Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Dünyaca Ünlü Ressamları Tanıyor musunuz?

Dünyaca Ünlü Ressamlar ve En Önemli Tabloları

İlk insandan günümüze kadar olan süreçte birçok ressam yetişmiştir. Dünyaca ünlü ressamlar eserleri ile sanatta çığır açmış ve oluşturdukları akımlarla kitleleri peşlerinden sürüklemişlerdir. Bildiğiniz gibi bulunan ilk resimler, mağara duvarlarına çizilmiş hayvan figürleridir.

İlk insanların ihtiyaçları ve yaşamları ile ilgili bilgilerin bulunabileceği şekiller duvarları süslemiş ve böylece de resim sanatının temelleri atılmıştır. Aynı şekilde milattan önce Mısır, Çin, Hindistan gibi büyük medeniyetlerde de gündelik hayatı anlatan resimler görülmüştür. Peki, geçmişten günümüze eserleriyle yaşama yön veren ünlü ressamlar kimlerdir?

Ustalardan İlham Alın! – Dünyaca Ünlü Ressamlar

Rönesans’tan sonra özgürleşen resim sanatı dışavurumculuk, oryantalizm, romantizm gibi çeşitli fikir akımlarının etrafında şekillenmiş ve farklı türlerde karşımıza çıkmıştır. Biliyorsunuz, Ortaçağ’da din etkisi ile mozaik resimler; İslamiyet’te ise aynı sebepten hat, ebru ve minyatür sanatı gelişmişti. Dolayısıyla dünya üzerinde, resim türlerinden her birinde önemli kişiler adını duyurup eserlerini sanatseverlerle buluşturmuştu. Şimdi dilerseniz dünyaca ünlü ressamlar ve eserlerini biraz daha yakından tanıyalım.

Raffael

Ünlü ressamlardan biri olan Raffael, İtalya’nın Urbino kentinde 6 Nisan 1483’te doğdu. On altı yaşında yaptığı “Havva’nın Yaratılışı” ve “Trinite” tabloları ile kariyerine başladı. Leonardo da Vinci ve Michelangelo’nun etkisinde kalarak her zaman sanatına yenilikler kattı. Floransa’ya gidince Rönesans’tan iyice etkilenerek “Sistine Madonne”, “La Belle Jandinière”, “Madonna of the Chair” ve “Entombmeut” tablolarını yaptı. 6 Nisan 1520’de Roma’da öldü. Avrupa’da klâsik ressamlığın temelini atan ünlü ressamlardan biri oldu. Tarih ve Hıristiyanlık konularını ahenk, süslemeler ve açıklık ile eserlerine aktardı.

Goya

Romantizm akımının önde gelen isimlerinden olan Francisco Goya 1746’da İspanya ‘da doğdu. Dünyaca ünlü ressamlardan biri olan Goya, gravürleri ile tanındı. Saray ressamı olarak da bilinen ve tabloları yaşadığı döneme ait bilgiler veren Goya, portreleri ile ün kazandı. Eserleriyle Manet, Picasso ve Francis Bacon gibi isimleri etkiledi. Modern sanatın öncülerinden kabul edilen dünyaca ünlü ressamın eserlerinin büyük bir bölümü Madrid’de Museo del Prado’da sergilenmektedir. Vincent Van Gogh

Dünyaca ünlü ressamlar denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Van Gogh, 1853’te Hollanda’da doğmuştur. Gençliğinde öğretmenlikten misyonerliğe kadar pek çok iş yapmıştır. İzlenimcilik akımından etkilenerek canlı renklerle dolu resimlere imzasını atmıştır. Kendine özgü tarzı ile kısa sürede adını duyurmuştur. Van Gogh, bilinen eserlerini ömrünün son on yılında vermiştir. 1888’de ressam Paul Gaugin ile arkadaşlığının bozulması üzerine sol kulağının bir kısmını kesmiş ve gittikçe kötüleşen ruh hali sonucunda intihar etmiştir. Empresyonizmin öncülerinden kabul edilmiş ve 20.yüzyıl sanatını etkilemiştir. Dünyaca ünlü ressamlar arasında hemen herkesin duyduğu bir isimdir. Van Gogh’un en ünlü eserleri:

