Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Resim Kursu Seçerken Dikkat Edilecekler

En İyi Resim Kursları Öğrencilerine Neler Sunuyor?

Her yıl resim kursu almaya başlayan öğrencilerin %65’i yanlış kurs tercihleri ve kalitesiz eğitim içerikleri nedeniyle iyi eğitim alamadıkları için kendilerini ya yetersiz hissederek hayallerinden vazgeçiyor ya da ek bir maliyetle daha iyi bir kurs arayışına giriyorlar.

Son zamanlarda birçok sektörde olduğu gibi eğitim söz konusu olduğunda da kaçak ve merdiven altı kurumların sayısı ciddi ölçüde arttı. Türkiye’de bir firmanın resim kursu veya herhangi bir konuda eğitim verebilmesi için öncelikle MEB ruhsatına sahip olması gerekir. Resim kursu verdiğini iddia eden ve gösterişli reklamlarla sanatseverleri tuzağına düşürmeyi hedefleyen firmaların büyük bir bölümü ne MEB ruhsatına sahip ne de kaliteli bir resim eğitimi verebilecek kapasiteye!

Bu yüzden resim ve sanat tutkunlarına resim kursu seçerken nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda ufak bir hatırlatma yapmanın faydalı olacağına inanıyoruz. Kendiniz, çocuklarınız ya da sevdikleriniz için resim kursları almayı düşünüyorsanız resim kursu seçerken dikkat edilecekler listemize göz atın!

1. Kurumun MEB Ruhsatı Var Mı? - En İyi Resim Kursları Nasıl Olmalı?

Resim kursu seçerken kurumun MEB ruhsatına sahip olup olmadığına dikkat etmeniz son derece önemlidir. MEB onayı olmayan bir kurum, kendisini eğitim kurumu ya da kurs merkezi olarak adlandırsa da eğitim veremez! Dolayısıyla bu tür kurumların kaçak olduğunu gözden kaçırmamalısınız. Kaçak resim kurslarından ders alarak dolandırılmayın. Kaçak resim kursları eğitim standartları açısından oldukça düşüktür, bu nedenle alacağınız eğitimin kalitesi ciddi ölçüde şüphelidir. Ayrıca kaçak resim kursları MEB tarafından kapatılma, para cezasına maruz kalma gibi birçok yaptırımla da karşı karşıyadır.

MEB onaylı bir resim kursu dersliklerinden acil çıkışlarına, ders araç gereçlerinden ekipmanlarına, yangın merdivenlerinden deprem dayanıklılık raporuna kadar tüm detaylarıyla Özel Öğretim Kurumları Standartlar Yönergesi’ne uygun olmak zorundadır. Resim kursu seçerken mutlaka kurumu ziyaret edin ve eğitim verdikleri ortamı iyice inceleyin.

2. Kaç Yıldır Sektörde? - Resim Kursu Seçerken

Eğitim sektöründe uzun yıllardır var olan ve insanların güvenini kazanmış bir eğitim merkezinden ders almanız, resim kursu seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli noktalardan biridir. Günümüzde başta resim kursları olmak üzere insanlara yeni bir hobi kazandırmaya yönelik pek çok kurs merkezinin açıldığını görüyoruz. Ancak bunların birçoğu her yıl yeni isimlerle sanatseverlerin hayallerini, paralarını ve zamanlarını çalmaya çalışan kaçak kurumlardır. Eğer kaliteli bir resim kursu almak istiyorsanız resim kursu seçerken kurumun geçmişini iyi araştırın!

3. Eğitmen Kadrosu Deneyimli Mi? - En İyi Resim Kursu Nasıl Olur?

MEB onaylı bir resim kursu, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onay alabilmek için yalnızca kurs merkezinde standartlara uymak zorunda değildir. Buna ek olarak kurs eğitmenleri için de belirlenen standartlar vardır. Bunların başında da eğitmenlerin usta öğretici niteliğine sahip olmasıdır. Resim kursu seçerken usta öğretici ünvanına sahip, pedagojik eğitim almış, daha önce verdiği resim kursları ile öğrencileri tarafından sevilen bir eğitmenden ders almanız hem sanatınızı daha iyi öğrenmenizi hem de kursta geçirdiğiniz vakti daha çok sevmenizi sağlar. 

