Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Okul Öncesi Hobileri – Çocuklara Hobi Kazandıracak Öneriler

Hangi Hobiler Okul Öncesi Döneme Uygundur? Çocuğuma Nasıl Hobi Kazandırırım?

Okul öncesi dönem, çocuk gelişiminin en hızlı olduğu dönemlerdendir. Okul öncesinde çocuklar bilgiye açtır ve ne öğretirseniz benimseyecek şekildedir. Bu durumun farkında olan aileler çocuklarının gelişimini destekleyecek aktiviteler ve eğitimlerle ilgilenirler. Okul öncesi hobileri de bunlardan biridir. Peki, neden okul öncesi dönemdeki çocukların hobi edinmesi gerekir?

Okul öncesi dönem hobi kazanmak, çocukların hem tablet ve telefon gibi zararlı alışkanlıklardan uzaklaşmasını sağlamada hem de yeteneklerini geliştirmede oldukça önemlidir. Aynı zamanda iletişim becerilerini geliştirmelerini, sosyalleşmelerini, özgüven kazanmalarını da yine okul öncesi hobileri sağlar. Peki, okul öncesi hobileri nelerdir, çocuğunuza nasıl hobi kazandırabilirsiniz? 

Okul Öncesi Dönem 3-6 Yaş Çocukları İçin Eğlenceli Hobiler

Çocuğunuza hobi kazandırmak istiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken onu gözlemlemektir. İlgilendiği etkinlikleri inceleyin, merak duyduğu konular hakkında bilgi almaya çalışın. Ayrıca herhangi bir sanat dalında yeteneği var mı, dans ediyor mu, resim yapıyor mu, bir bakın. Okul öncesi hobileri seçerken bu gözlem size yardımcı olacaktır. 

Okul öncesi etkinlikleri için çocuklarınızın ilgi alanlarına yönelik olarak onu sanat faaliyetlerine yönlendirebilir ya da hobi kurslarını tercih edebilirsiniz. Hem eğitici hem eğlendirici bu faaliyetlerle onun hem hayata hem de kendine daha farklı bakmasını sağlayabilirsiniz. Okul öncesi dönem olarak adlandırılan 3 – 6 yaş etkinlikleri ve hobi kursları önerilerimiz şunlar: 

Mini Bale Kursu 3-4 Yaş ve Hazırlık Seviye Bale Kursu 4-5 Yaş 

Okul öncesi hobileri arasında özellikle kız çocuklarının ilgisini bale çekiyor. Minicik tütüler ve pembe tokalar, küçük dansçılarımızın en çok sevdiği aksesuarları oluyor. Siz de çocuğunuzun dans alanında bir hobi edinmesini isterseniz okul öncesi bale eğitimi aldırabilirsiniz. 3-4 yaş mini bale kursu veya 4-5 yaş hazırlık seviye bale kursu seçenekleriniz arasında. Bale kursları sayesinde hem bedensel gelişimlerine destek olabilir hem de sosyalleşmelerini sağlayabilirsiniz. 

Çocuklar İçin Resim Kursu

Çocuğunuzun sürekli kağıt ve boya kalemleri alarak resim yapmak istediğini, bu alanı sevdiğini gözlemliyorsanız okul öncesi hobileri arasından en uygun seçeneği bulmuşsunuz demektir. 3-6 yaş etkinliklerinin arasında yer alan resim yapmak yaratıcılıklarını artırıyor, zamanlarını verimli değerlendirmelerini sağlıyor. Ayrıca estetik bakış açısı ve doğa sevgisi de kazandırıyor. 

Çocuklar İçin Yaratıcı Drama Kursu

Yaratıcı drama kursları da okul öncesi hobileri arasında yer alıyor. 4 – 6 yaş yaratıcı drama kursları ile çocuğunuz sosyalleşeceği bir ortamda yer alabilir. Empati kurmayı, paylaşmayı ve yardımlaşmayı da yaratıcı drama etkinlikleri ile öğrenir. Duygu ve düşüncelerini özgürce ifade eder, özgüven kazanır. Siz de okul öncesi hobileri arasından yaratıcı drama kursunu seçerek bu avantajları ona yaşatabilirsiniz. 

Çocuk Müzik Kursları

Okul öncesi hobileri arasında müzik kursları da var. Çocuklarınızın müzikle ilgilendiğini düşünüyor ve gözlemliyorsanız onları çocuk müzik kurslarına yönlendirebilirsiniz. Okul öncesi sanat etkinlikleri arasında en sevilenlerden biri olan müzik çalışmaları çocuğunuzun el ve göz koordinasyonlarını geliştirecek, ince motor kaslarını destekleyecek, hızlı düşünme ve karar verme becerilerini arttıracak. Piyano, gitar, orff, keman, bateri, perküsyon gibi çeşitli müzik kursları okul öncesi etkinlikleri olarak çocuklarınızın en sevdiği aktivitelerden olacak. 

Okul Öncesi Etkinlikleri İle Sosyal ve Aktif Çocuklar!

Okul öncesi dönem zararlı alışkanlıklar edinmek için oldukça müsait bir dönemdir. Zararlı alışkanlıklardan çocuklarınızı korumak istiyorsanız yapmanız gereken okul öncesi hobileri ile ona yararı olacak bir ortam sunmak. Sanatsal bakış açısı kazanacağı, sosyalleşeceği, verimli hissedeceği, başarma duygusunu tadacağı, toplumsal kuralları öğreneceği ve daha birçok yarar elde edeceği okul öncesi hobi kursları için kayıt yaptırın. 

Okul öncesi dönem çocuk kursları ve hobileri hakkında ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız eğitim danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz. 

[widget-184]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77