Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Çocukların Meslek Seçiminde Belirleyici Olan Hobiler

Yetenekleri Geleceklerini Şekillendirsin! İlerideki Mesleklerine Dair İpuçları Hobilerinde Saklı…

Hepimiz çocukken meslek seçmeye başlarız. Kimimiz polis olmak ister kimimiz öğretmen. Bugün yaptığımız mesleğin ibareleri ve belirtileri çocukluğumuzda saklıdır. Meslek seçiminde çevremiz, ailemiz ve ilgi alanlarımız etkilidir. Şimdinin çocukları için de aynı durum geçerli. Çocukların meslek seçimi olduğunda daha küçük yaşlardan itibaren meslek seçimini etkileyen pek çok faktör olduğunu vurgulamak gerekiyor.

Meslek seçiminde en önemli faktör çocuk hobileri ya da çocukların yapmaktan keyif aldıkları aktiviteler oluyor. Peki meslek seçiminde belirleyici olan hobiler neler? Resim yapmak, dans etmek, piyano çalmak ya da şarkı söylemek çocukların geleceğini nasıl etkiliyor? Meslek seçiminde etkili hobiler hakkında bilgi almak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Meslek Seçiminde Belirleyici Olan Çocuk Hobileri – Uzmanlara Göre Çocukların Hobileri Meslek Tercihlerini Etkiliyor!

Çocukların meslek seçimi neye göre şekilleniyor sorusuna aslında doğrudan ve dolaylı bir biçimde ele almak mümkün. Çünkü kimi durumlarda çocuklar doğrudan hayalini kurdukları mesleği yapıyorlar kimi durumlarda ise aldıkları eğitimler ve hobi kursları sayesinde mesleklerine yöneliyorlar. 

Uzmanlar esas mesleğimizi ergenlik döneminde seçtiğimizi söylese de çocuk yaşlarda alınan eğitimler ya da uğraşılan aktiviteler meslek seçiminde belirleyici hobiler olarak karşımıza çıkıyor. Çok daha erken yaşlardan itibaren yapılan aktiviteler çocuğun gelecekte hangi meslekle uğraşacağını az çok belirliyor. Mükemmel resimler yapan bir çocuğun teknisyen olmasını beklemezsiniz değil mi? İşte meslek seçiminde etkili olan çocuk hobileri:

 • Resim Kursları – Meslek Seçiminde Belirleyici Çocuk Hobileri

Meslek seçiminde etkili olan hobiler arasında resim gibi yeteneğe dayalı aktiviteler ilk sıralarda yer alıyor. Erken yaşlardan itibaren resim eğitimi almak çocukların el becerilerini, hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını geliştiriyor. Konsantrasyonu arttıran ve meslek seçiminde etkili çocuk hobileri arasında yer alan resim kursları ile sanatsal bakış açısı da kazanıyorlar. Çocuk yaşlardan itibaren resim ve sanatla uğraşan çocukların iş hayatında da daha başarılı olduğu gözlemleniyor.

 • Oyunculuk Kursları – Meslek Seçiminde Etkili Hobiler

Oyunculuk ve yaratıcı drama kursları; çocukların gelecekte başarılı bir tiyatrocu veya kamera önü oyuncusu olmasını sağlayabileceği gibi iletişim, özgüven, sosyalleşme gibi becerilerini de güçlendirerek iş hayatında kurumsal iletişim, halkla ilişkiler ve yöneticilik gibi alanlara yönelmesini de sağlayabiliyor.

 • Dans ve Bale Kursları – Meslek Seçiminde Belirleyici Hobiler

Söz konusu meslek seçiminde belirleyici hobiler olduğunda dansın ve balenin yeri elbette ayrı. Hele ki söz konusu bale olduğunda zaten profesyonel bir balet veya balerin olmak için olabildiğince erken yaşlardan itibaren eğitim alınması öneriliyor. Ancak bunun yanı sıra dans ve bale kursları; çocukların fiziksel gelişimlerine destek olarak gelecekte de sağlıklı ve zinde bireyler olmalarına yardımcı oluyor.

 • Müzik ve Enstrüman Kursları – Meslek Seçiminde Etkili Çocuk Hobileri

Çocukların meslek seçimi erken yaşlarda gerçekleştiği için gitar, piyano ve keman gibi enstrüman eğitimi alan çocukların bu alanlarda ilerleyerek meslek edinmelerinin oranı çok yüksek. Çocukların odaklanma ve dikkat sürelerini, problem çözme becerilerini, yaratıcılıklarını geliştirerek iş hayatında çözüm üreten bireyler olmalarını sağlayan müzik kursları aynı zamanda onlara yapacakları meslekler hakkında da ipucu veriyor. 

 • Fotoğraf Çekmek ve Fotoğrafçılık Kursları – Meslek Seçiminde Belirleyici Hobiler

Meslek seçiminde belirleyici hobiler arasında fotoğraf çekmek de var. Çocuklar özellikle akıllı telefonlarla birlikte fotoğraf çekmekten büyük zevk alıyorlar. Bu ilgilerini fark eden aileler ise çocuk kursları ve çocuk hobi kursları arasında yer alan fotoğrafçılık eğitimlerine onları yönlendiriyorlar. Böylece geleceğin başarılı fotoğrafçıları arasında yer alabilecek yetenekli sanatçıların yetişmesine katkı sağlamış oluyorlar. 

Bunların dışında çocukların meslek seçiminde etkili hobiler arasında şu aktiviteleri de sayabiliriz:

 • Spor yapmak,

 • Binicilik,

 • Lego oyunları,

 • Takı tasarımları,

 • Origami,

 • Bulmaca çözmek,

 • Satranç gibi stratejiye yönelik oyunlar vb.

Çocuklarınızın İlgi Alanlarını Gözlemleyin ve Onları Çocuk Hobi Kurslarına Gönderin!

Çocuğunuz çok güzel resim yapıyorsa, sesi beğeniliyorsa ya da dans etmeden duramıyorsa vakit kaybetmeden onu hobi kurslarına kaydettirin! Hem onlara sanat sevgisi aşılayacağınız hem geleceklerini şekillendireceğiniz çocuk hobi kursları ile yeteneklerinin üzerine gitmelerini sağlayabilirsiniz. Onları cesaretlendirin! 

Başarılı bir geleceğe sahip olmalarını, mutlu bir birey olarak yetişmelerini arzuluyorsanız onları küçük yaştan itibaren geliştirerek geleceğe hazırlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken yalnızca ilgi alanlarını keşfetmek ve bu alanlarda yeterince aktivite yapmasını sağlamak...

[widget-184]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77