Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Sahne Dekorları ve Kostümü Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Sanatla İç İçe Bir Kariyer Fırsatı!

Genellikle çoğu insan Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin gelecekte iş bulma zorluğu yaşayacağını düşünür. Hele ki söz konusu sahne dekorları ve kostümü bölümü gibi çok daha dar kapsamlı bir alan olduğunda bu tür kaygıların iyice yükseldiğini söylemek mümkündür. Ancak hemen söylemek gerekir sahne dekorları ve kostüm tasarımı bölümü gerek az sayıda kişi tarafından tercih edilmesi gerekse göründüğünden çok daha kapsamlı bir alan olması ile mezunlarına bolca kariyer seçeneği sunmaktadır.

Geleceğinizi şekillendirmek için yeteneklerinize güvenmek istiyor, sahne dekorları ve kostüm tasarımı iş imkanları hakkında bilgi edinerek akademik ve mesleki kariyerinizi planlamayı arzuluyorsanız doğru adrestesiniz. Sahne dekorları ve kostümü bölümü mezunları ne iş yapar sorusunun cevabını yazımızda bulacaksınız.

Serbest Sahne Tasarımcısı Olabilirsiniz

Sahne tasarımcılığının da freelance’i olur mu diye düşünüyorsanız yanıldığınızı hemen söyleyelim. Sahne dekorları ve kostümü bölümü mezunları için en iyi kariyer seçeneklerinden biri serbest sahne tasarımcısı olarak çalışmaktır. Nitekim birçok tiyatro ve benzeri sanat merkezi bünyelerinde sahne tasarımcılığı gibi bir pozisyon barındırmak yerine freelance sahne tasarımcıları ile çalışmayı tercih etmekte, böylelikle zaten kısıtlı olan bütçelerini daha etkili bir şekilde yönetebilmektedir.

Özel Kurumlarda ve Kamu Kuruluşlarında Çalışabilirsiniz

Elbette sahne dekorları ve kostümü bölümü mezunu olarak tek seçeneğiniz freelance çalışmak değil. Sahne tasarımcısı olmak istiyorsanız özel ya da kamuya bağlı sanat merkezlerinde sanat tasarımcılığı yapabilir; tiyatro, opera, bale ve benzeri alanlarda kullanılan tek bir sahneyi farklı oyunlar için düzenleyebilirsiniz.

Oyunlar İçin Tasarımlar Yapabilirsiniz

Farklı oyunlar için giysi, kostüm, saç ve eşya gibi alanlarda kostüm tasarımı yapabilir, özellikle dönemsel oyunlar düzenleyen ekiplere hem tasarım hem de imkanınız varsa üretim açısından destek olabilirsiniz.

Sanat Danışmanlığı Yapabilirsiniz

Sahne dekorları ve kostümü bölümü mezunları için tek seçeneğin tasarımcılıktan geçmediğini hemen vurgulayalım. Sahne dekorları ve kostüm tasarım bölümü mezunu olarak sanat danışmanlığı yapabilir, provaları izleyerek dekorlar ve kostümler hakkında görüşlerinizi sanat ekibiyle paylaşabilir, süreci denetleyerek gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Eğitmen veya Akademisyen Olabilirsiniz

Eğer kariyerinize sahada devam etmek istemiyorsanız sahne dekorları ve kostüm tasarımı bölümü ile kariyerinizi eğitmen olarak da şekillendirebilirsiniz. Güzel Sanatlar Fakültelerinde öğretici eleman olarak çalışabilir, özel eğitim kurumlarında sahne dekorları ve kostüm tasarımı kursları vererek farklı bir kariyeri tercih edebilirsiniz.

Yeteneklerinizle Fark Yaratmak İstiyorsanız Zaman Kaybetmeden Hazırlanmaya Başlayın!

Sahne arkasının yıldızı olmak, tasarımlarınızla izleyicileri büyülemek, sahne dekorları ve kostümü bölümü okuyarak sanatla iç içe bir meslek edinmek istiyorsanız şimdiden hazırlanmaya başlayın! Unutmayın, sahne dekorları ve kostüm tasarımı bölümü olan üniversiteler yetenek sınavları ile öğrenci alımı yapıyor. Dolayısıyla sahne dekorları ve kostümü bölümü öğrencisi olmak için yetenek sınavında çizim ve tasarım yeteneğinizi göstererek kendinizi kanıtlamalı, hayal gücünüzü doğru temeller üzerine inşa edebilmelisiniz.

Resim Akademi’de sizler için sahne dekorları ve kostüm tasarımı kursları, diğer teknik eğitimlerimiz, konservatuvara hazırlık kurslarımız ve workshop atölyelerimizle hem eğlenceli hem de doyurucu programlar hazırladık. Gelin, bir kahvemizi için, hayalleriniz hakkında sohbet edelim… Size en uygun sahne dekorları ve kostüm tasarımı eğitimi ile geleceğe birlikte hazırlanalım!

[widget-179]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77