve konuşma eğitimleri gibi oyuncu olmak için gerekli olan temel bilgilerin verildiği bir ders programına tabii tutulurlar. 

Bale- Dans Bölümü

Bale – dans ana sanat dalında bulunan derslerin verildiği güzel sanatlar lisesi bölümü içerisinde klasik bale, bale tarihi, modern dans, dans, solfej ve piyano olmak üzere müzik eğitimi, tarihi danslar, repertuar danslar, karakter danslar, türk halk dansları, ritmik jimnastik gibi temel dersler bulunmaktadır. 4 yıl boyunca öğrencilerin dans yeteneklerini, genel kültür ve koreografi bilgilerinin geliştirildiği güzel sanatlar lisesi bale – dans bölümü ile öğrenciler konservatuvar eğitimlerine hazırlanır.  

Resim Bölümü

Mesleki açıdan kariyer ve iş imkanları oldukça fazla olan güzel sanatlar lisesi resim bölümü eğitim programı içerisinde geleceğe başarılı iç mimarlar, heykeltıraşlar, grafikerler, animasyoncular ve tabii ki ressamlar yetiştirilir. Güzel sanatlar lisesi derslerinde öğrencilerin çizim yetenekleri geliştirilirken bir yandan da görsel algıları, estetik duyguları ve bakış açıları üzerine çalışmalar yapılır. 

Güzel sanatlar lisesi bölümlerinde en çok tercih edilenlerden biri olan resim branşında resim sanatının tarihinden akımlarına, ünlü sanatçılarından tekniklerine kadar pek çok ders işlenir. Ayrıca heykel, grafik ve bazı el sanatları da güzel sanatlar lisesi dersleri içinde yer alır. 

Sinema- TV Bölümü

Güzel sanatlar lisesi Sinema – TV bölümlerinde, 4 yıl boyunca öğrencilerin konservatuvara hazırlık sürecinde onlara mesleki bilgi birikimi aktaran ve yapımcı ve yönetmen, görüntü yönetmeni, dijital kurgu ve kameramanlık alanlarında onları iyi bir kariyer için yetiştiren bir eğitim programı bulunmaktadır. Aynı zamanda video art, fotoğraf çalışmaları, senaryo ve metin yazarlığı konusunda çalışabilecek yetenekli öğrenciler yetiştirmeye yönelik bir bölümdür.  

Hayal Ettiğiniz Bölümü Kazanın! – Güzel Sanatlar Lise Bölümleri

Güzel sanatlar lisesi bölümlerinden sinema, resim, müzik ya da dansı seçin, kariyerinizi ne yönde şekillendirmeye karar verdiyseniz ya da gözlerinizi kapattığınızda kendinizi ne olarak hayal ediyorsanız o bölümü seçin. 

Güzel sanatlar lisesi bölümlerinden resim eğitimi için Resim Akademi’ye; sinema eğitimi için Sinema Akademi’ye, dans veya bale eğitimi için Bale Akademi ve Dans Akademi’ye son olarak da müzik eğitimleri için Müzik Akademi’ye başvurun. Müziğiyle, balesiyle, dansıyla ve resimiyle çok yönlü bir sanat okulu olan bir aileden destek alın… Hayallerinize kavuşmak için daha iyi bir adım atın.

[widget-184]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77