Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Okul Öncesi Sanat Eğitimi Nedir? Okul Öncesi Dönemde Sanat Eğitimi Neden Önemlidir?

Okul Öncesi Sanat Eğitiminin Faydaları – Çocuğunuz Gelişime En Açık Olduğu Dönemde!

Okul öncesi sanat eğitiminin faydaları, tüm çocuk gelişim uzmanlarının, pedagogların ve öğretmenlerin sık sık üzerinde durduğu bir konudur. 2 ila 6 yaş aralığı olarak da bilinen okul öncesi dönemde sanat eğitimi, çocukları yaratıcı düşünmeye teşvik eden, onlara benlik saygısı kazandıran ve sosyalleşmelerini sağlayan programlardır. 

Okul öncesi sanat çalışmaları, çocukların resim, müzik ve dans gibi sanat dallarına karşı ilgi duymasını, sanatı benimsemesini ve estetik algısını güçlendirmesini sağlamaktadır. Okul öncesi sanat eğitiminin faydalarının daha kalıcı olması ve çocukların gelişimini daha hızlı bir şekilde sürdürebilmesi için ilkokul döneminden önce, yani okul öncesi dönemde sanat eğitimi alınması önerilir. Peki okul öncesinde sanat eğitimi nedir, okul öncesi sanat çalışmalarının amacı ve diğer faydaları nelerdir?

Okul Öncesinde Sanat Eğitimi Nedir?

Çocuklar elleri kalem tutmaya başlar başlamaz karalamalar yapar, kendilerine göre birer sanat eseri oluştururlar. Ya da ayakları yere daha sağlam basmaya başladığında ve bir müzik sesi duyduklarında bedenlerini içlerinden geldiği gibi hareket ettirerek dans ederler. Bu neden mi önemli? Çünkü okul öncesi sanat eğitiminin faydaları, kendini çok küçük yaşlardan itibaren belli ediyor. Çocuklar, dansı, müziği, resmi ve tiyatroyu, sevmeye küçük yaşlarda başlıyor. 

Okul öncesinde sanat eğitimi nedir sorusunun yanıtı da işte böyle. Çocukların gerçek manada yaratıcılıklarını artırabileceği, duygularını yansıtabileceği sanatsal faaliyetlerle meşgul olması…

Okul Öncesi Sanat Eğitiminin Faydaları Nelerdir?

Okul öncesi sanat çalışmaları yapılan resim kursu, drama kursu, müzik kursu, bale kursu ve dans kursu gibi etkinlikler, çocukların düşünme becerilerini, problem çözme kabiliyetlerini ve detaylara yoğunlaşma özelliklerini geliştiriyor. 

Örneğin resim kurslarını ele alalım. Çocuklar boya kalemlerini veya fırçayı kullanırken ince motor becerilerini geliştiriyor. El, bilek ve kol kaslarının gelişmesi, çocukların okulda daha başarılı olmasını sağlıyor. 

Okul öncesinde sanat eğitimi çocukların duygularını ifade etmenin en sağlıklı yolunu keşfetmelerini de destekliyor. Bunun dışında ise dikkat sürelerinin artması, fiziksel olarak aktifleşmeleri, koordine olmaları ve sosyalleşmeleri de okul öncesi sanat eğitiminin faydalarındandır.

Okul Öncesi Sanat Çalışmaları İçeren Çocuk Kursları Hangileri?

Çocuk kurslarında her yaşa ve gelişim özelliğine uygun bir eğitim var. Yalnız okul öncesi dönemde sanat eğitimi için öncelikle çocuğa ihtiyaç analizi yapılması gerekiyor. Çocuklar ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına en uygun olan çocuk sanat kurslarına yönlendirilince eğitimlerden alınan verim de daha yüksek oluyor. Yukarıda sıraladığımız okul öncesi sanat eğitiminin faydalarını görebileceğiniz çocuk kursları: 

 • Resim kursu,

 • Sulu boya resim kursu,

 • Taş boyama kursu,

 • Bale kursu,

 • Yaratıcı drama kursu,

 • Hip hop dans kursu,

 • Salsa kursu,

 • Modern dans kursu,

 • Piyano kursu,

 • Orff kursu,

 • Tango kursu,

 • Ritim perküsyon kursu,

 • Bateri kursu, 

 • Tiyatro kursu vs. 

Resim Akademi’de En Öğretici Okul Öncesi Sanat Çalışmaları Yapılıyor!

Okul öncesinde sanat eğitimi nedir ve okul öncesi sanat eğitiminin faydaları nelerdir gibi soruları cevaplandırdık. 2 ila 6 yaş aralığındaki çocukların sanatsal faaliyetlerle uğraşmasının ne kadar önemli olduğunu artık daha iyi biliyorsunuz. 

Eğer okul öncesi dönemde sanat eğitimi fikri sizin de aklınıza yattıysa resim kurslarından dans kurslarına, dramadan tiyatroya kadar onlarca farklı branştaki çocuk sanat kursu için Resim Akademi’ye ulaşabilirsiniz. 

[widget-184]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77