Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Resim Yeteneğini Geliştirmenin Yolları Nelerdir?

Resim Yeteneğini Geliştirmek İsteyenler Ne Yapmalı? – Paslanmayın!

Resim yeteneğini geliştirmek, becerilere bir yenisini daha eklemek, sanatsal bakış açısı oluşturmak çok önemlidir. İnsanların çoğu mevcut yeteneklerini fark ettiğinde bunun süregeleceğini düşünerek bu konuda hiçbir çaba sarf etmezler ve kendilerini geliştirmezler.

Çok geçmeden ise paslandıklarını, yenilikçi olamadıklarını, isteklere yanıt veremediklerini ve yetersiz olmaya başladıklarını görürler. Aynı durum resim yeteneği için de geçerlidir. Eğer resim yeteneğini geliştirmek için bir şey yapmazsanız, yeteneklerinizin hayatınız boyunca size yeteceğini düşünürseniz bir de bakmışsınız ki pek çok kişinin gerisinde kalmışsınız…

Resim Yeteneğini Geliştirme Yöntemleri – Nasıl Çalışmalı Neler Yapmalısınız?

Resim yeteneğini geliştirmenin yollarından bahsetmeden önce yaygın bir yanlışı düzeltmek istiyoruz. Benim resim yapmaya yeteneğim yok, resim çizemiyorum, eğitim de alsam çizemem gibi bir durum söz konusu değil. Yetenekler yalnızca doğuştan gelmez. Sonradan kazanılan yetenekler de vardır. Elbette resim yapmak konusunda doğuştan gelen bir kabiliyete sahip olanlar olabilir. Ancak sıfırdan resim eğitimi alarak sizler de en az onlar kadar profesyonel resimler yapabilirsiniz. Şimdi gelin resim yeteneğini geliştirme yöntemlerini görelim. 

Durumunuzu Anbean Takip Edin - Resim Yeteneğini Geliştirme Yolları

Resim yeteneğini geliştirmek isteyen öğrencilerimize her zaman yaptığımız bir öneriyle başlayalım. Eğer kendinizi anlık olarak takip ederseniz eksiklerinizi daha iyi fark edersiniz. Bu yüzden yaptığınız her bir resmin fotoğrafını çekebilirsiniz. Hatta bir diğer resim çalışmanızda bu fotoğrafı karşınıza koyarak geliştirmeniz gerektiğini düşündüğünüz bölümlerde daha özenli davranabilirsiniz.

Çizim yeteneğini geliştirmek için bu metodu kullandığınızda birkaç aylık bir süre içerisinde ne kadar yol katettiğinizi kendiniz de fark edebilirsiniz. 

Eleştirilere Açık Olun - Resim Yeteneğini Geliştirme Yolları

Resim yeteneğini geliştirme yöntemlerinden en önemlisi, insanların gözlemlerine başvurmaktır. Bu konuda kendinize iki profil belirleyebilirsiniz. Mümkünse 1. profilde sizi teknik olarak eleştirebilecek resim öğretmeni gibi bir uzman, ikinci profilde de objektif değerlendirme yapacak kişilerden destek alabilirsiniz. 

Eksiklerinizi Giderin - Resim Yeteneğini Geliştirme Yolları

Resim ve çizim yeteneğini geliştirmek için eksiklerinizi buldunuz, eleştirilerinizi aldınız. Bundan sonraki adımınız da mutlaka bu eksikleri gidermek, daha iyi çalışmalar ortaya koymak olsun. Eğer kendi başınıza çözemediğiniz bir durum varsa araştırmalar yapıp kaleminizi daha iyi kullanmanın yollarını araştırabilirsiniz.

Resim Kursuna Gidin - Resim Yeteneğini Geliştirme Yolları

Evde tek başınıza çalışarak ya da video izleyerek resim yeteneğinizi geliştirmek zor olabilir. Resim kursuna gittiğinizde eğitmenle bire bir çalışarak daha hızlı ve daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. 

Çocuğun Resim Yeteneği Nasıl Geliştirilir?

Resim yeteneğini geliştirme yöntemleri yalnızca yetişkinler için mi geçerli? Tabii ki hayır. Kalem tutmaya başladığı andan itibaren bir şeyler karalayan, fırçalarını ve boya kalemlerini elinden düşürmeyen çocuklar için de resim yeteneğini geliştirmenin yollarına değinmek gerekiyor. 

Aileler çocuklarının yaşıtlarında olduğu gibi rastgele karalamalar değil de anlamlı çizgiler yarattığını gördüklerinde mutlu olur ve bu yeteneği geliştirmenin çabasına girerler. Eğer siz de çocuğun resim yeteneği nasıl geliştirilir diyen duyarlı anne babalardan biriyseniz sizlere mutlaka ve mutlaka çocuk resim kurslarını öneriyoruz.

Resim kursuna katılan çocuklar, burada yaşlarına uygun etkinliklerle resim sanatı ile tanışırlar. Sulu boyalarla, parmak boyalarla ve akrilik boyalarla egzersizler yaparlar. Resim yeteneğini geliştirmenin yanında aynı zamanda da hayal güçlerini, yaratıcılıklarını ve üretkenliklerini artırırlar.

[widget-180]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77