Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Çocuklar İçin Alışkanlık Kazanımının Önemi

Çocuklara Olumlu Alışkanlık Kazandırma Yöntemleri

Çocuğunuz telefonla veya tabletle vakit geçirmesin, video oyunlarla ya da yaşına hiç de uygun olmayan dizi ve filmlerle meşgul olmasın istiyorsanız onlara olumlu alışkanlıklar kazandırmalısınız. Çocuklar için alışkanlık kazanımının önemi, çocuğun sosyal yaşamda daha etkin rol almasından duygusal olarak daha güçlü olmasına, zihinsel gelişimini desteklemesinden fiziksel olarak daha aktif olmasına kadar pek çok noktada kendini gösterir. 

Çocuklar için resim kursu, çocuklar için müzik kursu ve bale kursu gibi faydalı hobiler, okul öncesi çocuğa kazandırılması gereken temel alışkanlıklardan biridir. Çünkü bu uğraşlar hem bir sanatsal faaliyet hem de keyifli bir hobidir. Eğer sizin de çocuğunuzun uğraştığı herhangi bir aktivite yoksa çocuklarda alışkanlık kazanımının etkilerini fark edebileceğiniz çocuk hobileri ile tanışabilirsiniz!

Çocuklarda Alışkanlık Kazanımı Neden Önemli?

Çocuklar için alışkanlık kazanmanın önemi, öğrenmelerini sürdürebilmelerinde de kendini gösterir. Çocuğa kazandırılması gereken temel alışkanlıkların pratikleşmesi için çok sık uygulama yapılması gerekir. Küçüklükten bu yana çocuk alışkanlıklarını ele alacak olursak; okuma, konuşma, yazma ve çizme gibi eylemleri sayabiliriz. 

Ancak bu noktada unutulmaması gereken bir şey var. Çocuklarda alışkanlık kazanımı için zaman çok önemlidir. Büyüme sürecini tamamlamış bir çocuğa alışkanlık kazandırmak, gelişim çağındaki bir çocuğa göre daha zordur. Üstelik çocuk bu alışkanlığı edinse bile uygulamamakta direnecektir. 

Çocuklarda alışkanlık kazanımının önemi bir de tecrübe olarak kendini belli eder. Yani daha öncesinde resim yapmayı ve tekniklerini öğrenmiş bir çocuk, fırça tutmayı bilmeyen birine göre ebru sanatını, ahşap boyamayı ya da minyatür sanatını daha hızlı öğrenebilir. 

Bu da çocuklara olumlu alışkanlık kazandırma yöntemlerinde tercih edilen bir uygulamadır. Çocuklarda alışkanlık kazanımının önemini anladıysak şimdi de çocuklara olumlu alışkanlık kazandırma yöntemlerine geçebiliriz. 

Çocuklara Olumlu Alışkanlık Kazandırma Yöntemleri Nelerdir?

Çocuklara olumlu alışkanlık kazandırma yöntemlerinden ilki ailedeki kurallardır. Çocuğunuz bu dönemde en çok bak-yap metodunu uygulamaya meyillidir. Yani siz düzenli olur, su içer, vakitlice uyur ve yemeklerinizi yerseniz çocuğunuz da sizden görüp bunu taklit edecektir. Yani çocuklarda alışkanlık kazanımının ilk yolu taklittir. 

Örneğin çocuğunuzu resim kursuna yönlendirmek istiyorsanız siz de bir resim kursuna gidebilirsiniz. Sizin resim kursu için yapmış olduğunuz alıştırmalar, malzemeleriniz ve bu konuya olan ilginiz, çocuğunuzun da daha hevesli olmasını sağlayacaktır. 

Bunun dışında çocuklara olumlu alışkanlık kazandırma yöntemlerinden bir diğeri de çocuklar için atölye seçenekleri. Ahşap boyama, taş boyama, ağaç boyama, graffiti ve karakalem gibi atölyelere ek olarak yaratıcı drama, hip hop dans, modern dans, halk dansları, oyunculuk, tiyatro, gitar, piyano, keman ve bateri gibi eğitimler de çocuklarda alışkanlık kazanımını sağlayacaktır. 

Resim Akademi Çocuk Hobileri İçin En Doğru Adres!

Resim Akademi’de okul öncesi, çocukluk ve ergenlik dönemindeki tüm çocuklara uygun hobiler bulunuyor. Çocuklar, bu faydalı hobileri benimsediklerinde sanatı, yazmayı, çizmeyi, sorgulamayı, araştırmayı, farklı bakış açıları geliştirmeyi bir alışkanlık haline getiriyor. 

Aynı zamanda da sosyal bir ortamda bulunarak daha aktif olmayı, güçlü iletişim ve ifade becerilerine sahip olmayı bir alışkanlık olarak benimsiyor. Çocuklar için alışkanlık kazanımının önemi işte böyle… Siz de Resim Akademi’nin onlarca seçeneği içinden çocuğunuza en uygun olanı belirlemek için hemen bizi ziyaret edin. 

[widget-184]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77