Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

İç Mimarlık Bölümünü Kazanmak İçin Kursa Gitmek Şart Mı?

İç Mimarlık Bölümü İçin Hazır Mısınız?

Güzel Sanatlar Fakültelerinin büyük çoğunluğu üniversite sınavlarına ek olarak yetenek sınavları ile alım yapar. Ancak geçtiğimiz yıllarda iç mimarlık bölümü başta olmak üzere bazı Güzel Sanatlar Fakültesi bölümlerinin yetenek sınavı yerine TYT – AYT puanı ile alım yapacağının söylenmesi ve üniversitelerin buna itiraz etmesi kafaları biraz karıştırdı.

2016 ile 2021 arasında iç mimarlık bölümü yetenek sınavları yerine TYT – AYT sayısal puanı ile alım yapsa da üniversitelerin itirazlarıyla yetenek sınavları geri geldi. Gelin isterseniz iç mimarlık bölümü kazanmak için kursa gitmek şart mı sorusundan önce iç mimarlık bölümü nasıl kazanılır sorusunun yanıtını netleştirelim. Daha sonra da iç mimarlık bölümü için nasıl hazırlanabileceğinize göz atalım.

İç Mimarlık Bölümü Nasıl Kazanılır?

Geçtiğimiz yıllarda iç mimarlık bölümü için yetenek sınavının kaldırıldığı, adayların tıpkı diğer bölümlere girmek isteyen öğrenciler gibi TYT ve AYT sınavlarına girmesi gerektiği YÖK tarafından açıklanmıştı. Birçok üniversite iç mimarlık bölümü yetenek sınavı uygulamasının kaldırılmasına itiraz etti, ancak henüz sürecin netleşmediğini vurgulamak gerekiyor. Dolayısıyla ortada akılları karıştıran bir durum olsa da şimdilik iç mimarlık bölümü yetenek sınavları ile alım yapmıyor.

Yine de hemen vurgulayalım, kimi üniversiteler TYT ve AYT sınavlarından sonra ön kayıt aşamasında öğrencilere yetenek sınavları yapmayı sürdürüyor. Bu nedenle iç mimarlık bölümü yetenek sınavı uygulamasının sürüp sürmediğini öğrenmek için tercih edeceğiniz üniversitenin kayıt koşullarını incelemeniz gerekiyor.

İç Mimarlık Bölümü Yetenek Sınavları İçin Nasıl Hazırlanmalıyım?

İç mimarlık bölümü yetenek sınavı için her üniversite kendi sınav sistemini düzenlediğinden dolayı kesin bir sınav uygulamasından bahsetmek oldukça zordur. Yine de çoğu üniversitenin iki aşamalı bir yetenek sınavı yapmayı tercih ettiğini söyleyebiliriz.

İlk aşamada Güzel Sanatlar Fakültesine başvuran tüm öğrenciler birlikte sınava alınır ve bölüm ayırt edilmeksizin genel bir yetenek sınavı tabi tutulur. Buradaki sorular daha çok imgesel çizimler ve figürlerdir. İkinci aşamada ise iç mimarlık bölümü yetenek sınavı sorularına geçilir. İç mimarlık bölümü yetenek sınavları için adaylara genellikle tek, çift ve üç kaçışlı perspektif çizimleri, figür – mekan ilişkisi ve üç boyutlu görselleştirme gibi sorular sorulur.

İç mimarlık bölümü yetenek sınavları için hazırlanıyorsanız perspektif çalışmaları, figür çizimleri ve üç boyutlu tasarım gibi konulara odaklanmanız ve bol bol pratik yapmanız yetenek sınavını daha kolay atlatmanıza yardımcı olacaktır.

İç Mimarlık Kursu ile Şansınızı Arttırın!

Yukarıda saydığımız gibi iç mimarlık bölümü kazanmak için yetenek sınavlarında perspektif çizimleri ve üç boyutlu görselleştirme gibi konularda profesyonel düzeyde olmasa da birikim sahibi olduğunuzu göstermeniz gerekir. Bu alanda kendinizi geliştirmek için kursa gitmek zorunda olduğunuzu söyleyemeyiz. Ancak daha hızlı ve sağlam bir hazırlık süreci için iç mimarlık kursları oldukça faydalı olabilir.

Bilhassa Güzel Sanatlar Liselerinden mezun değilseniz temel tekniklerde eksiklerinizin olma olasılığı daha yüksektir. Buna ek olarak iç mimarlık bölümü yetenek sınavları için kendi başınıza hazırlanırken hatalarınızı düzeltecek bir eğitmen olmadığı için sık yaptığınız yanlışları alışkanlık haline getirmeniz de olasıdır.

Öğrenme Garantili İç Mimarlık Kursları ile Kendinizi Yetenek Sınavlarına Hazırlayın!

Akademik yolculuğuna Güzel Sanatlar Fakültelerinde devam etmek isteyenler için Resim Akademi’de çok sayıda kurs var! İç mimarlık kursu başta olmak üzere, teknik eğitimlerimiz, Güzel Sanatlar Fakültelerine hazırlık kurslarımız ve workshoplarımızla sanatınızda ustalaşmanıza destek oluyor, deneyim kazanmanızı sağlıyoruz.

Size özel hazırlanmış iç mimarlık kursu programlarıyla Türkiye’nin en iyi sanat okulunda eğitim almanın ayrıcalığını yaşamak istiyorsanız Resim Akademi ile tanışın… İç mimarlık bölümü yetenek sınavları için alanında uzman eğitmenlerle hazırlanın.

[widget-175]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77