Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Asosyal Çocuklar İçin Aktivite Önerileri – Arkadaş Edinemeyen Çocuklara Yardım Edebilirsiniz!

Asosyal Çocuklara Yardımcı Olma Yolları: Sanat Kurslarına Başvurun!

İçine kapanık bir çocuğunuz mu var? Yaşıtları hep bir arada oyunlar oynarken tek başına bir köşede oturan, grup etkinliklerine katılmaktan kaçınan ve sürekli olarak kabuğuna çekilen asosyal çocuklara yardımcı olma yollarını araştırıyorsanız en doğru yere geldiniz. 

Çocuğum asosyal ne yapmalıyım diye endişeleniyorsanız ve bu içine kapanıklık durumunun kalıcı olacağını düşünüyorsanız öncelikle size şunu söylemek isteriz: Asosyal çocuklar için aktivite önerilerini uygulamaya başladığınızda çok geçmeden güzel sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Özellikle gelişim dönemindeki çocuklarda asosyallik kolay aşılan bir durum. 

Asosyal Çocuklar İçin Aktiviteler – Çocuğunuz Yeteneklerini Fark Etsin!

Asosyal çocuklar için aktivite önerilerine geçmeden önce arkadaş edinemeyen çocukların özelliklerine değinelim. Asosyal ve içine kapanık çocukların arkadaşlarına uyum sağlayamamasının en önemli nedeni, kendilerini herhangi bir konuda yetersiz, yeteneksiz ve değersiz görmeleridir. Yani arkadaşlarının göstereceği değere layık olmadıkları için geri planda kalırlar. Ya da arkadaşları gibi farklı farklı becerileri olmadığı ve sıradan oldukları için kendilerine duvarlar oluştururlar. 

Dolayısıyla öncelikle asosyal çocuklar için aktivitelere başvurarak bu yanlış inanışları kırmak gerekiyor. Tabii bu noktada ebeveynlere önemli bir görev düşüyor. Çocuğunuzun yeteneklerini açığa çıkarmanız, kendini gösterebileceği alanlar oluşturmanız, benlik saygısını oluşturabileceği ve özgüven kazanabileceği durumlar yaratmanız çok önemli. Peki bu nasıl olacak?

Çocuklar bir şey başarabildikleri zaman bundan gurur duyarlar. Dolayısıyla asosyal çocuklara yardımcı olma yollarından ilki, onları yeni yeni yetenekler kazanabilecekleri aktivitelere yönlendirmektir. Eğer siz de çocuğum asosyal ne yapmalıyım diyorsanız aşağıdaki asosyal çocuklar için aktivite önerilerini değerlendirmeye başlayabilirsiniz. 

  • Tiyatro kursu, drama kursu veya oyunculuk kursu: Rol yapma ve doğaçlama becerileri, çocukların özgüven kazanmaları için önemli bir aktivitedir.

  • Dans kursu: Bale, modern dans, hip hop, salsa, oryantal veya halk dansları gibi hareketli kurslar, çocukların topluluk önünde kendilerini daha rahat ifade edebilmelerini sağlar. 

  • Resim kursu: Geldik asosyal çocuğa yardımcı olma yollarının en önemlisine. Uzmanlar sosyal çocuklar için aktivite önerileri olarak genellikle resim kurslarını tavsiye ediyor. Çocuklar resim kurslarında zihinlerinde tasarladıkları ve tamamen kendilerine ait olan eserleri yaratıyor, arkadaşlarının beğenisini ve takdirini kazanarak özgüvenini yeniden inşa ediyor. 

  • Müzik kursu: Yetenek deyince müzikten bahsetmeden olmaz. Asosyal çocuklar için aktivitelerden bir diğeri de piyano kursu, gitar kursu, keman kursu ve bateri kursu gibi müzik eğitimleri. Çocuklar bir enstrüman çalmaya başladıkça yetenekli olduğuna daha çok inanıyor ve göz önünde olmaktan çekinmemeye başlıyor. 

Arkadaş Edinemeyen Çocukları Sosyal Ortamlara Yönlendirin!

Asosyal çocuklar için aktivite önerilerini doğru zamanda dikkate alır ve çocuğunuzu sosyal, etkileşimli ortamlara yönlendirirseniz bu süreci kolay bir şekilde yönetebilirsiniz. Ancak bu sorunun çocukluk dönemine has olduğunu düşünür ve ihmal ederseniz şimdi kendini içine kapanıklık olarak gösteren bu problem, ilerleyen dönemlerde depresyon, sosyal fobi ve anksiyete gibi olumsuzluklara yol açar. 

Asosyal çocuklara yardımcı olma yolları varken duyarlı olun. Çocuğunuzu sanat kurslarında sosyalleştirin, yardımlaşmayı ve paylaşmayı öğretin. Yepyeni arkadaş grupları ile bir arada doyasıya eğlenmeleri için onlara imkan tanıyın…

[widget-184]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77