Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Heykel Bölümü Taban Puanları

Güzel Sanatlar Fakültelerine Hazırlananlar İçin İpuçları

Güzel Sanatlar Fakültelerine girmek isteyen pek çok öğrencinin en çok merak ettiği konuların başında heykel bölümü taban puanları geliyor. Özellikle son yıllarda heykel bölümü gibi güzel sanatlar bölümlerinden yetenek sınavlarının kaldırılması gündeme geldiği için birçok sanatsever gencin bu konuda zihni biraz karışık...

Ancak hemen belirtmek gerekiyor ki heykel bölümü yetenek sınavı ile alım yapmaya devam eden bölümler arasında. Yine de heykel bölümü yetenek sınavları için hak kazanmadan önce TYT sınavına girmeniz gerekiyor. Aşağıda heykel bölümü taban puanları ve öğrenci alımlarının nasıl yapıldığını daha detaylı bir şekilde açıklayacağız.

Heykel Bölümü Nasıl Kazanılır?

Heykel bölümü kazanmak için ilk olarak üniversitelerin diğer bölümlerine hazırlanan adaylarla birlikte TYT sınavına girmeniz gerekiyor. TYT sınavından baraj puanını geçtikten sonra ise öğrencileri heykel bölümü yetenek sınavları bekliyor. Heykel bölümü yetenek sınavları bölümün akademisyen kadrosu tarafından hazırlanıyor. Dolayısıyla hangi konulardan nasıl bir sınav yapılacağını söylemek zor. Yine de üniversitelerin büyük çoğunluğu iki aşamalı yetenek sınavları gerçekleştirmektedir.

İlk sınav Güzel Sanatlar Fakültesi öğrenci adaylarının tamamını kapsarken ikinci sınav heykel bölümü de dahil olmak üzere her bir bölümün kendi adaylarına yaptığı sınavdır.

Heykel Bölümü Taban Puanları Kaç?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi çoğu Güzel Sanatlar Fakültesi için heykel bölümü taban puanları TYT  baraj puanına eşit. Dolayısıyla TYT sınavından 150 puan almanız heykel bölümü yetenek sınavı için hak kazanmanıza yeterli. Ancak hemen belirtelim, bazı üniversiteler TYT baraj puanından biraz daha yüksek bir taban puanı belirleyebiliyor. Şu an heykel bölümü taban puanları söz konusu olduğunda bunu yapan tek üniversite Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi. Mimar Sinan’da heykel bölümü yetenek sınavı öncesinde TYT sınavından 180 puan almanız gerekiyor.

Heykel Bölümü Yetenek Sınavları Zor Mu?

Heykel bölümü yetenek sınavı için her üniversite kendi sorularını belirliyor. Dolayısıyla merkezi bir sınav sistemi söz konusu olmadığı için heykel bölümü yetenek sınavları hakkında kesin bir zorluk kriterinden bahsetmek oldukça zor. Üniversitelerin büyük çoğunluğu iki aşamalı bir sınav yaparak öğrencileri çizim yetenekleri, temel becerileri, figür mekan ilişkisi, üç boyutlu sahneleme gibi nitelikler üzerinden elemeye tabi tutuyor.

Heykel Kursları ile Yetenek Sınavındaki Şansınızı Arttırın!

Heykel bölümü yetenek sınavları TYT sınavının aksine teorik bilginin tek başına yeterli olmayacağı bir sınavdır. Heykel bölümü taban puanları ile TYT sınavını geçtikten sonra yetenek sınavında da başarılı olarak bölüme kaydolabilmek için teorik bilginizin yanına pratik bilgiyi de eklemeniz, temel çizim becerilerinizi göstererek kendinizi kanıtlamanız gerekiyor.

Resim Akademi’de heykel bölümü yetenek sınavları için teknik eğitimlerimiz, Güzel Sanatlar Fakültelerine hazırlık kurslarımız ve workshoplarımızla sizlere heykelciliğin detaylarını öğrenme fırsatı sunuyor, atölye deneyimi kazanmanızı sağlayarak hem sanatınızda ustalaşmanıza hem de yetenek sınavları için hazırlanmanıza olanak tanıyoruz. İsteyin, karar verin ve harekete geçin! Heykel bölümü yetenek sınavları ve sonrasında başarılı olmak için Türkiye’nin en iyi sanat okulu Resim Akademi’de tutkunuzu hayatınızın bir parçası haline getirin, hayallerinize bir adım daha yaklaşın...

[widget-173]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77