Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Yeni Başlayanlar İçin Kolay Çizim Teknikleri – Resim Nasıl Çizilir?

Çizim Tekniklerini Öğreniyoruz! – Adım Adım İlerleyin!

Resim çizme tekniklerini öğrenmeye neden ihtiyacınız olduğunu biliyor musunuz? Çizim teknikleri, basit karalamalarınızı bir eskiz haline getirebilecek, kaleminizin hareketlerini başka bir seviyeye taşıyabilecek, resimlerinize derinlik ve incelik katacak yöntemlerdir. 

Resim çizme tekniklerini öğrenmeden iyi bir resim yapabilmeniz mümkün değil. Kağıdın başına geçtiğinizde rastgele çizimler yaparsanız yarattığınız esere duygu katamazsınız. Merak etmeyin, çizim tekniklerini öğrenmek hiç de zor değil. Hatta belki de farkında olmadan, standart hareketlerinizle birlikte çizim tekniklerinden bazılarını kullanıyor olabilirsiniz. 

Resim Çizim Teknikleri Neler? – Yeni Başlayanlar İçin Kolay Çizim Teknikleri

Harika bir resim yapmanın en önemli unsuru, doğru çizim tekniklerini uygulamaktır. Konunuzu doğru bir şekilde işleyebilmeniz, gölgelendirme ve vurgulama yapabilmeniz için resim nasıl çizilir, bilmeniz gerekiyor. Şimdi sizlere yeni başlayanlar için kolay çizim tekniklerinden bahsedeceğiz. Tabii profesyonelleştiğinizde kullanabileceğiniz farklı çizim teknikleri de var. Ancak başlangıç için aşağıdaki 6 tekniğin size yeterli olduğunu düşünüyoruz. 

Dikey Tarama & Yatay Tarama - Resim Çizme Teknikleri

Yukarıdan aşağı doğru uygulanan ve birbirine paralel olarak yapılan çizimlerde işaretler hızlı ve gevşek olarak başlar, bu çizim tekniğinde mesafeyi ve basıncı kontrol etmek kolaydır. 

Çizim tekniklerinden bir diğeri olan yatay taramada da dikey taramada uygulanan yöntem, yatay olacak şekilde uygulanır. Yani bu kez soldan sağa veya sağdan sola olacak şekilde yan çizgiler çizilir. 

Yeni başlayanlar için kolay çizim tekniklerinden bir diğeri de eğimli tarama adı verilen dikey ve yatayın zıttı olarak bir köşeden diğer bir köşeye tek yönde uygulanan çizimlerdir. 

Tüylenme - Resim Çizme Teknikleri

Resim kurslarında yeni başlayanlar için kolay çizim tekniklerinden biri olarak sunulan tüylenme metodunda maksimum etkiyi sağlamak için yumuşak bir kalem kullanılır. Yüzeye basınç uygulayarak koyu bir grafit tabakası elde edilir. Ardından bir kağıt veya karton yardımı ile noktalar karşısına kadar ovalanır. 

Döngü - Resim Çizme Teknikleri

Resim nasıl çizilir diyenler için farklı çizim tekniklerinden bir diğeri de döngüler. Burada rastgele olacak şekilde açık, kapalı, büyük ve küçük döngüler yapılır; döngülerin yönleri, yoğunluğu ve mesafeleri hesaplanarak farklı varyasyonlar denenebilir. 

Zikzak - Resim Çizme Teknikleri

Resim çizme tekniklerinden bir diğeri de zikzaklar. Bu çizim tekniğini uygularken kalem kağıttan kaldırılmaz; bir noktadan başlanılır ve bir kare elde edene kadar kısalı uzunlu zikzaklar yapılır. Zikzakların dış hatlarını takip ederek pek çok şeklin silueti çıkarılabilir. 

Sepet Örgüsü - Resim Çizme Teknikleri

En çok tercih edilen çizim tekniklerinde sırada sepet örgüsü var. Tıpkı bir sepetin dokusunu çizer gibi her biri aynı sayıda yatay ve dikey taramalar yapılır ve altlı üstlü olarak birbirine bağlanır. 

Çizim Teknikleri ile İlgili Öneriler – Profesyonel Bir Destek Vuruşlarınıza İncelik Katar!

Yeni başlayanlar için kolay çizim tekniklerinin birkaçından bahsettik. Elbette farklı resim türlerine uygulanabilecek farklı çizim teknikleri de mevcut. Ancak amatör bir çizerseniz sizin için bu 6 teknik faydalı olabilir. Çizgileriniz geliştikçe ve yetenekleriniz arttıkça farklı çizim tekniklerini öğrenmeye de başlayabilirsiniz. 

İyi çizim pratik gerektirir; dolayısıyla resim çizme tekniklerinde ustalaşmak için bolca pratik yapmanız ve işi uzmanından öğrenmeniz gerekir. Video izleyerek veya kitaptan okuyarak resim yapmada başarılı olmanız biraz uzun sürebilir. Resim kursuna katılıp çizim tekniklerinde kısa sürede istediğiniz seviyeye gelebilirsiniz. 

[widget-180]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77