Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Heykeltıraşlar Ne Kadar Kazanır? – Heykeltıraşlık Yaparak Para Kazanmak Mümkün Mü?

Sanat Para Kazandırmaz Yanılgısına Düşmeyin!

Ülkemizde pek çok insan sanatın para getirmeyeceğini düşünür. Bu nedenle çocuklarının Güzel Sanatlar Fakültelerinde okumak yerine daha “garanti” mesleklere sahip bölümlerde eğitim almasını tercih eder. Hele ki güzel sanatların ülkemizde en az rağbet edileni heykeltıraşlık mesleği söz konusu olduğunda bu kanaatler daha da güçlenir. Peki tüm bunlar doğru mu? Heykeltıraş olmak geçim sıkıntısı anlamına mı geliyor?

Aslına bakarsak heykel sanatçılığı hakkındaki tüm bu görüşler oldukça büyük bir yanılgıdır! Heykel sanatçılığı günümüzün en çok kazandıran meslekleri arasında sayılabilir. Elbette heykeltıraş maaşları gibi kesin rakamlardan bahsetmek oldukça zordur, yine de heykeltıraşlar ne kadar kazanır sorusuna yanıt olarak söylenebilecek rakamlar hiç de kötü değildir.

Gelin heykeltıraşlık yaparak para kazanmak mümkün mü, heykel sanatçılığı iş imkanları açısından sanatseverlere neler sunuyor, birlikte bakalım.

Heykel Sanatçılığı İş İmkanları

Heykel sanatçılığı ve güzel sanatların diğer bölümleri genellikle iş imkanlarının az olduğu düşünülerek tercih edilmekten çekinilen bölümlerdir. Yine de gerçeğin tam olarak bu olmadığını vurgulamak gerekir. Heykel sanatçısı olarak iş imkanları açısından çok sayıda seçeneğe sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. İşte heykel sanatçılığı iş imkanları:

 • Heykel sanatçısı mezunu olarak serbest sanatçılık yapabilirsiniz.

 • Özel kurumlar ve kamu kuruluşlarında çalışabilirsiniz.

 • Heykel sanatçılığı iş imkanları arasında sayabileceğimiz bir diğer alan da sanat danışmanlığıdır.

 • Güzel Sanatlar Fakülteleri heykel bölümlerinde akademisyen olabilir, akademik kariyer yapabilirsiniz.

 • Özel eğitim kurumlarında usta öğretici olarak heykel eğitmenliği yapabilirsiniz.

 • Yalnızca heykeltıraş olmak zorunda değilsiniz. Ülkemizin ihtiyaç duyulan mesleklerinden biri olan çevre tasarımcılığını düşünebilirsiniz.

 • Dekoratör veya restorasyon uzmanı olabilirsiniz.

 • Heykel sanatçısı olarak artistik kalıpçılık ve dökümcülük yapabilirsiniz.

Heykel Sanatçılığı Artıları ve Eksileri

Yukarıda heykeltıraş olarak ne gibi kariyer seçeneklerine sahip olabileceğinizi sıraladık. Emin olun, kendinizi geliştirdiğiniz takdirde yukarıda saydıklarımızdan çok daha fazla seçeneğe sahip olabilirsiniz. Ayrıca yukarı saydığımız mesleklerin hiçbiri heykeltıraş maaşları açısından baktığımızda düşük bir ücrete sahip değildir. Tek yapmanız gereken çalışmalarınızla kendinizi kanıtlayarak sanatınızla geleceğinizi şekillendirebilmenizdir. Gelin bir de işin artı ve eksi yönlerine bakalım:

 • Heykeltıraş maaşları kesinlikle işin eksi yönleri değil, artı yönleri arasındadır. Serbest bir heykeltıraş veya herhangi bir kuruma bağlı bir heykel sanatçısı olarak yüksek bir gelir elde edeceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

 • Çalışmalarınızın birçok insanın bulunduğu şehir merkezlerinde, lobilerde, sanat merkezlerinde, müzelerde, AVM’lerde sergilenmesi heykeltıraşlık mesleği açısından tatmininizi en üst düzeye çıkaracaktır.

 • Heykeltıraşlık mesleği açısından en büyük dezavantaj ise maliyettir. Başarılı bir çalışmanın ortaya çıkması için gerekli malzemeler, standart bir bütçenin oldukça üstünde olabilir. Bu da heykeltıraş olarak kariyerinizin ilk bölümünde biraz zorlanmanız anlamına gelebilir.

 • Heykel sanatçılığı pazarı dar mesleklerden biridir. Gündelik kullanıcıya hitap etmez. Spesifik bir alan olduğu için bilhassa serbest heykeltıraş olarak çalışacaksınız müşterilerinizi bulabilmeniz büyük önem taşır.

Elbette heykeltıraşlık mesleği birçok diğer meslek gibi avantaj ve dezavantajlara sahiptir, ancak heykeltıraşlar ne kadar kazanır sorusunu esas alarak duruma baktığımızda kazanç açısından hiç de azımsanamayacak bir gelirden söz etmek gerekir. Dolayısıyla heykeltıraş olarak geçim sıkıntısı çekeceğiniz ciddi bir yanılgıdır.

Kendinizi Geliştirin, Kariyerinizi Zirveye Taşıyın, Daha Fazla Kazanın!

Gerçek bir heykeltıraş olarak eserlerinizle konuşulmak ve zirveye ulaşmak istiyorsanız kendinizi sürekli geliştirmelisiniz. Heykel sanatçılığı, heykel bölümü mezunu olarak elde edilen bir unvan değildir. Heykel sanatçısı olarak kendinizi başta sanatseverler olmak üzere eserlerinizi satın alacak insanlara kanıtlamalı, sanatınızın değerini göstermelisiniz.

Eğer siz de gelişiminizi sürdürmek istiyorsanız heykel bölümü ile yetinmeyin! Türkiye’nin en iyi sanat okulu Resim Akademi’de kendini geliştirmek isteyenlere teknik eğitimler ve workshoplar hazırladık. Alanında deneyimli eğitmenlerle birlikte atölye çalışmalarına katılın, işin teknik sırlarını öğrenin, hem deneyim kazanın hem de kendinizi geliştirin...

[widget-173]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77