Picasso

Babası da ressam olan Vincent Pablo Picasso 1881’de İspanya’da doğmuştur. Küçük yaşta yeteneği keşfedilmiş ve Güzel Sanatlar Okulu’na gönderilmiştir. İlk dönem yapıtlarında sıradan insanların, sirk palyaçolarının, akrobatlarının resimlerini yapmıştır. Geometrik şekillerin kullanıldığı ve Kübizm olarak adlandırılan resim sanatının öncüsüdür. Dünyaca ünlü ressamlardan biri olan Picasso, aynı zamanda da tanınan en üretken sanatçıdır. Hatta Guiness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Ünlü ressamın en tanınmış eseri Alman ordularının Guernica kasabasını bombalamasını anlatan Guernica adlı eseridir.

Salvador Dali

Sürrealizm temsilcisi olan Dali 1904’te İspanya’da doğmuştur. En bilinen eseri Belleğin Azmi’dir. İmgeler ile anlatımı benimsemiştir. Sanatıyla olduğu kadar giyim tarzı, davranışları ve sözleriyle de dikkat çekmiştir. Dünyaca ünlü ressamlardan biri olan Dali, aynı zamanda heykelcilik, fotoğrafçılık ve filmcilik de yapmıştır. İktidarı ve devlet düzenlerini eleştirmiş; bilim ile yakından ilgilenmiştir. Hayatı boyunca 1500’den fazla resme imzasını atmıştır.

Leonardo Da Vinci

1452’de İtalya’da doğan sanatçı aynı zamanda matematikçi, mimar, mühendis, heykeltıraş ve müzisyendir. En tanınmış yapıtları Mona Lisa ile Son Akşam Yemeği’dir. İnsan vücudunu en gerçekçi çizen dünyaca ünlü ressamlardan biridir. İnsan anatomisini ortaya çıkaran, kemiklerin ve kasların birbiriyle olan ilişkilerini anlatan eserleri vardır. Fransa Kralı’nın kendisine duyduğu büyük hayranlık ile Kraliyet Sarayı’nın hemen yanında hazırlanan konakta yaşamıştır. Sağ koluna felç inen Leonardo da Vinci, resimden çok bilimsel çalışmalara ağırlık vermiştir. Dünyaca ünlü ressam 2 Mayıs 1519’da Amboise’daki evinde 67 yaşında ölmüştür.

Frida Kahlo

Dünyaca ünlü ressamlar ve en önemli tablolarından bahsederken Frida Kahlo’dan bahsetmemek olmaz. Kendisi, ressam Diego Rivera’nın eşidir. 20. yüzyıl popüler sanatçılarından olan Frida, siyasi görüşleri ve çalkantılı hayatı ile de bilinir. 1925’te okuldan eve dönerken geçirdiği otobüs kazası sanat hayatının başlamasına neden olmuştur. 32 kez ameliyat edilmiş ve çocuk felci nedeniyle sakat olan sağ bacağı, kangren olunca kesilmiştir. Ailesinin yönlendirmesi ile resim yapmaya başlayan Frida’nın ilk eseri Kadife Elbiseli Otoportre’dir. Sürrealist çizgide değerlendirilen 143 eseri bulunmaktadır. 

İşe Resim Sanatını ve Dünyaca Ünlü Ressamları Tanıyarak Başlayın!

Bahsettiğimiz ünlü ressamlar resim sanatına önemli katkılar sunmuş ve bu sanata gönül verenlerin idolü olmuşlardır. Tabloları paha biçilmez değerde ve önemdedir. Bu noktada mümkünse sanat müzelerini gezmek ve replika eserleri, canlı bir şekilde incelemek, daha iyi bir fikirdir.

Elbette bu yazıda sıraladığımız dünyaca ünlü ressamlar ve en önemli tabloları, bilmeniz gerekenlerin yalnızca küçük bir kısmı. Caravaggio, Michelangelo, Botticelli, Klimt ve Rubens gibi pek çok sanatçı daha var. Dolayısıyla yalnızca resim yapmak değil, resim sanatını günümüzdeki haline getiren dünyaca ünlü değerleri tanımak da size önemli kazanımlar sağlayacaktır.

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77