Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Dikkat Eksikliği İçin Neler Yapılabilir?

Dikkat Eksikliği Olan Çocuklar İçin Hangi Hobiler Önerilebilir?

Dikkat eksikliği çağımızın çocuklarında çok sık görülüyor. Ebeveynleri üzen ve hayatlarını zorlaştıran dikkat eksikliği için neler yapılabilir, çocukların dikkatini geliştiren aktiviteler ne ya da dikkat süresini arttıracak etkinlikler nasıl yapılıyor, merak ediliyor. 

Dikkat eksikliği problemi yaşayan çocukların herhangi bir etkinliğin başında dakikalarca oturamadığını biliyoruz. Hal böyle olunca, dikkat eksikliğine sahip çocukların hayata adapte olmaları daha zor oluyor. Çevresi tarafından dışlanabiliyor, derslerinde zorlanıyor, sağlıklı iletişim kuramıyor. Üstelik tüm bunlar çocuğunuzun psikolojisini de etkiliyor. 

Uzmanlar, dikkat eksikliği olan çocuklar için hobiler ve aktiviteler öneriyorlar. Dikkat eksikliği için ne yapılmalı diyen ailelere çocuklarını hobi kurslarına yönlendirmeleri ya da sürekli uğraşacakları bir aktivite bulmaları konusunda tavsiyelerde bulunuyorlar. Gelin bu hobilere birlikte bakalım.

Dikkat Geliştiren Hobiler Nasıl Olmalı?

Dikkat eksikliği için neler yapılabilir sorunuza çocuklarınıza hobi kazandırmanız yönünde öneriler yaptık. Ona hobi önerileri yapmadan ya da hobi kurslarına kayıt ettirmeden önce çocuğunuzda geçici bir dikkat dağınıklığı mı yoksa tanı konması gereken bir dikkat eksikliği mi var, öncelikle bu konuda yardım almalısınız. 

Çocuklarda dikkat dağınıklığı için hobiler arıyorsanız, öncelikle ne tür hobilerin odaklanma becerilerini daha kolay arıtabileceğini bilmelisiniz. Çocukların dikkatini geliştiren hobiler genel olarak belirli bir hareket, koreografi gerektiren, keyif veren, sıkıcı olmayan, grup ve ekip çalışmalarıyla yapılan, konsantrasyonu geliştiren, sorumluluk almasını sağlayan etkinlikler olmalıdır. Böylece çocukların dikkatini belirli bir süre bir yere toplayabilirsiniz. 

Dikkat Eksikliği Olan Çocuklar İçin Etkinlikler – Dikkat Geliştiren Hobiler

Çocuklarda dikkat dağınıklığı için hobiler büyük etki gösteriyor. Keyif aldıkları, başarma hazzını tattıkları, bir gruba ait hissettikleri, sorumluluk aldıkları hobiler, dikkatlerine olumlu katkı sağlıyor.  Dikkat eksikliği olan çocuklar için hobiler:

Hobi Kurslarına Kaydolmasını Sağlayın

Dikkat eksikliği için neler yapılabilir diyorsanız çocukların dikkatini geliştiren hobi kurslarını tercih etmelisiniz. Bunlar arasında; resim, müzik, dans, yaratıcı drama ve tiyatro kursları var. Hobi kursları hem eğlenmelerine, hem öğrenmelerine hem de odaklanmalarına fırsat veriyor. Bir müzik aleti çalmak ya da resim yapmak istediklerinde pür dikkat konsantre olmaları gerekiyor. Dans ederken bir sonraki hareketi düşünmek odaklanmasını sağlıyor. Drama çalışmalarında rolünü sürdürmek dikkatini tek bir yere topluyor. 

Spor ve Aktivite Yapmasına Destek Olun

Dikkat eksikliğine ne iyi gelir diyen aileler için bir diğer önerimiz de spor aktiviteleri olacak. Denge çalışmaları yapabilecekleri hobiler sayesinde dikkat ve konsantrasyon süreleri artacak. Savunma sporları, kürek, yelken, tenis, basketbol ve voleybol gibi sporlar çocukların dikkatini geliştiren hobiler arasında. 

Zeka Oyunları ve Legolardan Yararlanın 

Dikkatini belirli bir noktaya odaklamakta zorlanan çocuğunuzun için bu durumu kolaylaştırabilirsiniz. Dikkatini uzun süre bir yere toplayacağı puzzle, zeka oyunları ya da Legolar kurtarıcınız olabilir. Puzzle parçalarını birleştirirken, problemleri çözmeye çalışırken ya da lego yaparken dikkatini geliştirdiğinin farkına bile varmayacak. 

Dikkat Eksikliğine Hobi Kazanmak İyi Gelir! 

Dikkat eksikliği olan çocuklar için birçok hobi seçeneği var. Önemli olan çocuğunuzun hangisinden keyif alacağı. Resim yapmak, enstrüman çalmak, dans etmek ya da tiyatro sahnesinde yer almak dikkat eksikliği için neler yapılabilir sorunuzun cevabı. Doğru hobiyi bulduğunuzda dikkat süresinin arttığını ve akademik yaşamında başarılı olmaya başladığını keşfedebilirsiniz. 

Üstelik dikkat geliştiren hobiler sayesinde sadece bir çalışmaya odaklanmakla kalmayıp dikkatlerini kontrol edebilmeyi de öğrenecekler. Dikkat eksikliğine ne iyi gelir sorunuza ayrıntılı yanıt almak ve dikkat geliştiren hobiler hakkında bilgi edinmek için bize ulaşabilirsiniz. 

[widget-184]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77