Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Animasyon Bölümünü Kazanmak İçin Kursa Gitmek Şart Mı?

Güzel Sanatlar Fakültelerine Hazırlananlar İçin İpuçları

Güzel Sanatlar Fakülteleri kapsamında bulunan birçok bölüm, geçtiğimiz yıllara kadar yetenek sınavları ile alım yapsa da YÖK’ün kararıyla durum biraz değişti. Özellikle dijital medyada animasyon kullanımının artmasıyla rağbet gösterilen alanlardan biri olan animasyon bölümü için de aynı durum geçerli.

Artık Çizgi Film ve Animasyon bölümü yetenek sınavları ile alım yapmazken Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon bölümü yetenek sınavı uygulamasını sürdürüyor. Gelin, bu konudaki kafa karışıklığını daha detaylı bir açıklamayla giderelim ve sonra da animasyon bölümünü kazanmak için nasıl hazırlanmanız gerektiğine göz atalım.

Animasyon Bölümü Nasıl Kazanılır?

Animasyon bölümü; 2 yıllık ön lisans ve 4 yıllık lisans programı şeklinde Güzel Sanatlar Fakültelerinde verilmektedir. 4 yıllık lisans programı olan Çizgi Film ve Animasyon bölümü yetenek sınavları ile alım yapmayı bırakmışken buna karşılık 2 yıllık ön lisans programı olan Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon bölümü yetenek sınavları ile alım yapmaya devam etmektedir.

Her iki program için de öğrencilerin öncelikle TYT sınavına girmesi gerekmektedir. TYT sınavında barajı geçen öğrenciler 4 yıllık lisans programı için AYT sınavına, 2 yıllık ön lisans programı içinse animasyon bölümü yetenek sınavına girmelidir.

Animasyon Bölümü Yetenek Sınavları İçin Nasıl Hazırlanmalıyım?

Animasyon bölümü yetenek sınavı için her üniversite kendi sorularını belirler ve sınav sürecini buna göre düzenler. Ancak genellikle uygulanan yöntem iki aşamalı sınavdır. Sınavın ilk aşamasında Güzel Sanatlar Fakültesine başvuran tüm aday öğrenciler elemeye tabi tutulur. İkinci aşamada ise ilk sınavı geçen adaylar animasyon bölümü ve diğer bölümlere ayrılarak kendi alanlarından sınav olur.

İlk sınav ve ikinci sınav genellikle birbirine benzer şekilde kurgulanır. Öğrencilerden çizim yeteneklerini ve temel becerilerini göstermesi için imgesel veya modelden çizim yapması istenir. Bu nedenle başta anatomik çizimler olmak üzere figür mekan ilişkisi, üç boyutlu sahneleme gibi teknikler üzerine çalışmanız ve temel becerileri edinmeniz son derece önemlidir. Bunun için hazırlanma aşamasında bol bol nü ve giyinik insan figürü çizimleri yapmalı ve usta sanatçıların çizimlerini bol bol incelemelisiniz. Ayrıca storyboard çalışmaları yaparak görsel öykü anlatım tekniklerinizi geliştirmelisiniz.

Çizgi Film ve Animasyon Kursu ile İşinizi Şansa Bırakmayın!

Animasyon bölümünü kazanmak istiyor veya yeteneklerinizi animasyon alanında değerlendirmeyi hedefliyorsanız, geleceğin çizgi film ve animasyon yapımcılarından biri olarak şimdiden hazırlanmaya başlayın. Kendinize yatırım yapmaya ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi…

Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon bölümü yetenek sınavları için elbette kursa gitmek zorunda değilsiniz. Ancak animasyon kursu ile öğrenme sürecini hem hızlandıracak hem de daha sağlam hale getireceksiniz. Tabi tüm bu söylediklerimiz kaliteli bir animasyon kursu geçerli!

Deneyimli eğitmenlerden eğitim alarak kısa sürede hatalarınızı telafi edebilir, çizim tekniğinizi geliştirebilir, animasyon bölümü yetenek sınavı için ihtiyacınız olacak bilgi ve becerileri kazanımlarınız arasına ekleyebilirsiniz.

Resim Akademi’de Öğrenme Garantili Animasyon Kursları Sizleri Bekliyor!

Geleceğini sanatla şekillendirmek, yeteneklerinin sınırlarını keşfetmek ve animasyon yapımının sırlarını öğrenmek isteyenler için Resim Akademi’de çizgi film ve animasyon kursu başta olmak üzere teknik eğitimler, güzel sanatlara hazırlık kursları ve workshoplarımızla hem akademik hem de kariyer yolculuğunuzda sizlere kapsamlı bir destek sunuyoruz.

Türkiye’nin en iyi sanat okulu Resim Akademi’de deneyimli eğitmenlerden uluslararası standartlarda bir animasyon kursu almanın ayrıcalığını yaşayın, animasyon bölümü yetenek sınavları ve sonrasında farkınızla öne çıkın…

[widget-178]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77