Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Çocukların Yaratıcılıklarını Artıran Hobiler

Hayata Bambaşka Bir Açıdan Bakmalarını Sağlayın! Çocuk Hobi Kursları İle…

Çocuklar, doğuştan yaratıcı varlıklardır. Yetişkinlere nazaran hayal güçleriyle hareket eder ve farklı açılardan olaylara bakarlar. Cetvelden kılıç yaparlar, pamuktan bulutlar… Büyüdükçe bu hayal gücü yerini mantığa bıraktığı için erken yaşlarda yaratıcılıklarının desteklenmesi gerekir. Peki bu nasıl olur? Çocukların yaratıcılıklarını arttıran hobilerle elbette… 

Çocuklarda yaratıcılık, desteklendiğinde tüm hayatlarına etki edecek ve geleceğini belirleyecek bir olgu olduğu için mutlaka üzerinde durulmalıdır. Bu yazımızda ebeveynlere yaratıcılığı arttıran hobiler ve çocuğun yaratıcılığını geliştiren etkinlikler hakkında bilgi vereceğiz. Çocuklarda yaratıcılığı destekleyen önerilerimizi mutlaka uygulayın… 

Çocuklarda Yaratıcılığı Geliştirme Yöntemleri Nelerdir?

Çocuklarda yaratıcılık önemli bir konudur ve üzerinde durulması gerekir. Çocuğunun yaratıcılığını arttırmak isteyen aileler basit bir şekilde etkinlik ve oyunlardan yararlanabilirler. Ayrıca çocuğa yaratıcılığı arttıran hobiler kazandırarak üretkenliklerini geliştirebilirler. Çocukların yaratıcılıklarını artıran hobiler hakkında bilgi vermeden önce yaratıcılığı geliştirme yöntemleri neler, göz atalım.

Çocuklarda yaratıcılık geliştiren birkaç öneri:

 • Sordukları soruları geçiştirmeyin ve siz de ona soru sorun. Soruların cevaplarını araştırmaya teşvik edin. 

 • Problemlerine birlikte fikir alışverişi yaparak çözümler üretin ve üretmesini sağlayın. 

 • Birlikte beyin fırtınası yapma zamanları yaratın. Bir konu bulun ve onun çevresinde çözümler üretin. 

 • Yaratıcılıklarının ortaya çıkabilmesi için oyun oynamalarına ve serbest zaman geçirmelerine müsaade edin. 

 • Hobilerini destekleyin ve alışkanlık haline getirmesine yardımcı olun. Onun için en uygun zaman dilimini belirleyin.

 • İlgi çekici kurslara yönlendirin ve böylece hobi kazanmasını sağlayın. Hobi kursları arasından seçimi ona bırakın.

 • Yaratıcılığı arttıracak satranç, puzzle, soru çözme gibi etkinlikler yapın. 

Çocuklarda yaratıcılık geliştirilmesi gereken bir alan olduğu için düzenli bir sistem kurun. Her gün aktivite yapmaya özen gösterin. Gelin şimdi yaratıcılığı artıran hobiler neler, çocuğunuz için hangisi daha etkili, değerlendirelim.

Yaratıcılık Geliştirme Etkinlikleri – Yaratıcılığı Arttıran Hobiler

Çocukların yaratıcılıklarını artıran hobiler bulmalarına yardım etmek, onları üretken bireyler haline getirir. Ne kadar çok üretken hissederlerse hayattan o kadar fazla keyif alırlar ve kendilerini değerli hissederler. Yaratıcılığı arttıran hobiler ve çocukların gelişimini destekleyen etkinlikler:

 • Çocuk Yaratıcı Drama Etkinlikleri

Çocuklarda yaratıcılık için adından da anlaşılacağı gibi yaratıcı drama etkinlikleri birebir. Yaratıcı drama kurslarında yapılan doğaçlama çalışmalar sayesinde çocuklar bazen bir ağacı canlandıracak bazen bir arabayı, bazen avukat olacaklar bazen bir tamirci… Kendilerini farklı olay ve durumlara adapte etmeyi öğrenecek, empati kuracak, farklılıkları benimseyecekler. Böylece yaratıcılıkları da hızla gelişecek.  

 • Resim ve Sanat Etkinlikleri

Çocuğun yaratıcılığını geliştiren etkinlikler arasında resim ve sanat çalışmaları yer alıyor. Resim yapmayı çok seven çocukların hayal güçlerinin diğer yaşıtlarına göre daha fazla olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor. Renkleri farklı yorumlamayı, gördüklerini hayal dünyalarına göre şekillendirmeyi öğrenen çocuklarda yaratıcılık da gelişiyor. 

 • Çocuk Dans Kursu

Dans etmek çocukların yaratıcılıklarını artıran hobilerden biridir. Özellikle serbest stil olan hip hop, break dance, modern dans ve zumba gibi danslar sayesinde çocuklar hızlı düşünme ve karar vermeyi öğreniyor, hareketleri diledikleri gibi harmanlıyor, kendi koreografilerini ortaya çıkarıyorlar. 

 • Müzik Kursu

Yaratıcılığı geliştirme yöntemleri içinde müzik önemli bir yere sahiptir. Müzik aletleri çocukların zihinsel fonksiyonlarını geliştirir. Nota okumayı ve bunları anlamlandırmayı öğrenen çocukların müzikle yaratıcılıkları desteklendiğine ileri yaşlarında beste yapan birer sanatçıya dönüşmeleri muhtemeldir.

 • Oyunlar 

Çocuklarda yaratıcılık için ayrıca oyunlardan da yararlanılabilir. Puzzle, zeka oyunları, Legolar da yaratıcılık geliştirmede birebirdir. Düzenli aktivite olarak yapıldığında oyunların zihinsel gelişime etkisi de büyüktür. 

Hobiler Yaratıcılığı Arttırır… Çocuklarınıza Hobi Kazandırın!

Çocuklarda yaratıcılığı geliştiren aktiviteler ve hobilerden bahsettik. Bu hobilerden yararlanabilmeleri için sizin desteğinize ihtiyaç duyduklarını unutmayın. Onlara hobilerini seçme fırsatı vererek hayatlarına farklılık katabilirsiniz. 

Daha sosyal, iletişim becerileri kuvvetli, problem çözme becerileri gelişmiş, sağlıklı kararlar alabilen çocuklar yetiştirirsiniz. Kim bilir geleceğin yaratıcı ve özgün sanatçıları sizin evdedir… 

[widget-184]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77