Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Heykel Sanatçılığı Nedir? Heykel Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Geleceğinize Sanatınızla Şekil Verin!

Güzel Sanatlar Fakülteleri söz konusu olduğunda öğrenci adaylarının en çok endişe ettiği konulardan biri gelecekteki iş imkanlarıdır. Aynı durum heykel bölümü için de geçerlidir. Ancak hemen söylemek gerekir ki heykel bölümü mezunları için iş imkanları sanıldığı kadar az değildir. Heykel bölümü mezunu olarak sanatınız sayesinde kamu kurumlarında ve özel firmalarda iş bulabilir, freelance olarak çalışabilirsiniz.

Heykel sanatçılığı ve iş olanakları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin. Tarihin en eski mesleklerinden biri olan heykel sanatçılığı hakkında sizlere bilgi aktaracak, ülkemizde heykel bölümü mezunu olarak hangi işleri yapabileceğinize göz atacağız.

Serbest Heykel Sanatçılığı Yapabilirsiniz!

Heykel bölümü iş imkanları denildiğinde doğal olarak ilk akla gelen seçeneklerden serbest heykel sanatçılığı yapmaktır. Serbest bir heykel sanatçısı olarak hem özel firmalardan hem de kamu kurumlarından heykel, dekorasyon, restorasyon, artistik kalıpçılık gibi alanlarda işler alabilir veya sanat danışmanı olarak kurumlara hizmet verebilirsiniz.

Ülkemizde İhtiyaç Duyulan Mesleklerden Biri: Çevre Tasarımcılığı

Son yıllarda ülkemizde gereksinimi fark edilen mesleklerin başında gelen çevre tasarımcılığı heykel bölümü mezunları için iş seçeneklerinden bir diğeridir. Özel bir firmaya bağlı olarak çevre tasarımcılığı yapabileceğiniz gibi KPSS sınavlarıyla devlet kurumlarında da çevre tasarımcısı olarak çalışma olasılığınız var!

Sanat Danışmanlığına Ne Dersiniz?

Günümüzde birçok firma, seri üretim ürünlerle gelir elde etse bile sanat danışmanı istihdam etmeye ihtiyaç duyar. Böylelikle markanın itibarını ve imajını korumayı hedefler. Aynı şekilde kamu kurumlarında da sanat danışmanlığı sıklıkla ataması yapılan bir alandır. Heykel bölümü mezunları, Güzel Sanatlar Fakültelerini bitirmiş bireyler olarak sadece heykel sanatçılığı ile sınırlı kalmak zorunda değildir. Buna ek olarak gerek özel sektörde gerekse kamu kurumlarında sanat danışmanlığı yaparak kendinize saygı duyulan bir kariyer yaratabilirsiniz.

Eğitmen ve Akademisyen Olabilirsiniz

Heykel bölümü iş imkanları hakkında hiç endişelenmeye gerek kalmadan sanatınızdaki ustalığınızla para kazanmaya çalışmak yerine eğitimci olmayı tercih edebilirsiniz. Özel eğitim kurumlarında heykel eğitmeni olabileceğiniz gibi heykel bölümü mezunu olarak Güzel Sanatlar Fakültelerinde akademik kariyerinize devam edebilir, akademisyen olarak heykel sanatının inceliklerini gelecek nesillere aktarabilirsiniz.

Kendinizi Geliştirmeye Devam Edin, Kariyer Olanaklarınızı Artırın!

Güzel Sanatlar Fakültesi heykel bölümü mezunu olarak sağlam bir kariyere sahip olmak, seçeneklerinizi artırmak ve hem mesleki tatmin hem de kazanç olarak zirveyi hedeflemeyi planlıyorsanız kendinizi sürekli geliştirmeniz gerektiğini unutmayın! Heykel sanatçılığı, heykel bölümü mezunu olarak elde edilen bir unvan değildir. Sanatçı olarak çalışmalarınızla yaratıcılığınızı göstermeniz, kendinizi firmalara, kamu kurumlarına ve her şeyden önce sanatseverlere kanıtlamanız gerekir.

Eğer siz de gelişiminizi sürdürmek istiyorsanız heykel bölümü ile yetinmeyin! Türkiye’nin en iyi sanat okulu Resim Akademi’de kendini geliştirmek isteyenlere teknik eğitimler ve workshoplar hazırladık. Alanında deneyimli eğitmenlerle birlikte atölye çalışmalarına katılın, işin teknik sırlarını öğrenin, hem deneyim kazanın hem de kendinizi geliştirin...

[widget-173]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77