Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Natürmort Resim Sanatını Ne Kadar İyi Tanıyorsunuz?

Natürmort Resim Nedir? Natürmort Resim Kursunda Öğrenilir mi?

Natürmort resim, hareketsiz nesnelere odaklanan çizimlerdir. Natürmort resim sanatında nesneler asla hareket etmez, konusunu cansız varlıklar oluşturur. Ve genellikle çiçek, meyve ve ev eşyaları resmedilir. 

Natürmort resim sanatı, insana odaklanan figür çizimin tam tersidir. Resim kurslarında yeni başlayanlara natürmort resimler önerilir. Hem daha az detay içermesi hem de basit şekillerden oluşması dolayısıyla natürmort resim kurslarında sık sık uygulanan bir resim türüdür.

Kolay Natürmort Çizimi İçin Konu Olarak Neler Seçilebilir?

Natürmort karakalem veya yağlı boya ile yapılan, bir diğer alternatif olarak da akrilik ve sulu boya ile denenen resimlerdir. Modern sanatta önemli bir yeri bulunan natürmort resimlerde en yaygın olarak kullanılan temalar şu şekildedir: 

  • Çiçek aranjmanları: Çiçek buketleri ve vazolar, kolay natürmort çizimi yapmak isteyenler için güzel bir seçenektir. 

  • Masa üstünde yiyecekler: Natürmort yağlı boya tablolarda en çok karşılaşılan temalardan biri de ziyafet masaları ve meyve tabaklarıdır. 

  • Basit nesneler: Günlük hayatta sık sık karşılaştığımız ve hemen hemen her ortamda bulunabilecek sıradan nesneler, natürmort resmin en temel konularındandır. 

Natürmort Resim Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Natürmort resim sanatının amacı, sıradan nesnelere yeni bakış açıları kazandırmaktır. Yani bir natürmort resme bakarken temanın ne anlama geldiğini düşünmek gerekir. Natürmort çizimi konusuna geldiğimizde ise başlangıçta öğrencilerimize bir iki meyve veya sürahi gibi kompozisyonlarla başlamalarını öneriyoruz. Kolay natürmort çizimi için basit bir tema seçmek çok önemli. 

Natürmort resim kursunda, natürmort yağlı boya ve natürmort karakalem çizimleri yaparken öncelikle kurşun kalemle model çıkartılır. Ardından modelin ışık ve gölge olması gereken yerlerine dokunuşlar yapılır. Renklendirme aşamasından önce çizgilerin perspektifinin doğru olup olmadığını kontrol etmek gerekir. 

Natürmort resim kurslarında eğitmenler birebir olarak öğrencileriyle ilgilenir ve model daha kolay bir şekilde çıkarılır. Bir sonraki adımda da gölgeli kenarların üzerinden başlayacak şekilde koyuluk rengine uygun renklendirmelerle resmin tüm noktaları boyanır.

Natürmort Resim Kursu Nasıl Geçer?

Natürmort resim sanatının tarihinden başlayarak tekniklerine, ünlü sanatçılarına ve örneklerine kadar geniş bir çerçevede bilgi sunan natürmort resim kurslarında mesleki ve hobi olarak iki başlıkta eğitimler verilir. Resim öğretmenleri ve ressamlar, yeteneklerine bir yenisini daha eklemek için natürmort resim kursunu tercih ederken resme ilgi duyan kişiler de boş vakitlerini değerlendirmek için natürmort resim eğitimine katılabiliyor. Dersler uygulamalı olarak işleniyor ve talep eden öğrenciler için özel natürmort resim kursu da planlanıyor. 

Resim Akademi Natürmort Kursuna Katılın!

Resim Akademi olarak Türkiye’nin en iyi resim okuluyuz ve natürmort resim sanatında alanında uzman eğitmenlerle çalışıyoruz. Natürmort resim eğitimi için gerekli olan tüm malzemeleri en kaliteli olacak şekilde atölyelerimizde hazır bulunduruyoruz.

Natürmort resim sanatını sevdirebilmek ve öğrencilerimizde sanat bilinci oluşturabilmek için kapsamlı bir eğitim veriyoruz. Eğer siz de kolay natürmort çizimi ile başlayıp profesyonelliğe doğru adım atmak istiyorsanız Resim Akademi’yi tercih edebilirsiniz. 

[widget-180]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77