Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Sahne Dekorları ve Kostüm Tasarımcısı Maaşları Ne Kadar?

Sanat Para Kazandırmaz Diye Düşünmeyin!

Güzel Sanatlar Fakültesi çoğu zaman iş kaygılarıyla birlikte anılır. Hele ki sahne dekorları ve kostüm tasarımı gibi çok daha dar bir alan söz konusu olduğunda bu tür endişelerin iyice ayyuka çıktığını söylemek mümkündür. Yine de vurgulamak gerekir ki sahne dekorları ve kostüm tasarımcısı maaşları açısından ufak bir inceleme yapmak bile tüm bunların pek de haklı önyargılar olmadığını göstermektedir.

Bir sahne dekorları ve kostüm tasarımcısı maaşı itibariyle oldukça yüksek gelirler elde edebilir. Ayrıca sahne ve kostüm tasarımcısı olarak işin yalnızca tasarım boyutunda olmadığınızı da hemen hatırlatalım. Eğer isterseniz kariyerinizi daha geniş tutarak sahne dekorları ve kostüm tasarımı için kullanılacak malzemelerin temin edilmesi gibi süreçleri de yönetebilir, çok daha yüksek kazançlara ulaşabilirsiniz. Gelin en iyisi, önce sahne dekorları ve kostüm tasarımı iş imkanları olarak Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerine neler vadediyor bir bakalım. Sonra da sahne dekorları ve kostüm tasarımcıları ne kadar kazanır sorusuna yanıt vermeye çalışalım.

Sahne Dekorları ve Kostüm Tasarımı İş İmkanları

Sahne dekorları ve kostüm tasarımı bölümü, adeta sinema ve tiyatro bölümlerinin kulisi gibidir. Bu açıdan bölümün iş olanakları da daha çok tiyatro, sinema ve televizyon eksenindedir. İşte sahne dekorları ve kostüm tasarımı iş imkanları:

  • Serbest sahne dekorları ve kostüm tasarımcısı olarak çalışabilirsiniz.

  • Özel veya kamu kurumlarında sahne ve kostüm tasarımcısı olarak çalışabilirsiniz.

  • Sahne dekorları ve kostümü bölümü mezunu olarak sahne sanatları danışmanı olabilirsiniz.

  • Güzel Sanatlarla ilgili eğitim veren özel kurumlarda eğitmen olarak çalışabilirsiniz.

  • Tiyatro oyunları için dekor, kostüm ve makyaj tasarımı yapabilirsiniz.

  • Sahne dekorları ve kostüm tasarımı için gerekli malzemeleri temin edebilirsiniz.

Sahne Dekorları ve Kostüm Tasarımcısı Maaşları

Artık asıl sorumuz olan sahne dekorları ve kostüm tasarımcısı maaşları ne kadar sorusuna geçebiliriz… Elbette yukarıda saydığımız ufak pozisyon farklılıkları sahne ve kostüm tasarımcısı maaşları üzerinde doğrudan belirleyicidir. Bu anlamda sahne dekorları ve kostüm tasarımı bölümü sanılandan çok daha geniş kariyer olanaklarına sahiptir. Serbest tasarımcı olarak çalışabilir, özel veya kamu kurumlarında iş bulabilir, sanat danışmanlığı yapabilir, sahne ve kostüm tasarımı için gerekli malzemeleri temin edebilirsiniz.

Deneyimsiz bir sahne dekorları ve kostüm tasarımcısı maaşı itibariyle başlangıçta biraz düşük gözükse de günümüzde rağbet edilen birçok meslekle kıyaslandığında çok daha yüksek bir gelire sahiptir. Üstelik 4-5 yıl gibi kısa bir sürede deneyimli bir sahne ve kostüm tasarımcısı olarak çok daha yüksek kazançlara ulaşabilir, 5 haneli rakamlarla maaş alabilirsiniz.

Ayrıca sahne dekorları ve kostüm tasarımcısı maaşları tahmin edebileceğiniz üzere müşteri portföyünüze bağlı olarak da değişkenlik gösterir. Özellikle serbest tasarımcı olarak çalışıyorsanız küçük bir ekip için tasarımlar yapmak kısa sürede daha ufak kazançlar elde etmenizi sağlayacaktır. Ancak daha uzun süredir sanat dünyasında yeri olan sanat topluluklarıyla çalışarak sahne dekorları ve kostüm tasarımcısı maaşları açısından çok daha tatmin edici rakamlara ulaşabilirsiniz.

Kazancınızı Artırmak İstiyorsanız Kendinize Yatırım Yapmalısınız!

Diğer sektörlere benzer bir biçimde sahne dekorları ve kostüm tasarımcısı maaşları da büyük oranda sektördeki deneyiminize ve birikiminize paralel olarak değişkenlik gösterir. Yaratıcılığınızı tasarımlarınızla gösterdiğiniz takdirde ülkemizin ve belki de dünyanın en iyi sanat topluluklarıyla çalışma şansı yakalayarak kariyerinizi zirveye taşıma fırsatı bulabilirsiniz.

Mesleki ve akademik kariyerinize avantajlı başlamak ve geleceğin aranan sahne ve kostüm tasarımcısı olmak istiyorsanız kendinizi geliştirmeye hiçbir zaman ara vermeyin! Resim Akademi’de sahne dekorları ve kostüm tasarımı alanında yeteneklerini geliştirmek ve işinde ustalaşmak isteyenlere özel teknik eğitimlerimiz ve workshop atölyelerimiz sizleri bekliyor… Alanında deneyimli ve uzman eğitmenlerden dersler alın, atölye çalışmalarında deneyim kazanın, kariyerinize bir adım önde başlayın…

[widget-179]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77