Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Okuldaki Başarı Nasıl Artırılır? – Yanlış İlerliyor Olabilirsiniz!

Okul Başarısını Artırmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Okul başarısını artırmak için yapılması gerekenlerden ilki, çocukları sınav ve ders stresinden uzaklaştırmaktır. Stres faktörü ile başarıya ulaşılmaz. Elbette motive eden, sağlıklı ve yeterli düzeyde bir stres olabilir ancak baskı ve kıyaslamaya dayalı bir gerginlik, çocuğun okul başarısını artırmak bir yana, daha da düşmesine neden olabilir. 

Eğer çocuğunuza sık sık okuldaki başarısının düşük olduğunu hatırlatıyorsanız ya da arkadaşlarından örnekler veriyorsanız bu davranışı bırakmanız gerekiyor. Tabii okul başarısını artırmak için yapmanız gerekenler bununla sınırlı değil…

Çocuğunuzun Rahatlamaya ve Sakinleşmeye İhtiyacı Olabilir! – Başarı Artırma Çalışmaları

Çocuğun okul başarısını artırmak için yapılması gerekenlerden bir diğeri de motivasyon. Sürekli ders çalışan, okuldan gelip hemen dershaneye giden, özel dersten çıkıp evde test çözmeye başlayan ve zihnini dinlendirmeyen bir çocuk için başarıdan söz etmek biraz zor. 

Zihin bu kadar peşi sıra depolamaya uygun değildir. Nasıl ki insan vücudu yorulduğunda dinlenme ihtiyacı hissediyorsa zihin de rahatlamaya ve dinlenmeye ihtiyaç duyar. İşte okuldaki başarı nasıl artırılır sorusunun ilk püf noktası bu madde. Çocuğunuzun ders çalışmak dışında ilgilendiği bir uğraş var mı? Ya da okul başarısını artırmak için onu dinlendirecek, motive edecek bir hobisi bulunuyor mu?

Başarı artırma çalışmalarımıza çocuk sanat kursları ile başlayalım. Çocuğunuza ders çalışma rutinlerine mola verdiğinde gidebileceği hem eğlenip hem de zihnini boşaltabileceği faydalı bir hobi bulmanız gerekiyor. Bu bir resim kursu olabileceği gibi müzik kursu veya dans kursu da olabilir. Bu noktada çocuğunuzun merak duyduğu alanlardaki çocuk sanat kurslarını tercih edebilirsiniz. 

Örneğin çocuğunuz resim yapmayı seviyorsa okul başarısını artırmak için hafta sonunu resim kursunda geçirmesini, resim yaparak görsel algısını iyileştirmesini, detaylara önem vermeyi ve bağlantı kurmayı keşfetmesini sağlayabilirsiniz. 

Bildiğiniz gibi resim kursu, dans kursu, drama kursu veya müzik kursu gibi tüm sanat dalları çocukların zihinsel gelişimini de destekliyor. Yani çocuğun okul başarısını artırmak için yapılması gerekenleri araştırıyorsanız onun hafıza becerilerini iyileştirmek, daha detaylı ve farklı bakış açıları ile düşünmesini sağlamak için bile çocuk sanat kurslarını tercih edebilirsiniz. 

Okuldaki başarı nasıl artırılır diye merak eden aileler için son olarak da profesyonel bir destek almalarını öneriyoruz. Bu bir pedagog veya öğrenci koçu olabilir. Çocuğunuz sınav telaşı ile baş edemiyor ve desteğe ihtiyaç duyuyor olabilir.

Çocuk Sanat Kursları Zihin Açıyor! – Başarı Artırma Çalışmaları

Herkes, çocuk sanat kurslarının sanatsal ve duygusal yönü geliştirdiğini düşünür. Ancak bir drama kursunda çocuklar doğaçlama yapmayı öğrenirken aynı zamanda hızlı düşünmeyi de keşfeder. Ki hızlı düşünme becerisinin kazanılması, çocuğun okul başarısını artırmak için yapılması gerekenlerden en önemlisidir. 

Bunun dışında ise resim kursu, çocukların yaratıcılığını ve üretkenliğini artırırken müzik kursu da daha güçlü bir hafızaya sahip olmalarını sağlar. Ya da fotoğrafçılık kursu, çocuğun eleştirel düşünme yönünü geliştirir. Gördüğünüz gibi okul başarısını artırmada sanatın payı çok büyük. Peki, sizin çocuğunuz sanatın hangi dalı ile ilgileniyor?

[widget-184]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77