Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Çocukların Kaslarını Geliştirmeye Yarayan Hobiler Nelerdir?

Çocuklarda Motor Beceri Nasıl Geliştirilir? – Büyük ve Küçük Kas Gelişimi Etkinlikleri

Çocukların kaslarını geliştirmeye yarayan hobiler araştıran duyarlı ebeveynler için öncelikle motor becerilerinden, büyük ve küçük kas gruplarından bahsedeceğiz. Büyük kas becerileri; bacak, gövde ve kol hareketlerini kapsayan kabiliyetlerdir. Küçük kas gelişimi etkinlikleri ise el ve parmaklarla yapılan daha detaylı çalışmaları içeriyor. 

Çocuklarda kuvvet gelişimi doğdukları andan itibaren başlayıp ergenlik dönemine kadar devam ediyor. Yetişkinliğe adım atana kadar da çocuklarda kuvvet gelişimi devam ediyor. Çocukların kaslarını geliştirmeye yarayan hobiler, vücudun normalden daha hızlı bir şekilde bu süreci yönetmesine destek oluyor.

Çocukların El ve Parmak Kaslarını Güçlendirme Etkinlikleri Hangileri?

Küçük kas gelişimi etkinlikleri de denen bu aktiviteler, çocukların ayrıntılara yoğunlaşmasını, konsantrasyon becerilerini geliştirmesini ve ellerini daha aktif olarak kullanmasını sağlıyor. Resim yapmak, boyama yapmak, nesneleri takip etmek, küçük bloklarla bir şeyler inşa etmek, fırça kullanmak, kuklalarla eğlenmek, makas ve kağıt içeren oyunlar oynamak; çocukların el ve parmak kaslarını güçlendirme etkinlikleridir. 

Çocuğunuzun bu küçük kas gelişimi etkinliklerine yönlendirmek istiyorsanız resim kursu, el sanatları kursu, taş boyama kursu, yağlı boya resim kursu, sulu boya resim kursu, ebru kursu, ahşap boyama kursu ve drama kursu gibi sanat kurslarını değerlendirebilirsiniz. 

Çocuklarda Kuvvet Gelişimi Nasıl Desteklenir?

Çocukların kaslarını geliştirmeye yarayan hobiler; günlük yaşamdaki giyinme, ayakkabı bağlama, yemek yeme ve yazı yazma gibi aktiviteleri daha kolay başarmalarını sağlar. Fiziki olarak daha güçlü olan çocukların hem büyüme süreci hem de sağlık durumları, yaşıtlarına nazaran daha iyi olur. Sağlıklı bir vücut, sağlıklı ve aktif düşünen zihin demektir. Peki çocuklarda motor beceri nasıl geliştirilir? 

 • Fermuar, çıtçıt ve toka gibi nesneleri bağlamak,

 • Kapaklı kapları açıp kapatmak,

 • Yemek yerken çatal, kaşık tutmak,

 • Parmak boyası yapmak,

 • Kalem tutmak,

 • Spor yapmak,

 • Bisiklete binmek,

 • Paten kaymak,

 • Zıplamak, atlamak,

 • Dans etmek,

 • Seksek ve yerden yüksek gibi oyunlar oynamak,

 • Koşmak,

 • Top oynamak vs.

Bu etkinliklerle daha sağlam adımlar atan, kollarını ve gövdelerini daha etkin bir şekilde kullanan çocuklar; hem sağlıklı bir fiziksel yapıya sahip olur hem de daha aktif bir yaşam tarzını benimserler. Çocuklarda kuvvet gelişimini destekleyen ve çocukların kaslarını geliştirmeye yarayan hobiler; dans kursu, drama kursu, bale kursu ve müzik kursudur.

Çocukların Kaslarını Geliştirmeye Yarayan Hobiler – Tüm Vücudun Aktif Olarak Çalıştığı Etkinlikleri Biliyor musunuz?

Resim yapmak, çocukların hem daha ayrıntılı düşünmesini ve plan yapmasını hem de küçük kas gruplarının çalıştırmasını sağlar. Dolayısıyla resim kursu hem zihinsel hem de fiziksel gelişimde etkilidir. Aynı şekilde drama kursunda rol çalışmaları ve doğaçlamalar yapmak, çocukların daha hızlı düşünmesini ve kararlar almasını sağlarken bir yandan da etkinlik sırasında atlayıp zıplamasını destekleyerek bedensel sağlığına katkı sunar. 

Dans kursu, çocukların hareketlerini kontrol etmesini, ritim duygusunu geliştirmesini ve aynı zamanda da daha sakin ve huzurlu hissetmesini sağlar. İşte çocukların kaslarını geliştirmeye yarayan hobiler ve faydaları. Siz de çocukların el ve parmak kaslarını güçlendirme etkinliklerinden ve küçük kas gelişimi etkinliklerinden çocuğunuzun ilgi alanına en uygun olan hobiyi seçebilirsiniz.

[widget-184]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77