Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Sanat Eğitiminin Çocuklara Kazandıracakları Nelerdir?

Sanat Eğitiminin Çocuğun Gelişimine Olan Katkıları – Çocuk ve Sanat İlişkisi

Sanat eğitiminin çocuklara kazandıracakları, bilinçli anne babaların önemle üzerinde durduğu ve okul öncesi dönemden itibaren araştırmaya başladığı bir konudur. Uzmanlar, 2 ila 6 yaş aralığındaki dönemde çocukların sanat eğitimi ile buluşturulmalarının gelişimleri için gerekli olduğunu vurgulamaktadır.

Sanat eğitiminin çocuklar için faydası, yalnızca sanatsal ve kültürel açıdan değil; fiziksel, ruhsal, zihinsel, duygusal ve dil gelişimi açısından da kendini belli etmektedir. Okul öncesi dönemde iken sanat eğitimi alan çocukların gelecekte daha başarılı olduğu bir gerçektir. Peki, sanat eğitiminin çocuğun gelişimine olan katkıları nelerdir? Gelin, detaylıca öğrenelim. 

Sanat Eğitimin Bireye Kazandırdıkları – Çocuklar Neden Sanat Eğitimine Yönlendirilmeli?

Sanat eğitiminin çocuklara kazandıracaklarını görebilmek için 2 yaşından itibaren sanatsal etkinliklere yönlendirmeler yapabilirsiniz. 2-3 yaşa uygun olan drama kursu, resim kursu ve bale kursu gibi sanatsal faaliyetler, çocukların bebeklik dönemini daha hızlı geçmelerini, sosyal ve duygusal olarak daha hızlı gelişim sağlamalarını ve zihinsel becerilerini artırmalarını destekler. 

Örneğin küçük yaşta resim kursuna başlayan çocuklar, el, kol ve bilek kaslarını güçlendirdikleri için ilkokula başladıklarında yazma becerilerini daha hızlı ilerletirler. 

Aynı şekilde drama kursuna katılan çocuklar, sözlü ve sözsüz ifade becerilerini güçlendirip kendilerini sosyal yaşama daha iyi hazırlarlar. Dilerseniz sanat eğitiminin çocuklara kazandıracaklarını 5 başlık altında inceleyelim.

Sanat Eğitiminin Çocuklara Kazandıracakları – Zihinsel Gelişim

Küçük yaşta sanat eğitimi alan çocuklar, anlama ve kavrama becerilerini geliştirir. Hafızasını keskinleştirir, görsel öğrenme kabiliyetleri artar. Sanatın çocuklara faydalarından bir diğeri de odaklanma ve konsantrasyon becerilerini iyileştirmesidir. Çocuklar, sanat eğitimi ile öğrenme hızlarını ve öğrenme yetkinliklerini artırır. Bunun dışında ise kelime dağarcıklarını geliştirerek kendilerini daha iyi ifade etmeyi öğrenirler. Başta sayısal branşlar olmak üzere tüm derslerde daha başarılı olurlar. 

Sanat Eğitiminin Çocuklara Kazandıracakları – Ruhsal Gelişim

Sanat eğitiminin çocuklar için faydası da en büyük paylardan biri sosyal gelişimde. Çocuklar resim kursu, müzik kursu ve dans kursu gibi sanat eğitimlerine başladıklarında sanata karşı daha pozitif bakmaya, öz değer duygusu geliştirmeye, topluluk önünde daha rahat hareket etmeye, motive olmaya, hareketlerini kontrol etmeye, yeteneklerinin farkına varmaya başlar. Ayrıca sanat eğitiminin çocuğun gelişimine katkılarından biri olarak çocuklar, katıldıkları kurslarda kendi yaş grupları ile bir arada bulunarak arkadaşlığı, sevmeyi, saygı göstermeyi, empati kurmayı ve dayanışmayı öğrenir. 

Sanat Eğitiminin Çocuklara Kazandıracakları – Dil Gelişimi

Sanat eğitiminin bireye kazandırdıkları bununla da sınırlı değil. Çocuklar sanat kurslarına katıldıklarında hikayeler anlatıp canlandırdıkça ya da arkadaşlarıyla iletişim kurmaya başladıkça ifadesel becerilerini güçlendirirler. Kendilerini daha farklı şekilde ifade edebilmenin yollarını bulur ve yaratıcılık kazanırlar. Örneğin 2-3 yaş döneminde 4 kelime ile kurulan cümleler, sanat eğitimi alan çocuklarda 5 veya 6 kelimeleri bulur. 

Sanat Eğitiminin Çocuklara Kazandıracakları – Sosyal Gelişimi

Sanat eğitiminin çocuklar için faydasında bir diğer başlık da sosyal gelişim. Çocuklar resim kursu, tiyatro kursu veya bale kursu gibi sosyal ve etkileşimli ortamlara katıldıkça kendilerini daha rahat hissetmeye başlarlar. Böylelikle utangaçlık, çekingenlik ve içine kapanıklık gibi durumları üzerlerinden atarlar. Sanat eğitiminin çocuklara kazandıracaklarından biri de yeni bir çevredir. Özellikle de okul öncesi dönemde ailesi dışında farklı bir çevreye girmemiş çocuklar için sanat kursları, mükemmel bir deneyim sunmaktadır. 

Sanat Eğitiminin Çocuklara Kazandıracakları – Fiziksel Gelişim

Sanat eğitiminin çocuğun gelişimine katkılarından bir diğeri de fiziksel sağlıktır. Çocuklar dans kursu gibi sanatsal etkinliklere katılarak daha aktif bir yaşam tarzını benimser, bolca hareket eder. Resim kursuna katıldığında ince ve kaba motor becerilerini geliştirerek kalem tutmada daha başarılı hale gelir. Ya da fotoğrafçılık kursuna katıldıklarında evde telefon veya tabletle vakit geçirmek yerine fotoğraf gezilerinde doğa içinde yürüyüş yapar ve sağlıklı bir hobi edinmiş olur. 

Sanatın Çocuklara Faydaları Sayılamayacak Kadar Çok!

Sanat eğitiminin çocuklara kazandıracakları elbette bundan çok daha fazlasını içeriyor. Çocuklar, arkadaşlık ilişkileri kurdukça ve sosyalleştikçe daha mutlu oluyorlar. Okulu sevmeme ve alışamama gibi problemlerle karşılaşmıyorlar. Yaratıcılıkları geliştikleri için okul hayatlarını çok daha başarılı bir şekilde sürdürüyorlar. 

Bilgisayar oyunları ile ya da yaşlarına uygun olmayan programlarla vakit geçirmek yerine resimler yapıyor, şarkılar söylüyor veya enstrüman çalıyorlar. Resim kursu gibi çok yönlü fayda sağlayan sanat eğitimlerinde el-göz koordinasyonlarını geliştiriyorlar ve zihinlerini sürekli olarak aktif tutuyorlar. 

[widget-184]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77