Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Çocuğum Okula Uyum Sağlayamıyor Ne Yapmalıyım?

Okula Uyum Sorununu Eğlenceli Çocuk Kursları ile Çözebilirsiniz!

Çocuklar ilkokula başladıklarında, yuvalarından ilk kez ayrıldıkları için bu sosyal ortama alışmakta zorluk çekebilirler. Arkadaşlık ilişkileri kuramayıp okulda kendilerini mutsuz hissedebilirler.  Bu durumda çocuklarda okula uyum problemini aşmak için okula benzer ancak eğlenceli olan çocuk kursları her zaman işe yarar. 

Çocuğum okula uyum sağlayamıyor bu yüzden de okula gitmek istemiyor diyen aileler için çocuk kursları önerisi yapmamızın bir nedeni de çocukların faydalı bir hobi edinecek olmaları. Eğitici kurslarda yeteneklerini geliştiren çocuklar, iletişim kurmada daha iyi olurlar. Sosyal ortamlara girmekten kaçınmazlar ve kendileri orada “farklı” hissetmezler. 

Okula Uyum Sağlamayan Çocuklar İçin Öneriler 

Çocuğum okula uyum sağlayamıyor diyen anne babalara öncelikli olarak çocuklarına baskı kurmamalarını, öfkeyle yaklaşmamalarını ve onları anlamalarını öneriyoruz. Çünkü çocuğunuz alıştığı düzenden çıktı ve farklı bir ortama adapte olmaya çalışıyor. Dolayısıyla bir alışma sürecinde olması çok normal. Çocuklarda okula uyum problemi, kimi zaman sözlü ve sözsüz ifade becerileri ile açığa çıkabilirken kimi zaman da hırçınlık, uykusuzluk ve saldırganlık gibi belirtiler gösterir. 

Her durumda okula uyum sağlayamayan çocukları anlamak gerekir. Peki, çocuklarda okula uyum problemi nasıl aşılır? Çocuğum okula uyum sağlayamıyor diyen anne babalar ne yapmalıdır? 

Onları Dinleyin, Anlayın ve Güven Verin!

Çocuklarda okula uyum problemi normaldir ancak müdahale edilmediğinde ciddi bir hal alabilir. Çocuğun okula alışma süreci aslında okula gitmeden başlar. Ailenin okula karşı tutumu, çocuğa söyledikleri bu süreci etkiler. Eğer evde okula karşı olumsuz bir tutum sergilenmişse çocuk da okulla ilgili sağlıklı düşüncelere sahip olmayabilir. Okula uyum sorununa çözüm için ilk olarak sorunun kaynağı bulunmalıdır. Ailesini mi özlüyor? Ödevler mi zor geliyor? Öğretmeniyle iletişimi mi kötü? Arkadaşlarıyla anlaşamıyor mu? Çocuklarda uyum probleminin çözülmesi için okulun bir tehdit olarak görülmemesi, sevdirilmesi gerekiyor. Bunun için de yapılacaklar: 

 • İlk olarak çocuklarda okula uyum problemi giderilmesi için onunla konuşmak gerekir. Kaygılarını dinlenmek ve onu anlamak, okulda güvende olacağını anlatmak önemlidir. 

 • Okula uyum sürecinde yapılması gerekenler arasında uyum sorunu yaşayan çocuğa karşı korkutma, yargılama, tehdit, şiddet ve baskı cümleleri asla kurulmaması da yer alır. Aksi halde okul bir fobiye dönüşür. 

 • Çocuğum okula uyum sağlayamıyor diyenler için bir diğer yöntem de sorumluluk vermektir. Ulaşılabilir hedefler koyarak özgüvenini yerine getirmeye çalışın. 

 • Okul süreci planlamasına çocuğunuzu da dahil ederek fikirlerini sorun. Sınıfları dolaşın, müdür ve öğretmenleriyle onun da görüşmesini sağlayın. 

 • Çocuklarda okula uyum problemi aşılması için kararlı olun, okula devam etmesini sağlayın. 

 • Sabah kalkma ve akşam yatma saatlerini planlayın. Sabah güzel bir kahvaltı ile onu karşılayın ve okulla ilgili olumlu konulardan bahsedin. Okula başlamadan en geç 1 hafta önceden rutinini oluşturun. 

 • Çocuğunuzun gününü anlatmasına fırsat verin. Okula uyum sağlayamayan çocuklar genellikle sorunlarını büyütürler. Onu dinleyin ve öğütler verin. 

 • Okula uyum sağlama sürecinde onu teşvik edin. Kitap, defter, kalem, sırt çantası gibi okul eşyalarını birlikte seçin. 

 • Okula uyum sorununa çözüm için öğretmenleriyle işbirliği yapın. Çocuğunuzun okul içinde de nasıl olduğunu, derslerde nasıl bir tutum sergilediğini öğrenerek birlikte çözüm geliştirin. 

 • Siz kaygılı olmayın. Ebeveynin kaygılarının çocuklar tarafından kolay hissedildiğini ve taklit edildiğini unutmayın.

 • Mümkünse okul arkadaşları ile okul dışında görüşün. Çocuklarda okula uyum problemi için diğer ebeveynlerden de destek alın.

Çocuğum okula uyum sağlayamıyor diyorsanız ve endişeniz büyükse uzman desteği alabilir ve psikolojik yardımla sorunu aşabilirsiniz. 

Okul Öncesi Eğitimlerle Onları Okula Hazırlayın! Okula Uyum Sürecinde Yapılması Gerekenler

Çocuklar için eğitici kurslar, adaptasyon sürecinin başarıyla yürütülmesinde etkili bir rol oynuyor. Resim kursu, dans kursu, gitar kursu, bale kursu, piyano kursu, keman kursu, bateri kursu ve fotoğrafçılık kursu gibi aktiviteler, çocuklarda okula uyum probleminin giderilmesini destekliyor. 

Bu noktada çocuğunuzun ilgi duyduğu çocuk kurslarından birini tercih edebilirsiniz. Üstelik çocuklar için eğitici kurslar olan bu öneriler, yalnızca uyum sorunlarını çözmüyor aynı zamanda da okul öncesi dönemde çocukların bilişsel gelişimlerini destekleyerek okuma, yazma, problem çözme, kavrama ve anlamada daha iyi olmalarını sağlıyor. 

[widget-184]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77