Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Güzel Resim Çizmek İstiyorum Nasıl Başarabilirim? – Resim Kursları

Daha Güzel Resim Yapmak İstiyorum Nereden Başlamalıyım? 

Bazı insanlar tuvallerinin başına geçtiklerinde öyle eserler yaratılırlar, öyle duygular yansıtırlar ki herkes hayranlık duyar. Ve çoğu zaman da bu insanların elinde ya bir sihirli değnek olduğuna ya da doğuştan yetenekli ve şanslı oldukları düşünülür. Sanki resim çizmek, onların doğuştan sahip oldukları bir beceri gibi hissedilir.

Peki gerçekten de güzel resim çizmek, doğuştan gelen bir özellik midir? Değilse güzel resim çizmek istiyorum, daha iyi resim yapmak istiyorum nereden başlamalıyım diye merak edenler ne yapmalıdır? Gelin, en basit resim çizme tekniklerinden güzel resim çizmenin püf noktalarına kadar tüm ayrıntılara değinelim.

Güzel Resim Çizmek İstiyorum Diyenler İşte Size İpuçları!

Daha güzel resim yapmak istiyorum ne yapmalıyım diyorsanız öncelikle temel çizgi çizme alıştırmaları yapmanız gerekiyor. Çizimleriniz iyileştikçe gölge ve perspektif katarak çizgilerini güçlendirebilirsiniz. İlk başta bakarak resim çizmek, iyi bir yönlendirici olabilir. 

Güzel resim çizmek istiyorum diyorsanız öncelikle basit ve günlük yaşamda sık sık karşılaştığınız, detaylarına hakim olduğunuz nesneleri çizin. Eğer sık sık alıştırma yapmanıza rağmen resim çizmek konusunda desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız resim kurslarına başvurmayı ihmal etmeyin. 

Eğer resim çizme tekniklerine hakim değilseniz resim çizmek için ilk olarak düz, eğik ve yuvarlak çizgi pratiği yapın. Kalemi sayfa üzerinde düz bir çizgide sürükleyin, bu her ne kadar kolay bir alıştırma gibi görünse de oldukça zor olduğunu yaparken fark edebilirsiniz. 

Güzel çizmek istiyorum diyorsanız düz çizgiyi çekerken daha rahat hissettiğiniz anı beklemeniz gerekir. 

Kolay resim çizme tekniklerinden bir diğeri de farklı uzunluklarda, kalınlıklarda ve dokularda çizgiler çizmektir. Zikzak, dalgalı, eğri veya sepet örgüsü modelleri güzel resim çizmek için ihtiyaç duyduğunuz tecrübeyi sunacaktır.

Daha iyi resim yapmak istiyorum nereden başlamalıyım diyorsanız da bir sonraki adımınızda yuvarlak çizgilerinizi gölgelendirerek derinlik hissi katabilirsiniz. Örneğin basit bir daire çizin ve sanki sayfanın bir köşesinde ışık varmış gibi düşünün. O ışığın gelmediği tarafa derinlik katmak üzere kaleminizle hafifçe tarayın.

Gölgelerinizin sert olduğunu düşünüyorsanız yumuşatmak için yumuşak bir silgi veya temiz bir bez kullanabilirsiniz. 

Güzel resim çizmek istiyorum diyenlere önerilerimiz bitmedi… Şimdi de kağıdı ortalayamayanlar için bir püf nokta paylaşacağız. Eğer oranlama yapamadığınızı düşünüyorsanız kağıt üzerinde dikey ve yatay eşit çizgilerden oluşan bir ızgara çizebilirsiniz. 

Resim çizme tekniklerinden en önemlisi, perspektiftir. Perspektifi anlamak, gölgelemenizin ve gölgelerin daha gerçekçi görünmesine yardımcı olur. Perspektif alıştırması yapmaya başlamak için kağıdınıza ufku temsil edecek yatay bir çizgi çizin ve çizgide küçük bir nokta işaretleyin.

Daha Güzel Resim Çizmek İstiyorum Diyorsanız Yaparak Öğrenme Metodunu Uygulayın!

Resim çizmek konusundaki kabiliyetlerinizi geliştirmek, kaleminizi daha kontrollü bir şekilde kullanmak ve kağıdın başına geçtiğinizde kendinize çok daha güvenmek ister misiniz? O halde neden bir resim kursuna kaydolup resim çizme tekniklerini işin uzmanından öğrenmiyorsunuz?

Resim kurslarında resim çizme teknikleri, çizgi alıştırmaları ve diğer tüm detaylar uygulamalı olarak işlenir. Dolayısıyla siz de böyle internetten okuyarak ya da videolar izleyerek uğraşmak zorunda kalmazsınız. Resim kursunda ortalama üç aylık bir süre içerisinde resim çizme tekniklerinde ustalaşır ve çizgilerinizle gurur duymaya başlarsınız.

[widget-180]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77