Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Heykel Bölümünü Kazanmak İçin Kursa Gitmek Şart Mı?

Heykel Bölümü Yetenek Sınavları İçin Hazır Mısınız?

Plastik sanatların en eskilerinden biri olan heykelcilik, günümüzde de üç boyutlu estetik formların en önemlilerinden biridir. Bugün artık heykel bölümü ile yetiştirilen heykel sanatçıları veya heykeltıraşlar heykel bölümü derslerinde heykel sanatının tarihini ve heykelciliğin tekniğini öğrenir. Peki heykel bölümüne nasıl girilir?

Güzel Sanatlar Fakültesinde heykel bölümü okumak isteyen pek çok öğrenci heykel bölümünü kazanmak için hazırlanırken nereden başlayacağından emin olamıyor. Siz de heykel bölümü yetenek sınavları hakkında daha fazla bilgi almak ve hazırlık sürecini daha bilinçli bir şekilde planlamak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Heykel Bölümü Nasıl Kazanılır?

Heykel bölümü kazanmak için öncelikle üniversitelerin diğer bölümlerini hedefleyen öğrencilerle birlikte TYT sınavına girmeniz gerekir. TYT sınavına kadar Güzel Sanatlar Fakülteleri ile diğer öğrenciler arasında bir fark yoktur. TYT sınavında baraj puanını geçen öğrenciler heykel bölümü yetenek sınavları için başvurmaya hak kazanır. Ancak hemen hatırlatalım, kimi üniversiteler TYT baraj puanını ÖSYM’nin barajından biraz daha yüksek tutabilmektedir.

TYT sınavında baraj puanını geçtikten sonra ise öğrencileri heykel bölümü yetenek sınavları beklemektedir. Heykel bölümü yetenek sınavları bölümün akademisyen kadrosu tarafından hazırlanır. Dolayısıyla hangi konulardan nasıl bir sınav yapılacağını söylemek zordur. Yine de üniversitelerin büyük çoğunluğu iki aşamalı yetenek sınavları gerçekleştirmektedir. İlk sınav Güzel Sanatlar Fakültesi öğrenci adaylarının tamamını kapsarken ikinci sınav heykel bölümü de dahil olmak üzere her bir bölümün kendi adaylarına yaptığı sınavdır.

Heykel Bölümü Yetenek Sınavları İçin Nasıl Hazırlanmalıyım?

Heykel bölümü yetenek sınavları için her üniversite kendi sınav yöntemini belirler ve sınav sürecini düzenler. Ancak yukarıda da belirttiğimiz genellikle iki aşamalı bir sınav yöntemi uygulanır. Sınavın ilk aşamasında Güzel Sanatlar Fakültesine başvuran tüm aday öğrenciler elemeye tabi tutulur. İkinci aşamada ise ilk sınavı geçen adaylar heykel bölümü ve diğer bölümlere ayrılarak kendi alanlarından sınav olur.

İlk sınav ve ikinci sınav genellikle birbirine benzer şekilde kurgulanır. Öğrencilerden çizim yeteneklerini ve temel becerilerini göstermesi için imgesel veya modelden çizim yapması istenir. Heykel bölümü kazanmak için başta anatomik çizimler olmak üzere figür mekan ilişkisi, üç boyutlu sahneleme gibi teknikler üzerine çalışmanız ve temel becerileri edinmeniz son derece önemlidir. Bunun için hazırlanma aşamasında bol bol nü ve giyinik insan figürü çizimleri yapmalı ve usta sanatçıların çizimlerini bol bol incelemelisiniz.

Kursa Gitmek Şansınızı Arttırır!

Heykel bölümü kazanmak için elbette profesyonel düzeyde olmasa da temel çizin tekniklerini bilmeniz gerekir. Elbette kursa gitmeden yetenek sınavı sürecinde başarılı olmanız mümkündür, ancak özellikle Güzel Sanatlar Liselerinden mezun değilseniz temel teknik bilgiler açısından çeşitli eksiklere sahip olmanız olasıdır.

Bu noktada heykel bölümü hazırlık kursları, yetenek sınavları sırasında ihtiyaç duyacağınız temel bilgi ve becerileri kazanımlarınız arasına eklemenize olanak tanır. Eğer deneyimli bir eğitmen kadrosuna heykel kurslarından eğitim alırsanız yalnızca heykel bölümü yetenek sınavları sonucunda daha başarılı olmakla kalmaz, bölümde eğitim görürken de birikiminizle öne çıkabilirsiniz.

Heykel Bölümü Yetenek Sınavları İçin Öğrenme Garantili Kurslar

Geleceğini ve eğitim hayatını sanatla şekillendirmek isteyenler için Resim Akademi’de uluslararası standartlarda kurs programları ve workshoplar sizi bekliyor. Teknik eğitimlerimiz, Güzel Sanatlar Fakültelerine hazırlık kurslarımız ve heykel atölyelerimizle tekniğinizi geliştirmenize destek oluyor, sizleri heykel bölümü yetenek sınavları için hazırlıyoruz.

İsteyin, karar verin ve harekete geçin! Heykel bölümü yetenek sınavları ve sonrasında başarılı olmak için Türkiye’nin en iyi sanat okulu Resim Akademi’de tutkunuzu hayatınızın bir parçası haline getirin, hayallerinize bir adım daha yaklaşın...

[widget-173]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77