Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünü Kazanmak İçin Kursa Gitmek Şart Mı?

Güzel Sanatlar Fakültelerine Nasıl Hazırlanmalısınız?

Hayal gücünüzle gündelik hayatımızı kolaylaştıran ürünleri tasarlamak, insanların yaşamına dokunmak ve yaratıcılığınızı mesleğiniz haline getirmek istiyorsanız endüstri ürünleri tasarımı bölümü size aradığınız fırsatı vadediyor olabilir. Yine de hemen belirtelim ki eğer endüstri tasarımı bölümünü kazanmak için yeteneklerinizi geliştirmeli, disiplinli bir hazırlık dönemi geçirmelisiniz.

Peki endüstri ürünleri tasarımı bölümüne nasıl girilir? Endüstri ürünleri tasarımı bölümü okumak istemesine rağmen çok sayıda öğrenci, Güzel Sanatlar Fakültelerinin işleyişi ve öğrenci alımları hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı için hazırlanmaya nereden başlayacağını bilemiyor. Bu nedenle sizler için öncelikle endüstri ürünleri tasarımı bölümü için nasıl hazırlanmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Ancak ilk olarak endüstri ürünleri tasarımı yetenek sınavları hakkındaki kafa karışıklığını giderelim.

 

Endüstri Ürünleri Tasarımı Yetenek Sınavları Kalktı Mı?

Endüstri ürünleri tasarımı bölümü 2 yıllık ön lisans ve 4 yıllık lisans olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. 4 yıllık lisans programı şeklindeki bölümler endüstri ürünleri tasarımı yetenek sınavları ile alım yapmaz. Bunun yerine öğrencilerin önce TYT, sonra da AYT sınavına girmesi gerekir. 4 yıllık lisans endüstri ürünleri tasarımı bölümü alım puanı SAY (sayısal) olarak hesaplanır.

Buna karşılık 2 yıllık ön lisans endüstri ürünleri tasarımı bölümü için öncelikle TYT sınavına girerek baraj puanını geçmek gerekir. Ancak bunun sonrasında öğrencilerin AYT sınavına girmesine gerek yoktur. AYT yerine öğrencileri endüstri ürünleri tasarımı yetenek sınavı beklemektedir.

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Nasıl Kazanılır? Nasıl Hazırlanmalıyım?

4 yıllık lisans programları ile endüstri ürünleri tasarımı bölümü kazanmak için ilk olarak TYT ve AYT sınavlarına hazırlanmanız gerekir. Çünkü 4 yıllık endüstri ürünleri tasarımı bölümlerinde yetenek sınavları yoktur. Yine de yeteneklerinizi geliştirmek ve bölüme başladığınız ilk dönemde zorluk çekmemeniz adına çizim becerileriniz üzerinde durmanızı ve aşağıda sayacağımız hususlara çalışmanızı tavsiye ederiz.

2 yıllık ön lisans programlarında ise yetenek sınavları ile alımlar sürmektedir. Endüstri ürünleri tasarımı yetenek sınavları genel olarak gündelik hayatımızda kullandığımız nesnelerin kompoze edilmesine yöneliktir. Öğrencilerden gündelik hayatta kullandıkları nesneleri gerek modelden gerekse hayalden çizim yoluyla resmetmesi beklenir.

Bu açıdan endüstri ürünleri tasarımı yetenek sınavı için hazırlanırken bilhassa obje çizimi, obje-mekan ilişkisi ve üç boyutlu görselleştirme gibi konulara odaklanmak sınav sırasında işinizi kolaylaştırabilir.

Endüstri Ürünleri Tasarımı Kursları ile Hazırlığınızı Sağlam Yapın!

Elbette endüstri ürünleri tasarımı yetenek sınavları öğrenci adaylarından profesyonel seviyede bir çizim veya tasarım becerisi beklemez. Ancak yine de temel konulardaki birikim ve yeteneklerinizi göstermeniz diğer adayların önüne geçmeniz için iyi bir fırsattır. Nitekim Güzel Sanatlar Fakültelerinin kontenjan bakımından çoğu zaman sınırlı olduğu düşünülürse sizi öne geçirecek kazanımlar edinmeniz son derece önemlidir.

Elbette kursa gitmeden yetenek sınavı sonuçlarında başarılı olmanız mümkündür. Ancak yine de endüstri ürünleri tasarımı kursları ile yetenek sınavlarında kendinizden çok daha emin bir performans sergileyebilir, sadece yetenek sınavı için değil sonrası için de hazırlık yapabilirsiniz.

Geleceğinizi Riske Atmayın! Öğrenme Garantili Kurslarla Yeteneklerinizi Şekillendirin!

Resim Akademi’de öğrenme garantili endüstri ürünleri tasarımı kursları sizleri gelecek için hazırlıyor, hem Güzel Sanatlar Fakülteleri için ihtiyacınız olacak becerileri kazanımlarınız arasına eklemenizi sağlıyor hem de mesleğinizin sırlarını öğrenmenize olanak tanıyoruz. Teknik eğitimler, Güzel Sanatlar Fakültelerine hazırlık kursları ve workshoplarla sizlere deneyim kazanarak gelişme fırsatı sunuyoruz.

Endüstri ürünleri tasarımı yetenek sınavları ve sonrasında başarılı olmak, mesleğinizde aranan bir isim haline gelmek için bizimle iletişime geçin. Resim Akademi’de tutkunuzu hayatınızın bir parçası haline getirin, hayalleriniz için dev bir adım atın…

[widget-177]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77