4. Sınıf Mevcudu Kaç Kişi? - Resim Kursu Seçerken Bunlara Dikkat Edin!

Düşük standartlara sahip bir eğitim merkezinin asıl amacı sanatsever bireylere nitelikli sanat eğitimleri sunmak değil, olabildiğince fazla para kazanmaktır. Para kazanmanın en kolay yolu da çok sayıda öğrenciyi deyim yerindeyse tıka basa bir dersliğe doldurmaktır. Bu nedenle resim kursu seçerken kesinlikle kuruma, sınıf mevcudunun kaç kişi olacağını sorun. Kalabalık bir sınıfta eğitmeninizin sizinle ilgilenmesi zordur! Verimli bir resim kursu için sınıf mevcudunun 12 kişiyi geçmemesi gerekir.

5. Ders İçerikleri Nasıl? - En İyi Resim Kursu

Sektörde birçok sanat ve resim kursu var. Üstelik birçoğu ders programlarını bile birbirlerinden çalıyor. Resim kursu seçerken dikkat edilecekler arasında bu nedenle ders içeriklerini saymaya büyük önem veriyoruz. En iyi resim kursu sizin beklentilerinize, ihtiyaçlarınıza ve isteklerinize uygun, bireyselleştirilmiş bir programla eğitim veren resim kursudur. Öğrenmek istemediğiniz, ihtiyaç duymadığınız ders içerikleriyle vakit kaybetmenize gerek yok!

6. Etkinlikler Düzenliyor Mu? - En İyi Resim Kursları

Resim kursu seçerken dikkat edilecekler arasında sizi ne kadar sosyalleştireceği de yer almalıdır. Resim kursuna gelen öğrencilerin tek amacı tekniğini geliştirmek değildir, aynı zamanda birçok öğrenci sosyal bir ortamda da yer almak ister. Bu nedenle tercihinizi sizleri usta sanatçılarla buluşturacak, merak ettiklerinizi işin ustalarına sorarak resim sanatının püf noktalarının öğrenmenizi sağlayacak, kurs merkezi dışında da sosyalleşme imkanı sunan resim kurslarından yana kullanın. Eğitmenleriniz ve sınıf arkadaşlarınızla kaynaşacağınız eğlenceli turnuva ve yarışmalar düzenleyen, network organizasyonları hazırlayan kurslara gidin.

7. Sergi ve Sanat Aktiviteleri Var Mı? - Resim Kursu Seçerken

En iyi resim kursları, resim eğitiminin dışında kursiyerlerinin sanat dolu bir atmosferde vakit geçirmesine de önem verir. Bu nedenle resim kursu seçerken kendinizi geliştirmeniz için size sunulan imkanlar neler, eğitim olanakları dışında resim sergileri, müze gezileri, atölye çalışmaları gibi farklı etkinlikler düzenliyorlar mı, bir bakın. Resim sanatının duayenleri ile tanışmanıza imkan sağlayacak, ünlü sergileri görmenize olanak sunan, sinema ve fotoğraf gibi görsel sanatların diğer alanlarıyla iç içe olan ve etkinliklerine katılabileceğiniz bir kurs seçin.

8. Lokasyonu Nerede? - En İyi Resim Kursu Nasıl Olmalı?

Resim kursu nasıl seçilir sorusuna yanıt verirken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer faktör de ulaşımdır. Eğitim kurumunun şehir merkezine ve ulaşım alternatiflerine yakın olup olmaması da resim kursu seçimi açısından önemlidir. Otobüs, metro ve metrobüs gibi toplu taşıma araçlarına, kamu kurum ve kuruluşlarına yakın olmayan kurslar hem zamanınızı çalar hem de güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Ancak merkezi bir lokasyona sahip resim kurslarına rahatça ulaşabilir, evinize en yakın bölgede eğitim almanın avantajını yaşarsınız.

Uzmanlar Uyarıyor: Kaçak Kurslara Dikkat!

Kabul ediyoruz, bugünlerde güvenilir bir eğitim kurumu bulmak zor iş! Ayrıcalıklı bir hobi edinmek ve boş zamanlarınızı renklendirmek için aradığınız resim kursu bir anda sizin için bir eziyete dönüşebilir… Ancak yazımızda yer verdiğimiz önerilere dikkat ettiğiniz takdirde ihtiyaç ve beklentilerinizi karşılayacak en iyi resim kursunu bulabilir, güzel vakit geçirmeyi garantiye alabilirsiniz.

Sanat tutkunuzu daima korumak, sıkıcılıktan uzak resim kursları ile sanatın büyüleyici dünyasını ve kendinizi keşfetmek istiyorsanız bizimle iletişime geçin! Eğitim danışmanlarımızla görüşün, sizin için en uygun resim kursu programını belirleyelim!

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77