Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Sahne Dekorları ve Kostümü Bölümünü Kazanmak İçin Kursa Gitmek Şart Mı?

Kursa Gitmeden Yetenek Sınavı Kazanılır Mı?

Tasarımlarınızla sahnenin yıldızı olmak istiyorsanız sahne dekorları ve kostümü bölümü aradığınız fırsatı size sunabilir. Güzel Sanatlar Fakültelerinden yetişerek tiyatro, bale, opera, sinema, reklam ve televizyon gibi alanların set ve sahne düzenlemelerinde çalışabilir, sahne dekorları ve kostümü bölümü ile geleceğinizi yeteneklerinizin şekillendirmesini sağlayabilirsiniz.

Ancak bunun için öncelikle sahne dekorları ve kostümü yetenek sınavları ile kendinizi kanıtlamalı, Güzel Sanatlar Fakültesinde eğitim almaya hak kazanmalısınız. Peki sahne dekorları ve kostümü bölümünü kazanmak için nasıl hazırlanmalısınız, kursa gitmeden yetenek sınavı kazanılır mı? Gelin, önce sahne dekorları ve kostümü bölümü nasıl kazanılır sorusuna yanıt verelim, sonra da bölüme hazırlanmak için neler yapabileceğinizi inceleyeceğiz.

Sahne Dekorları ve Kostümü Bölümü Nasıl Kazanılır?

Sahne dekorları ve kostümü yetenek sınavları ile alım yapan bölümler arasındadır. Ancak yetenek sınavı öncesinde öğrencilerin TYT sınavına da girmesi gerekir. TYT sınavında baraj puanını geçmek yeterlidir. Baraj puanını geçen öğrenciler daha sonra sahne dekorları ve kostümü yetenek sınavları için üniversitenin sınav tarihlerini takip etmelidir.

Çoğu Güzel Sanatlar Fakültesi sahne dekorları ve kostümü yetenek sınavı sürecini iki aşamalı bir şekilde gerçekleştirir. İlk önce genel görsel algı ve çizim yeteneklerinden sınav olan öğrenciler ikinci aşamada ise daha çok bölüm özelinde test edilir. Bu aşamada figür ve desen çizimlerinizin yanı sıra sahne kostümleri, kumaşlar, dekor malzemeleri ve üretim teknolojileri hakkında bilgi sahibi olmanız beklenir.

Sahne Dekorları ve Kostümü Bölümü Yetenek Sınavları İçin Nasıl Hazırlanmalıyım?

Sahne dekorları ve kostümü yetenek sınavları üniversitelerin kendileri tarafından düzenlenir. Bu nedenle sorular hakkında net bir fikir sahibi olmak zordur. Yine de tercih edeceğiniz üniversitenin öğrencilerine veya mezunlarına ulaşarak tavsiye alabilir, soru tarzları hakkında fikir edinebilirsiniz. Ayrıca üniversitelerin çoğunun belli bir soru standardına sahip olduğunu da söyleyebiliriz.

Sahne dekorları ve kostümü yetenek sınavı için öğrenci adaylarına genellikle figürlü kompozisyonlar sorulur. İnsan anatomisi başta olmak üzere figür çizimi ve tasarım gibi konular soruların önemli bir bölümünü oluşturur. Ayrıca jüri, kumaşlar, tekstil teknolojileri, dekor ve kostümlerin üretim aşamaları gibi konular hakkında belli bir noktaya kadar fikir sahibi olmanızı bekleyebilir.

Tüm bunlara bakarak sahne dekorları ve kostümü tasarımı bölümü yetenek sınavları için hazırlanırken figür çizimleri, üç boyutlu görselleştirme, dijital çizim ve kumaş çeşitleri gibi konulara ağırlık vermenizin faydalı olacağını söyleyebiliriz.

Sahne Dekoru ve Kostüm Tasarımı Kursu Almanız Gerekir Mi?

Sahne dekoru ve kostümü yetenek sınavları için hazırlanırken profesyonel destek almak elbette şart değildir. Ancak kaliteli bir eğitim kurumundan alacağınız sahne dekoru ve kostüm tasarımı kursu hazırlık sürecinde işinizi büyük ölçüde hızlandıracak ve kolaylaştıracaktır. Unutmayın ki kaliteli sanat merkezlerinde eğitim veren eğitmenlerin birçoğu aynı zamanda akademisyendir veya akademi ile dirsek teması içerisindedir.

Bu nedenle sahne dekoru ve kostümü bölümünü kazanmak için yetenek sınavlarında ihtiyaç duyabileceğiniz teknikleri ve bilgileri kazanımlarınız arasına eklemeniz için faydalı olabilirler. Aynı zamanda alanında uzman eğitmenlerden eğitim almak temel eksiklerinizi kapatmak ve yanlış bildiklerinizi telafi etmek açısından da büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

Öğrenme Garantili Kurslar İçin Resim Akademi

Sahne dekoru ve kostümü bölümü için hazırlanıyor, tasarımlarınızla sahnenin yıldızı olmak istiyorsanız Resim Akademi’de dolu dolu eğitimler sizleri bekliyor. Başta sahne dekoru ve kostüm tasarımı kursu olmak üzere teknik eğitimlerimiz, Güzel Sanatlara hazırlık kurslarımız ve workshop atölyelerimizle işin tekniğini eğlenceli bir ortamda öğrenmenizi ve bolca uygulamayla deneyim kazanmanızı sağlıyoruz.

İsteyin, karar verin ve harekete geçin! Sahne dekoru ve kostümü yetenek sınavları ve sonrasında başarılı olmak için Türkiye’nin en iyi sanat okulu Resim Akademi’de tutkunuzu hayatınızın bir parçası haline getirin, hayallerinize bir adım daha yaklaşın...

[widget-179]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77