Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Çocuğun İlgi Alanını Nasıl Öğrenebilirim?

Çocukların İlgi Alanları ve Yetenekleri Nasıl Keşfedilir?

Çocuğunuzu bir uğraşa yönlendireceksiniz fakat bunun ne olacağına bir türlü karar veremiyor musunuz? Hem faydalı olsun hem de yaparken çocuğum eğlensin ve güzel vakit geçirsin diyorsanız çocuğun ilgi alanları nasıl keşfedilir sorusunu merak etmeniz normal. 

Çocukların neleri sevdiğini ve takip ettiğini anlamak için öncelikle bir çocuğun ilgi alanları neler olabilir, bunu bilmek gerekiyor. Çocuklar yalnızca futbol, basketbol gibi spor aktivitelerine mi yönlendirilmelidir yoksa sanat kursları da çocuğun ilgi alanı olabilir mi?

Çocuğun İlgi Alanını Nasıl Öğrenebilirim?

Çocuğunuz ilgi alanlarını fark edemeyecek kadar ufak olabilir. Ya da daha önce severek yaptığı bir hobiyle karşılaşmamış, doğal olarak da ilgi alanını keşfedememiş olabilir. Bu noktada ona yardımcı olmak anne babalara düşüyor. Merak etmeyin şimdi sizlere çocukların ilgi alanları ve yetenekleri nasıl keşfedilir göstereceğiz.

Nasıl Oyun Oynadıklarını Takip Edin!

Çocuğun ilgi alanını nasıl öğrenenebilirim diyorsanız atacağınız ilk adım, onu oynarken gözlemlemek. Biliyorsunuz oyun oynarken sınırsız bir hayal güçleri oluyor. Pek çok hikaye ve karakter yaratabiliyorlar. Dolayısıyla neleri sevdiklerini, neleri merak ettiklerini ve nelere ilgi gösterdiklerini oyun oynarken keşfedebilirsiniz. 

Mesela çocukların ilgi alanları ve yetenekleri nasıl keşfedilir sorusuna bir örnek verelim. Diyelim çocuğunuz oyun oynarken kendisini bir ressam olarak hayal ediyor ve kafasında şapkası, elinde fırçası ile resim çiziyor. Bu, çocuğunuzun resim yapmaya ilgi gösterebileceğine dair bir ipucu olabilir.

Çocuğunuzu Analiz Edin!

Çocuğun ilgi alanını nasıl öğrenebilirim diyenler için bir diğer adım da kontrol listesi oluşturmak. 

  • Çocuğunuzu en çok ne güldürüyor?

  • En çok ne yaparken heyecanlanıyor?

  • En çok ne yapmak için zaman harcıyor?

  • Ne olmak istediğine dair sorulan sorulara ne yanıtlar veriyor?

Çocuğunuz en çok dans ederken mutlu oluyorsa onun dansa yeteneği ve merakı var demektir. Aslında çocukların ilgi alanları ve yetenekleri nasıl keşfedilir sorusunun yanıtı çocuğu dikkatlice analiz etmekten geçiyor. Niyetiniz çocuğunuzu sanat kurslarına yazdırmaksa ona bir şarkı açın, dans etmesi için ortam oluşturun ya da rengarenk boya kalemleri alın ve bakın. Hangi etkinlik daha çok ilgisini çekiyor? Eğer eli direkt olarak kalemlere gidiyorsa onun için tercih edebileceğiniz en iyi sanat kursu resim kursu olacaktır. 

Çocuğunuza Fırsat Sunun!

Bir çocuğun ilgi alanları neler olabilir diye araştırıyorsanız muhtemelen duyarlı ve bilinçli bir ebeveynsinizdir. Ancak çocuğun ilgi alanlarını keşfetmek yalnızca araştırmakla olmaz, çocuğa kendini bulabilmesi için imkan da yaratmak gerekir. 

Yani ev ortamında yeteneklerini açığa çıkarmasını beklemektense onu bir sanat kursuna yazdırıp ruhuna en uygun olanı kendisinin bulmasını beklemek daha doğru olur. Tam kapsamlı sanat kurslarında danstan resme, baleden müziğe, dramadan el sanatlarına kadar her branşta eğitim bulabilirsiniz. 

Gelişim Döneminde Kendini Keşfeden Çocuklar Hayata Umutla Bakıyor!

Çocuğunuzla ilgili tek hedefiniz okul derslerinde başarılı olması olmamalı. Matematikten, fen bilimlerinden ya da sosyal bilimlerden yüksek notlar alması, başarılı bir öğrenci olması elbette çok önemli. Ancak biraz da çocuğun ilgi alanını nasıl keşfedebilirim, çocukların ilgi alanları ve yetenekleri nasıl keşfedilir diye düşünmeniz gerekiyor. 

Sosyal ve kültürel gelişim de çocuklar için çok önemlidir. Dolayısıyla çocuğunuzu her zaman ilgilenebileceği sanat dallarına, etkinliklere ve aktivitelere yönlendirmeniz gerekir. Sanatla meşgul olan bir çocuk hem topluma örnek bir birey olur hem de kişisel yaşamını çok daha sağduyulu ve duyarlı bir şekilde sürdürür.

[widget-184]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77