Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Küçük Yaşta Sanat Eğitimi Almak Neden Önemli?

Çocuklarda Sanat Eğitiminin Önemi ve Kazanımları Nelerdir?

Bugüne kadar her birimiz, çocuk gelişim uzmanlarının, psikologların ve doktorların küçük yaşta sanat eğitimini önerdiklerini duymuşuzdur. Çocuklar, özellikle de okul öncesi dönemdeki çocuklar için sanat eğitimlerinin olmazsa olmaz olduğu defalarca söylenmiştir. Peki ama çocuklarda sanat eğitimi neden bu kadar önemli, biliyor musunuz?

Çocuğunuzu sanat eğitimine yönlendirmeden önce sanatın çocuklara faydalarını bilmeniz gerekir. Ayrıca çocukların ilgi alanlarının keşfedilmesi ve ihtiyaçlarının analiz edilmesi, doğru sanat kursuna yönlendirilmeleri açısından da çok önemlidir. 

Küçük Yaşta Sanat Eğitimi Almak – Çocuğunuzu Neden Sanat Kursuna Yönlendirmelisiniz?

Küçük yaşta sanat eğitimi almak, çocukların algılarının en açık olduğu dönemde zihinsel, fiziksel, sosyal, duygusal ve mental olarak kazanımlar sağlamalarını destekler. Çocuklar, okul öncesi olarak da adlandırılan 2 ila 6 yaş aralığında sanat eğitimine yönlendirildiklerinde çevreleri daha iyi tanımaya ve anlamlandırmaya, deneyim kazanmaya, aile dışında sosyal bir ortama adapte olmaya, karşılaştığı sorunlara çözümler bulmaya ve bilişsel yetilerini geliştirmeye başlıyor. 

Bunun dışında ise küçük yaşta sanat eğitimi almak, hem eğlenceli hem de faydalı bir uğraşla meşgul olmalarını destekliyor. Böylelikle günümüzün ebeveynlerinin en büyük sorunlarından biri olan telefon ve tablet bağımlılığının önüne geçiliyor. Çocuk sanat kursunda hoşça vakit geçiren çocuklar, farklı bir arayışa girmiyor ve tüm vaktini edindiği bu hobiye ayırıyor. 

Sanatın çocuklara faydalarından bir diğeri de yaratıcılık ve üretkenlik üzerine. Çocuklar sanat eğitimi almaya başladıklarında üretken olmayı, farklı bakış açıları geliştirmeyi, eleştirel düşünmeyi ve alternatifler türetmeyi öğreniyor. Böylece basmakalıp bilgileri bulunan, standartların dışına çıkamayan çocuklar yerine, pratik düşünen, akılcı ve mantıklar çocuklar yetişiyor.

Küçük yaşta sanat eğitimi almak, önemini çocukların karar verme becerilerinde de gösteriyor. Çocuklar, sanat kurslarına yazıldıklarında atacakları adımları planlar ve kararlar alırlar. Örneğin resim kursuna giden bir çocuk, hayal dünyasında tasarladığı kompozisyonu kağıda yansıtırken hangi figürün nerede durması gerektiğine, ne renge boyanacağına karar verir ve beyin fırtınası yapar. 

Şimdi çocuklarda sanat eğitiminin aileler için çok önemli olan bir diğer faydasına değinelim. Muhtemelen çocuğunuzun dağınık olmasından, evde size yardım etmemesinden ve sorumluluklarının farkına varamamasından şikayetçisinizdir. Drama kursu, bale kursu ve tiyatro kursu gibi disiplin gerektiren sanatsal etkinlikler, çocukların sorumluluklarını yerine getirme, yardımlaşma ve iş birliği duygularını pekiştirir. 

Dolayısıyla çocuklar, küçük yaşta sanat eğitimi ile sosyal bir birey olmanın gerekliliklerine yerine getirmeye başlar. 

Sanatın Çocuklara Faydalarını Keşfetmek İçin Erkenden Adım Atın! – Küçük Yaşta Sanat Eğitimi

Çocuklarda sanat eğitiminin önemini anlamak üzere yapılan bir araştırmada da görüldü ki çocuklar, drama, resim ve müzik gibi sanatsal etkinliklere başladıktan sonra derslere devam ve sınavlarda başarılı olmada daha iyi sonuçlar alıyorlar. Bu da demek oluyor ki küçük yaşta sanat eğitimi almak, çocukları akademik olarak da destekliyor. 

Gördüğünüz gibi küçük yaşta sanat eğitimi almak, çocukların sosyal yaşamda da okul hayatlarında da kariyer planlarında da daha önde olmalarını sağlıyor. Çocuklar, sanat eğitimi ile örnek bir birey olarak yetişirken bir yandan da kendilerini keşfetmenin mutluluğu ile yaşıyor. Çocuklar, bir başlarına yeteneklerini fark etmez ve her zaman size bağımlı olurlarsa bu ilerleyen dönemlerde onların yetersizlik ve özgüven problemi yaşamasına neden olur. Gelin onların özgüvenini, küçük yaşta sanat eğitimi ile artırın.

[widget-184]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77